Enfusion

Enfusion EV/EBIT

Delisted

EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) yhtiöstä Enfusion (ENFN) 7.11.2026 päivämäärällä on 227,00. Edellisenä vuonna EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) oli 116,94 — muutos 94,12 % (korkeampi).

EV/EBIT

227,00

YoY

94,12%

Viimeksi päivitetty:

EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) yhtiöstä Enfusion on 2024 227,00 . EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) yhtiöstä Enfusion oli 2023 116,94 . Se laskee 94,12% korkeampi edelliseen vuoteen verrattuna.

Enfusion EV/EBIT historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

EV/EBIT
Päivämäärä
EV/EBIT
1.1.2019
100,74 USD
1.1.2020
230,02 USD
1.1.2021
−5,04 USD
1.1.2022
−116,78 USD
1.1.2023
116,94 USD
1.1.2024
227,00 USD
1.1.2025 (e)
−32,44 USD
1.1.2026 (e)
−27,68 USD
Enfusion EV/EBIT historia
VUOSIEV/EBITYoY
est−27,68−14,67%
est−32,44−114,29%
227,00+94,12%
116,94−200,13%
−116,78+2 215,86%
−5,04−102,19%
230,02+128,33%
100,74—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Enfusion Arvostus

Tiedot

Historiallisia arvostusmultiplikaattoreita

ⓘ

Hinta-tulosuhde (P/E)

P/E-suhde jakaa Enfusion:n osakekurssin sen osakekohtaisella tuloksella. Se kertoo, kuinka monta vuotta nykyistä tulosta maksat osakkeen ostamisella. P/E 20 tarkoittaa, että maksat 20 dollaria jokaista ansaitun dollarin osalta vuodessa. S&P 500 on historiallisesti vaihtunut keskimäärin noin 15–17:n P/E:llä. Merkittävästi sitä korkeampi P/E voi viitata korkeisiin kasvuodotuksiin; alhaisempi voi viitata aliarvostukseen — tai heikkenevään liiketoiminnan laatuun.

Hinta-liikevaihto-suhde (P/S)

P/S-suhde jakaa markkina-arvon kokonaisliikevaihdolla. Toisin kuin P/E-suhde, se toimii myös yrityksille, joita ei ole vielä kannattava, mikä tekee siitä välttämättömän nopeasti kasvavien yritysten arvioimiseksi. P/S alle 1,0 voi viitata aliarvostukseen, kun taas suhteet yli 10 on tyypillisesti varattu nopeasti kasvavissa teknologia- tai SaaS-yrityksissä, joilla on korkeat odotetut tulevat marginaalit.

Hinta-EBIT-suhde

Tämä suhde liittää Enfusion:n markkinahinnan sen liikevoittoihin, poissulkien velkarakenteen ja verotusjurisdiktion vaikutukset. Se on erityisen hyödyllinen eri maissa tai eri velkaottoasteilla olevien yritysten vertailussa, koska se keskittyy puhtaasti operatiiviseen kannattavuuteen. Alhaisemmat arvot viittaavat halvempiin operatiivisiin tuloihin.

Kuinka käyttää tätä kaaviota

Tämä kaavio kuvaa Enfusion:n arvostuksen kerrannaisia ajan kuluessa. Vertaa nykyistä P/E-, P/S- ja P/EBIT-suhdetta niiden omiin historiallisiin keskiarvoihin — jos nykyinen suhde on selvästi alle monivuotisen keskiarvon, osake saattaa olla suhteellisen halpa verrattuna omaan track recordiin. Yhdistä tämä toimialaa koskeviin vertailuihin: P/E, joka näyttää korkealta absoluuttisesti, voi olla perusteltu, jos Enfusion kasvattaa tuloja nopeammin kuin sen kilpailijat.

Enfusion Osakeanalyysi

Mitä Enfusion tekee? Enfusion Inc. tuottaa tuloja pilalähtöisistä monikerroksisista ohjelmistoratkaisuistaan, jotka on räätälöity vaihtoehtoisten ja institutionaalisten sijoitusjohtajien tarpeisiin. Sen ydintuotteita ovat Portfolio Management System (PMS), Order and Execution Management System (OEMS), Accounting/General Ledger -järjestelmä sekä Enfusion Analytics System, jotka yhdessä mahdollistavat reaaliaikaisen sijoituspäätöksenteon. Yritys palvelee sijoitusjohtajia, jotka tarvitsevat integroituja järjestelmiä koko sijoituskierron kattamiseksi. PMS rakentaa ja tasapainottaa portfoliota sekä luo reaaliaikaisen sijoituskirjanpidon, kun taas OEMS helpottaa sähköisiä kaupankäyntitilausviestejä sijoitusjohtajien, kauppiaiden, compliance-tiimien ja analyytikoiden välillä. Yrityksen ratkaisu yhdistää teknologiatehostetut hallinnointipalvelut sijoitusoperaatioiden näkyvyyden ja kontrollin tehostamiseksi. Enfusionin kattava toiminnallisuus tukee koko sijoitusprosessia portfoliojen rakentamisesta kaupankäynnin toteuttamiseen, ja PMS:n sekä OEMS:n yhteistoiminta tarjoaa saumattoman työnkulun. Vaihtoehtoisten ja institutionaalisten segmenttien sijoitusjohtajat ostavat nämä integroidut järjestelmät parantaakseen operatiivista tehokkuutta ja päätöksentekokykyään. Enfusionin ohjelmisto on suunniteltu palvelemaan koko sijoituskiertoa, ja sen järjestelmät on integroitu tarjoamaan yhtenäinen alusta portfoliohallinnalle, tilausten toteutukselle, kirjanpidolle ja analytiikalle. Yrityksen tulomalli perustuu näiden kattavien ratkaisujen toimittamiseen sijoitusjohtajille, jotka luottavat reaaliaikaiseen dataan ja integroituihin työnkuluihin operaatioidensa tehokkaassa hallinnoinnissa. Enfusion on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset Enfusion osakkeesta

Yhtiön Enfusion EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) on 227,00 vuonna 2024.

EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) yhtiöstä Enfusion muuttui arvosta 116,94 arvoon 227,00, mikä edustaa 94,12 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) Enfusion:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

EV/EBIT-suhde mittaa yrityksen arvoa suhteessa sen liikevoittoon. Se huomioi velan, mikä tekee siitä käyttökelpoisen yritysten vertailuun, joilla on erilainen pääomarakenne.

EV/EBIT = Yrityksen arvo / Liikevoitto ennen korkoja ja veroja

Arvioidakseen EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon):lle.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon):n Enfusion alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Arvostus — Enfusion

Kaikki tunnusluvut — Enfusion