Enfusion

Enfusion EBIT

Delisted

EBIT yhtiöstä Enfusion (ENFN) 7.11.2026 päivämäärällä on 6,16 M USD. Edellisenä vuonna EBIT oli 11,95 M USD — muutos −48,49 % (matalampi).

EBIT

6,16 MUSD

YoY

−48,49%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2024 Enfusion:n EBIT oli 6,16 M USD, joka on −48,49% nousu edellisen vuoden 11,95 M USD EBIT-suhteeseen verrattuna.

Enfusion EBIT historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

EBIT
Päivämäärä
EBIT
1.1.2020
6,07 M USD
1.1.2021
−277,07 M USD
1.1.2022
−11,96 M USD
1.1.2023
11,95 M USD
1.1.2024
6,16 M USD
1.1.2025 (e)
−42,97 M USD
1.1.2026 (e)
−50,36 M USD
1.1.2027 (e)
−56,61 M USD
Enfusion EBIT historia
VUOSIEBITYoY
est−56,61 MUSD+12,40%
est−50,36 MUSD+17,19%
est−42,97 MUSD−798,19%
6,16 MUSD−48,49%
11,95 MUSD−199,87%
−11,96 MUSD−95,68%
−277,07 MUSD−4 661,56%
6,07 MUSD−56,20%
13,87 MUSD—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Enfusion Liikevaihto

Enfusion osakkeen liikevaihto, EBIT, voitto

  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Liikevaihto
EBIT
Voitto
Tiedot
Päivämäärä
Liikevaihto
EBIT
Voitto
1.1.2020
77,90 M USD
6,07 M USD
4,06 M USD
1.1.2021
107,11 M USD
−277,07 M USD
−282,24 M USD
1.1.2022
149,94 M USD
−11,96 M USD
−13,26 M USD
1.1.2023
172,89 M USD
11,95 M USD
6,03 M USD
1.1.2024
201,61 M USD
6,16 M USD
2,82 M USD
1.1.2025 (e)
237,64 M USD
−42,97 M USD
29,62 M USD
1.1.2026 (e)
278,87 M USD
−50,36 M USD
45,23 M USD
1.1.2027 (e)
312,41 M USD
−56,61 M USD
50,72 M USD

Enfusion Katteprosentit

Enfusion osakkeen marginaalit

Enfusion Margenanalyysi näyttää bruttomarginaalin, EBIT-marginaalin sekä voittomarginaalin Enfusion osalta. EBIT-marginaali (EBIT/liikevaihto) kertoo, kuinka suuri osuus liikevaihdosta jää operatiivisena voittona. Voittomarginaali näyttää, kuinka suuri osuus Enfusion liikevaihdosta säilyy.
  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
Tiedot
Päivämäärä
Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
1.1.2020
74,72 %
7,80 %
5,21 %
1.1.2021
74,56 %
−258,69 %
−263,52 %
1.1.2022
68,86 %
−7,98 %
−8,85 %
1.1.2023
67,61 %
6,91 %
3,48 %
1.1.2024
67,82 %
3,05 %
1,40 %
1.1.2025 (e)
67,82 %
−18,08 %
12,46 %
1.1.2026 (e)
67,82 %
−18,06 %
16,22 %
1.1.2027 (e)
67,82 %
−18,12 %
16,23 %

Enfusion Osakeanalyysi

Mitä Enfusion tekee? Enfusion Inc. tuottaa tuloja pilalähtöisistä monikerroksisista ohjelmistoratkaisuistaan, jotka on räätälöity vaihtoehtoisten ja institutionaalisten sijoitusjohtajien tarpeisiin. Sen ydintuotteita ovat Portfolio Management System (PMS), Order and Execution Management System (OEMS), Accounting/General Ledger -järjestelmä sekä Enfusion Analytics System, jotka yhdessä mahdollistavat reaaliaikaisen sijoituspäätöksenteon. Yritys palvelee sijoitusjohtajia, jotka tarvitsevat integroituja järjestelmiä koko sijoituskierron kattamiseksi. PMS rakentaa ja tasapainottaa portfoliota sekä luo reaaliaikaisen sijoituskirjanpidon, kun taas OEMS helpottaa sähköisiä kaupankäyntitilausviestejä sijoitusjohtajien, kauppiaiden, compliance-tiimien ja analyytikoiden välillä. Yrityksen ratkaisu yhdistää teknologiatehostetut hallinnointipalvelut sijoitusoperaatioiden näkyvyyden ja kontrollin tehostamiseksi. Enfusionin kattava toiminnallisuus tukee koko sijoitusprosessia portfoliojen rakentamisesta kaupankäynnin toteuttamiseen, ja PMS:n sekä OEMS:n yhteistoiminta tarjoaa saumattoman työnkulun. Vaihtoehtoisten ja institutionaalisten segmenttien sijoitusjohtajat ostavat nämä integroidut järjestelmät parantaakseen operatiivista tehokkuutta ja päätöksentekokykyään. Enfusionin ohjelmisto on suunniteltu palvelemaan koko sijoituskiertoa, ja sen järjestelmät on integroitu tarjoamaan yhtenäinen alusta portfoliohallinnalle, tilausten toteutukselle, kirjanpidolle ja analytiikalle. Yrityksen tulomalli perustuu näiden kattavien ratkaisujen toimittamiseen sijoitusjohtajille, jotka luottavat reaaliaikaiseen dataan ja integroituihin työnkuluihin operaatioidensa tehokkaassa hallinnoinnissa. Enfusion on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

EBIT yksityiskohtaisesti

Analyysi kohteen Enfusion EBIT:stä

Kohteen Enfusion EBIT (Earnings Before Interest and Taxes) edustaa yrityksen operatiivista voittoa. Se lasketaan vähentämällä kaikki liiketoiminnan kulut, myytyjen tavaroiden kustannukset (COGS) ja operatiiviset menot, kokonaisliikevaihdosta, mutta jättämällä huomioimatta korot ja verot. Se tarjoaa näkemyksiä yrityksen operatiivisesta kannattavuudesta ottamatta huomioon rahoituksen ja verorakenteiden vaikutuksia.

Vuosi-vuosi -vertailu

Vuotuinen EBIT:n vertailu kohteelle Enfusion voi osoittaa suuntauksia yrityksen operatiivisessa tehokkuudessa ja kannattavuudessa. EBIT:n kasvu vuosien mittaan voi viitata parantuneeseen operatiiviseen tehokkuuteen tai liikevaihdon kasvuun, kun taas lasku saattaa herättää huolta kasvaneista operatiivisista kustannuksista tai laskevista liikevaihdoista.

Vaikutukset sijoituksiin

Kohteen Enfusion EBIT on tärkeä mittari sijoittajille. Positiivinen EBIT viittaa siihen, että yritys tuottaa tarpeeksi liikevaihtoa kattamaan sen operatiiviset kulut, mikä on olennainen seikka yrityksen taloudellisen terveyden ja vakauden arvioinnissa. Sijoittajat seuraavat EBIT:tä tarkasti arvioidakseen yrityksen kannattavuutta ja potentiaalia tulevalle kasvulle.

EBIT-vaihteluiden tulkinta

Vaihtelut kohteen Enfusion EBIT:ssä voivat johtua muutoksista tuloissa, liiketoiminnan kuluissa tai molemmissa. Nouseva EBIT viittaa parantuneeseen operatiiviseen suorituskykyyn tai kasvaneisiin myynteihin, kun taas laskeva EBIT voi viitata nousseisiin operatiivisiin kustannuksiin tai vähentyneisiin tuloihin, mikä saattaa vaatia strategisia säätöjä.

Usein kysytyt kysymykset Enfusion osakkeesta

Yhtiön Enfusion EBIT on 6,16 M USD vuonna 2024.

EBIT yhtiöstä Enfusion muuttui arvosta 11,95 M USD arvoon 6,16 M USD, mikä edustaa −48,49 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää EBIT Enfusion:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

"Earnings before interest and taxes", lyhennetty EBIT, jota kutsutaan myös yrityksen käyttötulokseksi. Se on keskeinen luku, jonka avulla voitto voidaan arvioida tietyltä ajanjaksolta, yleensä tilikaudelta. Verot ja korko ei vähennetä EBIT:sta, joten se sopii kansainvälisiin eri yritysten vertailuihin.

Nettotulo
+ Verokulut
+ Korkokulut ja muut rahoituskulut
- Korkotuotot ja muut rahoitustuotot
= EBIT (käyttötulos)

EBIT:n USD on sijoittajille tärkeä tekijä. Muutokset tässä tunnusluvussa voivat signaloida parantuvia tai heikentyneitä perustekijöitä, mikä vaikuttaa suoraan osakekurssiin. Eulerpoolissa voit seurata EBIT:n Enfusion historiallisesti ja reaaliajassa.

Liikevaihto on tärkeä osakkeen arvioinnissa.

EBIT on lyhenne sanoista "Earnings Before Interest and Tax" (voitto ennen korkoja ja veroja) ja edustaa yrityksen bruttovoittoa ennen veroja ja korkoja vähennetään. EBIT-summaa käytetään usein mittarina yrityksen arviointiin.

Historia

EBIT otettiin alun perin käyttöön 1940-luvulla, kun Yhdysvaltojen veroviranomaiset (IRS) hyväksyivät uuden verolain. Tämä laki vaati yrityksiä laskemaan voittonsa ennen veroja ja lainakorkoja (tai "korkoja ja veroja") vähentämistä. Siitä lähtien EBITia on käytetty yhtenä tärkeimmistä rahoitumindikaattoreista yrityksen arviointiin.

Käyttö

EBITia voidaan käyttää yrityksen arvioimiseen vertaamalla sen rahoitustuloksia vertailuarvoon tai vertailuarvoon. EBITia käytetään myös määrittämään, kuinka paljon yrityksen osakkeenomistajat saavat sen liiketuloksesta.

Laskeminen

EBIT lasketaan vähentämällä yrityksen nettovoitosta verot ja lainakorkot. Tämän summan voidaan laskea eri tavoin, mutta yleisin menetelmä on seuraava:

EBIT = Nettotulos + korot ja verot

Esimerkki:
XYZ Co:n nettotulos = 1 000 000 €
Korot ja verot = 500 000 €
XYZ Co:n EBIT = 1 500 000 €

Soveltaminen

EBIT-arvoa käytetään usein yrityksen taloudellisen vakauden määrittämiseen ja arvioimiseen. EBIT-arvoa voidaan myös käyttää määrittämään, kuinka paljon rahaa yritys voi käyttää sijoituksiin tai osinkeihin.

EBITin käyttö osakesinvestoinneissa

Sijoittajat käyttävät EBITia määrittämään, onko osake yli- vai aliarvostettu. Jos yrityksen EBIT-arvo on korkea, se voi osoittaa, että sen osake on yliarvostettu, koska sen tuottama voitto voi olla pienempi kuin voitto, jonka se tuottaisi eri osakkeella.

EBITin edut

EBIT on hyödyllinen mittari yrityksen taloudellisen vakauden määrittämiseen. EBITin käytöllä liittyy useita etuja, kuten:
- EBIT eliminoi rahoituksen vaikutuksen yrityksen tuottoon.
- Se on hyödyllinen mittari määritettäessä voittoja, jotka yritys voi jakaa osakkeenomistajille.
- Sitä voidaan käyttää määrittämään, onko osake yli- vai aliarvostettu.

EBITin haitat

EBITin käytöllä on myös joitakin haittoja, kuten:
- EBITia ei voida käyttää ainoana mittarina yrityksen arvioimiseen, koska se ei heijasta yrityksen kokonaisvoittoa.
- EBITia voivat vaikuttaa odottamattomat tapahtumat, kuten verojen nousu.
- EBIT ei aina ole luotettava indikaattori yrityksen tulevalle voittojen kehitykselle.

Johtopäätös

EBIT on tärkeä mittari, jota käytetään yrityksen arvioimiseen. Sitä voidaan käyttää määrittämään, kuinka paljon rahaa yritys voi tuottaa liiketoimintansa tuloksista ja onko osake yli- vai aliarvostettu. EBITilla on kuitenkin myös joitain haittoja, koska se ei heijasta yrityksen kokonaiskannattavuutta ja voi vaikuttaa odottamattomat tapahtumat. Siksi on tärkeää tarkastella EBITia yhdessä muiden rahoitusindikaattoreiden kanssa saadakseen täydellisen kuvan yrityksestä.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Tuloslaskelma — Enfusion

Kaikki tunnusluvut — Enfusion