Construction JSC N0 1

Construction JSC N0 1 EV/EBIT

EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) yhtiöstä Construction JSC N0 1 (VC1.VN) 3.11.2026 päivämäärällä on 9,31. Edellisenä vuonna EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) oli 8,57 — muutos 8,57 % (korkeampi).

EV/EBIT

9,31

YoY

8,57%

Viimeksi päivitetty:

EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) yhtiöstä Construction JSC N0 1 on 2025 9,31 . EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) yhtiöstä Construction JSC N0 1 oli 2024 8,57 . Se laskee 8,57% korkeampi edelliseen vuoteen verrattuna.

Construction JSC N0 1 EV/EBIT historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

EV/EBIT
Päivämäärä
EV/EBIT
1.1.2018
8,10 VND
1.1.2019
105,17 VND
1.1.2020
−3,77 VND
1.1.2021
10,52 VND
1.1.2022
12,74 VND
1.1.2023
10,30 VND
1.1.2024
8,57 VND
1.1.2025
9,31 VND
Construction JSC N0 1 EV/EBIT historia
VUOSIEV/EBITYoY
9,31+8,57%
8,57−16,78%
10,30−19,18%
12,74+21,08%
10,52−379,06%
−3,77−103,59%
105,17+1 197,79%
8,10+11,25%
7,28−31,68%
10,66−25,95%
14,40−5,47%
15,23—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Construction JSC N0 1 Arvostus

Tiedot

Historiallisia arvostusmultiplikaattoreita

ⓘ

Hinta-tulosuhde (P/E)

P/E-suhde jakaa Construction JSC N0 1:n osakekurssin sen osakekohtaisella tuloksella. Se kertoo, kuinka monta vuotta nykyistä tulosta maksat osakkeen ostamisella. P/E 20 tarkoittaa, että maksat 20 dollaria jokaista ansaitun dollarin osalta vuodessa. S&P 500 on historiallisesti vaihtunut keskimäärin noin 15–17:n P/E:llä. Merkittävästi sitä korkeampi P/E voi viitata korkeisiin kasvuodotuksiin; alhaisempi voi viitata aliarvostukseen — tai heikkenevään liiketoiminnan laatuun.

Hinta-liikevaihto-suhde (P/S)

P/S-suhde jakaa markkina-arvon kokonaisliikevaihdolla. Toisin kuin P/E-suhde, se toimii myös yrityksille, joita ei ole vielä kannattava, mikä tekee siitä välttämättömän nopeasti kasvavien yritysten arvioimiseksi. P/S alle 1,0 voi viitata aliarvostukseen, kun taas suhteet yli 10 on tyypillisesti varattu nopeasti kasvavissa teknologia- tai SaaS-yrityksissä, joilla on korkeat odotetut tulevat marginaalit.

Hinta-EBIT-suhde

Tämä suhde liittää Construction JSC N0 1:n markkinahinnan sen liikevoittoihin, poissulkien velkarakenteen ja verotusjurisdiktion vaikutukset. Se on erityisen hyödyllinen eri maissa tai eri velkaottoasteilla olevien yritysten vertailussa, koska se keskittyy puhtaasti operatiiviseen kannattavuuteen. Alhaisemmat arvot viittaavat halvempiin operatiivisiin tuloihin.

Kuinka käyttää tätä kaaviota

Tämä kaavio kuvaa Construction JSC N0 1:n arvostuksen kerrannaisia ajan kuluessa. Vertaa nykyistä P/E-, P/S- ja P/EBIT-suhdetta niiden omiin historiallisiin keskiarvoihin — jos nykyinen suhde on selvästi alle monivuotisen keskiarvon, osake saattaa olla suhteellisen halpa verrattuna omaan track recordiin. Yhdistä tämä toimialaa koskeviin vertailuihin: P/E, joka näyttää korkealta absoluuttisesti, voi olla perusteltu, jos Construction JSC N0 1 kasvattaa tuloja nopeammin kuin sen kilpailijat.

Construction JSC N0 1 Osakeanalyysi

Mitä Construction JSC N0 1 tekee? Construction JSC N0 1 tuottaa pääasiallisesti tulojaan asuin-, liike- ja teollisuusrakennusten sekä infrastruktuurihankkeiden rakentamisesta. Yritys saa myös tuloa valmisbetonin ja lattia- ja seinälaattojen valmistuksesta ja kaupasta. Lisäksi se tarjoaa vuokrauspalveluja rakennuskoneille ja ajoneuvoille sekä maisema-arkkitehtuuri- ja sisustuspalveluita. Yritys investoi talojen, toimistojen ja kerrostalohuoneistojen kehittämiseen, ja sen kokonaistuloista vuonna 2012 59,9 % tuli rakennustoiminnasta. Vietnam Construction and Import - Export Joint Stock Corporationin (Vinaconex) 55,14-prosenttinen tytäryrityksenä Construction JSC N0 1 hyötyy strategisista kumppansuhteista rakennusalalla. Emoyhtiö Vinaconex todennäköisesti vaikuttaa sen toimintaan ja markkina-asemaan. Yritys kohdistaa palvelunsa asiakkaille, jotka tarvitsevat rakennuspalveluja asuin-, liike- ja infrastruktuurihankkeisiin, sekä niille, jotka hakevat valmisbetonia, keraamisia laattoja ja kalustovuokrausratkaisuja. Liiketoimintamalli perustuu monipuolisiin palveluihin rakennusalalla, mukaan lukien rakennustyöt, materiaalien valmistus ja tukipalvelut kuten kalustovuokraus ja suunnittelu. Tulovirrat jakautuvat rakennushankkeisiin, materiaalimyyntiin ja palvelutarjontaan, joista rakentaminen muodostaa suurimman osan tulosta. Yritys palvelee laajaa asiakaskuntaa Vietnamissa sijaitsevalla rakennusmarkkinalla keskittyen asuin-, liike- ja infrastruktuurikehitystarpeisiin. Construction JSC N0 1 on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset Construction JSC N0 1 osakkeesta

Yhtiön Construction JSC N0 1 EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) on 9,31 vuonna 2025.

EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) yhtiöstä Construction JSC N0 1 muuttui arvosta 8,57 arvoon 9,31, mikä edustaa 8,57 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) Construction JSC N0 1:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

EV/EBIT-suhde mittaa yrityksen arvoa suhteessa sen liikevoittoon. Se huomioi velan, mikä tekee siitä käyttökelpoisen yritysten vertailuun, joilla on erilainen pääomarakenne.

EV/EBIT = Yrityksen arvo / Liikevoitto ennen korkoja ja veroja

Arvioidakseen EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon):lle.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon):n Construction JSC N0 1 alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Arvostus — Construction JSC N0 1

Kaikki tunnusluvut — Construction JSC N0 1