Cintas

Cintas ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Cintas (CTAS) 6.11.2026 päivämäärällä on 50,71 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 50,37 % — muutos 0,67 % (korkeampi).

ROCE

50,71 %

YoY

0,67%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Cintas:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 50,71 %, mikä on kasvua 0,67% verrattuna 50,37 % edellisen vuoden ROCEen.

Cintas ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2019
37,75 USD
1.1.2020
35,94 USD
1.1.2021
37,57 USD
1.1.2022
47,98 USD
1.1.2023
46,65 USD
1.1.2024
47,93 USD
1.1.2025
50,37 USD
1.1.2026
50,71 USD
Cintas ROCE historia
VUOSIROCEYoY
50,71 %+0,67%
50,37 %+5,11%
47,93 %+2,73%
46,65 %−2,77%
47,98 %+27,72%
37,57 %+4,54%
35,94 %−4,80%
37,75 %+19,89%
31,49 %−6,28%
33,60 %−20,81%
42,42 %+17,72%
36,04 %+39,37%
25,86 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Cintas Osakeanalyysi

Mitä Cintas tekee? Cintas Corp on johtava toimija työpaikkaturvallisuuden ja ammattivaatetuksen tuotteiden ja palveluiden toimittajana. Yritys, joka on perustettu Cincinnatiin Ohioon vuonna 1929 Richard T. Farmerin toimesta, alkuaikoinaan myymällä käytettyjä esiliinoja ja pyyhkeitä. Vuosisatojen kuluessa yritys laajensi tuote- ja palveluvalikoimaansa ja kehittyi monipuoliseksi tarjoajaksi laajan tuoteportfolion kanssa. Nykyään Cintas tarjoaa laajan valikoiman tuotteita ja palveluita, mukaan lukien ammattivaatteet, hygieniatuotteet, suojavarusteet, kertakäyttötuotteet, matot ja pyyhkeet sekä palontorjuntatuotteet ja -palvelut. Cintas toimii useilla liiketoiminta-alueilla, kuten Dokumentinhallinta, Ensiapu ja turvallisuus, Tilapalvelut ja Asusteet. Dokumentinhallinnassa Cintas tarjoaa ratkaisuja tietovarastointiin ja dokumenttien arkistointiin. Ensiapu ja turvallisuus -yksikkö tarjoaa ensiapupakkauksia, turvallisuuskoulutusta ja suojavarusteita. Tilapalveluihin kuuluvat esimerkiksi mattojen puhdistus, desinfiointi ja tuholaistorjunta, kun taas Asusteet-segmentti tarjoaa ammattivaatteita eri aloille, kuten majoitus-, vähittäiskauppa- ja terveydenhuoltoalalle. Cintas on aina keskittynyt asiakaspalveluun ja operoi myyntiedustajaverkostoa, joka tekee tiivistä yhteistyötä asiakkaiden kanssa räätälöidäkseen heidän tarpeisiinsa sopivia ratkaisuja. Viime vuosina yritys on myös investoinut uusien teknologioiden kehittämiseen, mukaan lukien RFID-seurajärjestelmät ammattivaatteisiin ja palvelutarvikkeisiin, jotka mahdollistavat asiakkaiden hallita tuotteitaan ja palveluitaan verkossa. Cintas Corp on noteerattu NASDAQissa vuodesta 1983 lähtien, ja sen liikevaihto oli 7,1 miljardia dollaria tilikaudella 2020. Yritys on suosittu sijoittajien keskuudessa johdonmukaisen suorituskykynsä ja kasvupotentiaalinsa ansiosta, ja se tunnetaan sisäisestä yrityskulttuuristaan, jota leimaavat tiimityö ja asiakaslähtöisyys. Yleisesti ottaen Cintas tarjoaa laajan valikoiman tuotteita ja palveluita asiakkaille eri aloilla, ja se on vakiintunut markkinajohtajaksi työpaikkaturvallisuuden ja ammattivaatetuksen alalla viime vuosikymmeninä. Yrityksen odotetaan jatkavan tärkeää roolia työelämässä keskittyen innovaatioihin ja asiakaspalveluun. Cintas on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Cintas

Yrityksen Cintas sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Cintas ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Cintas ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Cintas ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Cintas osakkeesta

Yhtiön Cintas ROCE (Return on Capital Employed) on 50,71 % vuonna 2026.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Cintas muuttui arvosta 50,37 % arvoon 50,71 %, mikä edustaa 0,67 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Cintas:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Cintas alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Cintas

Kaikki tunnusluvut — Cintas