Cintas

Cintas ROA

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Cintas (CTAS) 7.11.2026 päivämäärällä on 18,99 %. Edellisenä vuonna ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) oli 18,45 % — muutos 2,98 % (korkeampi).

ROA

18,99 %

YoY

2,98%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Cintas:n kokonaisvarallisuuden tuotto (ROA) oli 18,99 %, mikä on 2,98% kasvu verrattuna 18,45 % ROA:han edellisenä vuonna.

Cintas ROA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROA
Päivämäärä
ROA
1.1.2019
11,59 USD
1.1.2020
10,98 USD
1.1.2021
12,99 USD
1.1.2022
14,66 USD
1.1.2023
15,27 USD
1.1.2024
16,58 USD
1.1.2025
18,45 USD
1.1.2026
18,99 USD
Cintas ROA historia
VUOSIROAYoY
18,99 %+2,98%
18,45 %+11,28%
16,58 %+8,56%
15,27 %+4,15%
14,66 %+12,89%
12,99 %+18,26%
10,98 %−5,27%
11,59 %−4,28%
12,11 %+77,37%
6,83 %−58,36%
16,40 %+59,65%
10,27 %+22,41%
8,39 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Cintas Osakeanalyysi

Mitä Cintas tekee? Cintas Corp on johtava toimija työpaikkaturvallisuuden ja ammattivaatetuksen tuotteiden ja palveluiden toimittajana. Yritys, joka on perustettu Cincinnatiin Ohioon vuonna 1929 Richard T. Farmerin toimesta, alkuaikoinaan myymällä käytettyjä esiliinoja ja pyyhkeitä. Vuosisatojen kuluessa yritys laajensi tuote- ja palveluvalikoimaansa ja kehittyi monipuoliseksi tarjoajaksi laajan tuoteportfolion kanssa. Nykyään Cintas tarjoaa laajan valikoiman tuotteita ja palveluita, mukaan lukien ammattivaatteet, hygieniatuotteet, suojavarusteet, kertakäyttötuotteet, matot ja pyyhkeet sekä palontorjuntatuotteet ja -palvelut. Cintas toimii useilla liiketoiminta-alueilla, kuten Dokumentinhallinta, Ensiapu ja turvallisuus, Tilapalvelut ja Asusteet. Dokumentinhallinnassa Cintas tarjoaa ratkaisuja tietovarastointiin ja dokumenttien arkistointiin. Ensiapu ja turvallisuus -yksikkö tarjoaa ensiapupakkauksia, turvallisuuskoulutusta ja suojavarusteita. Tilapalveluihin kuuluvat esimerkiksi mattojen puhdistus, desinfiointi ja tuholaistorjunta, kun taas Asusteet-segmentti tarjoaa ammattivaatteita eri aloille, kuten majoitus-, vähittäiskauppa- ja terveydenhuoltoalalle. Cintas on aina keskittynyt asiakaspalveluun ja operoi myyntiedustajaverkostoa, joka tekee tiivistä yhteistyötä asiakkaiden kanssa räätälöidäkseen heidän tarpeisiinsa sopivia ratkaisuja. Viime vuosina yritys on myös investoinut uusien teknologioiden kehittämiseen, mukaan lukien RFID-seurajärjestelmät ammattivaatteisiin ja palvelutarvikkeisiin, jotka mahdollistavat asiakkaiden hallita tuotteitaan ja palveluitaan verkossa. Cintas Corp on noteerattu NASDAQissa vuodesta 1983 lähtien, ja sen liikevaihto oli 7,1 miljardia dollaria tilikaudella 2020. Yritys on suosittu sijoittajien keskuudessa johdonmukaisen suorituskykynsä ja kasvupotentiaalinsa ansiosta, ja se tunnetaan sisäisestä yrityskulttuuristaan, jota leimaavat tiimityö ja asiakaslähtöisyys. Yleisesti ottaen Cintas tarjoaa laajan valikoiman tuotteita ja palveluita asiakkaille eri aloilla, ja se on vakiintunut markkinajohtajaksi työpaikkaturvallisuuden ja ammattivaatetuksen alalla viime vuosikymmeninä. Yrityksen odotetaan jatkavan tärkeää roolia työelämässä keskittyen innovaatioihin ja asiakaspalveluun. Cintas on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROA yksityiskohtaisesti

Ymmärtäminen Cintas pääoman tuottoa (ROA)

Cintas pääoman tuotto (ROA) on keskeinen indikaattori, joka mittaa yrityksen kannattavuutta suhteessa sen kokonaisvarallisuuteen. Se lasketaan jakamalla nettotulos kokonaisvarallisuudella. Korkeampi ROA osoittaa varallisuuden tehokasta käyttöä voiton tuottamiseksi ja heijastaa johtamisen tehokkuutta ja taloudellista terveyttä.

Vuosi vuodelta vertailu

Cintas ROA:n vertailu vuodesta toiseen tarjoaa näkemyksiä operatiiviseen tehokkuuteen ja trendeihin yrityksen varallisuuden käytössä. Nouseva ROA osoittaa parantunutta varallisuuden tehokkuutta ja kannattavuutta, kun taas laskeva ROA voi viitata operatiivisiin tai taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat pitävät Cintas ROA:ta ratkaisevana mittarina arvioitaessa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta. Korkeampi ROA tarkoittaa, että yritys käyttää varallisuuttaan tehokkaasti voiton tuottamiseen, mikä tekee siitä potentiaalisesti houkuttelevan sijoituskohteen.

ROA-vaihtelujen tulkinta

Cintas ROA:n vaihtelut voidaan jäljittää nettotuloksen muutoksiin, varallisuuden hankintaan tai operatiiviseen tehokkuuteen. Näiden vaihteluiden analysointi auttaa arvioimaan yrityksen taloudellista suorituskykyä, johtamisen tehokkuutta ja strategista rahoitusasemointia.

Usein kysytyt kysymykset Cintas osakkeesta

Yhtiön Cintas ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) on 18,99 % vuonna 2026.

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Cintas muuttui arvosta 18,45 % arvoon 18,99 %, mikä edustaa 2,98 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) Cintas:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Return on Assets, jota kutsutaan myös ROA:ksi, on taloudellinen tunnusluku, jota käytetään yrityksen kannattavuuden mittaamiseen. Sitä käytetään määrittämään, kuinka tehokkaasti yritys käyttää varojaan voittojen tuottamiseen. Sitä kutsutaan myös nettotuloksen ja kokonaisvarallisuuden suhteeksi. ROA on tärkeä yrityksen yleisen taloudellisen suorituskyvyn indikaattori, koska se mittaa yrityksen kykyä tuottaa enemmän voittoa käyttämästä varallisuudesta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n Cintas alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Cintas

Kaikki tunnusluvut — Cintas