Chuo Spring Co

Chuo Spring Co EBIT-marginaali

EBIT-kate (operatiivinen kate) yhtiöstä Chuo Spring Co (5992.T) 2.11.2026 päivämäärällä on 2,56 %. Edellisenä vuonna EBIT-kate (operatiivinen kate) oli 3,97 % — muutos −35,47 % (matalampi).

EBIT-marginaali

2,56 %

YoY

−35,47%

Viimeksi päivitetty:

EBIT-kate (operatiivinen kate) yhtiöstä Chuo Spring Co on 2026 2,56 % . EBIT-kate (operatiivinen kate) yhtiöstä Chuo Spring Co oli 2025 3,97 % . Se laskee −35,47% matalampi edelliseen vuoteen verrattuna.

Chuo Spring Con liikevoittomarginaali (EBIT) 2,6 % on pääosin vakaa verrattuna 2,2 %:iin muutama vuosi sitten.

Chuo Spring Co EBIT-marginaali historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

EBIT-marginaali
Päivämäärä
EBIT-marginaali
1.1.2019
2,77 JPY
1.1.2020
3,23 JPY
1.1.2021
1,69 JPY
1.1.2022
2,21 JPY
1.1.2023
0,36 JPY
1.1.2024
1,06 JPY
1.1.2025
3,97 JPY
1.1.2026
2,56 JPY
Chuo Spring Co EBIT-marginaali historia
VUOSIEBIT-marginaaliYoY
2,56 %−35,47%
3,97 %+274,19%
1,06 %+193,87%
0,36 %−83,63%
2,21 %+30,55%
1,69 %−47,62%
3,23 %+16,46%
2,77 %−30,96%
4,01 %+19,55%
3,36 %+85,84%
1,81 %+26,20%
1,43 %−31,98%
2,11 %+14 238,85%
0,01 %−6,35%
0,02 %−42,60%
0,03 %−7,19%
0,03 %−199,05%
−0,03 %−263,29%
0,02 %+15,44%
0,02 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Chuo Spring Co Osakeanalyysi

Mitä Chuo Spring Co tekee? Chuo Spring Co., Ltd. saa tuottoja jousien, ohjauskaapelien ja automobiilivarusteiden valmistuksesta ja myynnistä neljän maantieteellisen segmentin kautta. Japan-segmentti keskittyy alustajousiin, tarkkuusjousiin, kaapeleihin, automobiiliosien suunnitteluun ja kehitykseen, niihin liittyvän laitteiston valmistukseen, rakennusmateriaalilaiteprosessointiin, kelasuunnitteluun, pinnoitusprosessointiin ja kuljetuspalveluihin. Pohjois-Amerikan ja Kiinan segmentit erikoistuvat tarkkuusjousiin ja kaapeleihin, kun taas Aasia-segmentti kehittää ja myy tarkkuusjousia, kaapeleita sekä automobiiliosien suunnittelua ja laitteita. Asiakkaita ovat automobiilivalmistajat ja teollisuusasiakkaat, jotka tarvitsevat tarkkuuskomponentteja ja ajoneuvovarusteita. Yrityksen tuotteet palvelevat automobiili- ja teollisuusmarkkinoita, joissa Japani on ensisijainen kotimarkkina ja Pohjois-Amerikka, Kiina sekä Aasia tärkeitä kansainvälisiä segmenttejä. Tuotot syntyvät komponenttien valmistuksesta ajoneuvojärjestelmiin, mukaan lukien vaimennusosia kuten alustajousia ja automobiilikokoonpanossa käytettäviä tarkkuuskaapeleita. Yrityksen monipuolinen tuotevalikoima segmenteittäin takaa tasaisen kysynnän automobiilitoimittajilta ja laitevalmistajilta. Chuo Springin toimintamalli korostaa paikallista tuotantoa ja myyntiä jokaisessa segmentissä: Japani hoitaa kattavan automobiiliosien kehityksen ja valmistuksen, kun taas Pohjois-Amerikka, Kiina ja Aasia keskittyvät tarkkuusjousien ja kaapelien tuotantoon. Tämä rakenne mahdollistaa yritykselle alueellisten automobiiliteollisuuden tarpeiden täyttämisen ilman suoraa kilpailua päällekkäisillä markkinoilla. Chuo Spring Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset Chuo Spring Co osakkeesta

Yhtiön Chuo Spring Co EBIT-kate (operatiivinen kate) on 2,56 % vuonna 2026.

EBIT-kate (operatiivinen kate) yhtiöstä Chuo Spring Co muuttui arvosta 3,97 % arvoon 2,56 %, mikä edustaa −35,47 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää EBIT-kate (operatiivinen kate) Chuo Spring Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

EBIT-kate mittaa operatiivisen kannattavuuden prosenttiosuutena liikevaihdosta. Se osoittaa, kuinka paljon voittoa yritys saa liiketoiminnastaan ennen korkoja ja veroja.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata EBIT-kate (operatiivinen kate):n Chuo Spring Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen EBIT-kate (operatiivinen kate):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja EBIT-kate (operatiivinen kate):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Katteprosentit — Chuo Spring Co

Kaikki tunnusluvut — Chuo Spring Co