Cencosud

Cencosud CapEx-kasvu

Investointien vuosittainen kasvu yhtiöstä Cencosud (CENCOSUD.SN) 7.11.2026 päivämäärällä on 25,86 %. Edellisenä vuonna Investointien vuosittainen kasvu oli 65,09 % — muutos −60,27 % (matalampi).

CapEx-kasvu

25,86 %

YoY

−60,27%

Viimeksi päivitetty:

Investointien vuosittainen kasvu yhtiöstä Cencosud on 2025 25,86 % . Investointien vuosittainen kasvu yhtiöstä Cencosud oli 2024 65,09 % . Se laskee −60,27% matalampi edelliseen vuoteen verrattuna.

Cencosud CapEx-kasvu historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

CapEx-kasvu
Päivämäärä
CapEx-kasvu
1.1.2018
−15,16 CLP
1.1.2019
−15,44 CLP
1.1.2020
−64,43 CLP
1.1.2021
244,08 CLP
1.1.2022
73,76 CLP
1.1.2023
−24,11 CLP
1.1.2024
65,09 CLP
1.1.2025
25,86 CLP
Cencosud CapEx-kasvu historia
VUOSICapEx-kasvuYoY
25,86 %−60,27%
65,09 %−369,99%
−24,11 %−132,69%
73,76 %−69,78%
244,08 %−478,83%
−64,43 %+317,34%
−15,44 %+1,83%
−15,16 %+171,62%
−5,58 %−126,77%
20,85 %−221,33%
−17,19 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Cencosud Osakeanalyysi

Mitä Cencosud tekee? Cencosud SA on kansainvälinen vähittäiskaupan konserni, jonka pääkonttori sijaitsee Santiagossa, Chilessä. Yritys perustettiin vuonna 1960 Horst Paulmannin ja hänen vanhempiensa toimesta, ja se on sittemmin kasvanut yhdeksi Latinalaisen Amerikan suurimmista vähittäiskauppiaista. Cencosudin historia alkoi pienestä kauppaliikkeestä Chilessä nimeltä Almacenes Paris. Yritys laajeni nopeasti ja avasi useita toimipisteitä eri maihin, kuten Argentiinaan, Brasiliaan, Peruun ja Kolumbiaan seuraavien vuosikymmenien aikana. Nykyään Cencosud toimii useilla liiketoiminta-alueilla, mukaan lukien vähittäiskauppa, rahoitus ja kiinteistötoiminta. Yrityksen eri yksiköt ovat edustettuina useimmissa Latinalaisen Amerikan maissa, ja ne tarjoavat laajan valikoiman tuotteita ja palveluita. Vähittäiskaupan alalla Cencosud operoi monenlaisia vähittäisketjuja, mukaan lukien supermarketteja, rautakauppoja, elektroniikkamyymälöitä, muotiliikkeitä ja apteekkiketjuja. Jotkut yrityksen tunnetuimmista brändeistä ovat Jumbo, Easy, París, Santa Isabel ja Johnson. Cencosud tarjoaa myös rahoituspalveluja pankki-, rahoitus- ja vakuutusyhtiöidensä kautta tarjoten asiakkailleen erilaisia luotto-, säästö-, sijoitus- ja vakuutusvaihtoehtoja. Kiinteistöalalla yritys osallistuu sekä ostoskeskusten että muiden kaupallisten kiinteistöjen kehittämiseen ja hallinnointiin. Cencosudin liiketoimintamalli keskittyy laadukkaiden tuotteiden tarjoamiseen kilpailukykyisin hinnoin vastaakseen asiakkaidensa tarpeisiin ja odotuksiin. Yritys korostaa myös asiakaspalvelua ja pyrkii luomaan positiivisen ostokokemuksen asiakkailleen. Cencosud sitoutuu edistämään kestävää liiketoimintaa ja yhteiskuntavastuuta. Yritys pyrkii integroimaan ympäristönsuojelun ja sosiaalisen vastuunkannon kaikkiin toimintansa osa-alueisiin. Se tukee myös erilaisia ohjelmia ja hankkeita koulutuksen, terveydenhuollon ja ympäristönsuojelun saralla. Yleisesti ottaen Cencosud on monipuolinen vähittäiskaupan konserni, joka keskittyy asiakkaidensa tarpeisiin ja tarjoaa laajan valikoiman tuotteita ja palveluita. Pitkän historiansa ja läsnäolonsa ansiosta useissa maissa yritys on tärkeä toimija Latinalaisen Amerikan liikemaailmassa, ja se jatkaa tarjontansa ja toimintojensa kehittämistä. Cencosud on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset Cencosud osakkeesta

Yhtiön Cencosud Investointien vuosittainen kasvu on 25,86 % vuonna 2025.

Eurpoolissa voit löytää Investointien vuosittainen kasvu Cencosud:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Investointien kasvu mittaa pääomasijoitusten prosentuaalista muutosta. Nousevat investoinnit voivat osoittaa investointeja tulevaisuuden kasvukapasiteettiin.

Arvioidakseen Investointien vuosittainen kasvu:n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja Investointien vuosittainen kasvu:lle.

Investointien vuosittainen kasvu:n on sijoittajille tärkeä tekijä. Muutokset tässä tunnusluvussa voivat signaloida parantuvia tai heikentyneitä perustekijöitä, mikä vaikuttaa suoraan osakekurssiin. Eulerpoolissa voit seurata Investointien vuosittainen kasvu:n Cencosud historiallisesti ja reaaliajassa.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kasvu — Cencosud

Kaikki tunnusluvut — Cencosud