Cencosud

Cencosud Bruttotulos

Bruttotulos yhtiöstä Cencosud (CENCOSUD.SN) 12.10.2026 päivämäärällä on 4,87 T CLP. Edellisenä vuonna Bruttotulos oli 4,63 T CLP — muutos 5,36 % (korkeampi).

Bruttotulos

4,87 TCLP

YoY

5,36%

Viimeksi päivitetty:

Bruttotulos yhtiöstä Cencosud on 2025 4,87 T CLP. Bruttotulos yhtiöstä Cencosud oli 2024 4,63 T CLP. Se laskee 5,36% korkeampi edelliseen vuoteen verrattuna.

Cencosud Bruttotulos historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Bruttotulos
Päivämäärä
Bruttotulos
1.1.2018
2,76 T CLP
1.1.2019
2,67 T CLP
1.1.2020
2,64 T CLP
1.1.2021
3,43 T CLP
1.1.2022
4,07 T CLP
1.1.2023
4,16 T CLP
1.1.2024
4,63 T CLP
1.1.2025
4,87 T CLP
Cencosud Bruttotulos historia
VUOSIBruttotulosYoY
4,87 TCLP+5,36%
4,63 TCLP+11,18%
4,16 TCLP+2,19%
4,07 TCLP+18,63%
3,43 TCLP+29,81%
2,64 TCLP−1,00%
2,67 TCLP−3,25%
2,76 TCLP−7,92%
3,00 TCLP+0,73%
2,98 TCLP−6,34%
3,18 TCLP+10,21%
2,88 TCLP+2,62%
2,81 TCLP+14,17%
2,46 TCLP+13,42%
2,17 TCLP+21,92%
1,78 TCLP+20,81%
1,47 TCLP−11,86%
1,67 TCLP+58,18%
1,06 TCLP+10,79%
953,68 Mrd.CLP—
Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

Cencosud Liikevaihto

Cencosud osakkeen liikevaihto, EBIT, voitto

  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Liikevaihto
EBIT
Voitto
Tiedot
Päivämäärä
Liikevaihto
EBIT
Voitto
1.1.2023
14,23 T CLP
999,03 Mrd. CLP
220,28 Mrd. CLP
1.1.2024
16,49 T CLP
1,07 T CLP
158,93 Mrd. CLP
1.1.2025
16,59 T CLP
866,70 Mrd. CLP
314,92 Mrd. CLP
1.1.2026 (e)
17,09 T CLP
892,64 Mrd. CLP
362,73 Mrd. CLP
1.1.2027 (e)
18,03 T CLP
1,09 T CLP
482,39 Mrd. CLP
1.1.2028 (e)
18,83 T CLP
1,17 T CLP
550,11 Mrd. CLP
1.1.2029 (e)
20,14 T CLP
1,36 T CLP
740,31 Mrd. CLP
1.1.2030 (e)
21,60 T CLP
1,53 T CLP
870,39 Mrd. CLP

Cencosud Katteprosentit

Cencosud osakkeen marginaalit

Cencosud Margenanalyysi näyttää bruttomarginaalin, EBIT-marginaalin sekä voittomarginaalin Cencosud osalta. EBIT-marginaali (EBIT/liikevaihto) kertoo, kuinka suuri osuus liikevaihdosta jää operatiivisena voittona. Voittomarginaali näyttää, kuinka suuri osuus Cencosud liikevaihdosta säilyy.
  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
Tiedot
Päivämäärä
Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
1.1.2023
29,24 %
7,02 %
1,55 %
1.1.2024
28,05 %
6,49 %
0,96 %
1.1.2025
29,37 %
5,22 %
1,90 %
1.1.2026 (e)
29,37 %
5,22 %
2,12 %
1.1.2027 (e)
29,37 %
6,02 %
2,68 %
1.1.2028 (e)
29,37 %
6,23 %
2,92 %
1.1.2029 (e)
29,37 %
6,76 %
3,68 %
1.1.2030 (e)
29,37 %
7,06 %
4,03 %

Cencosud Osakeanalyysi

Mitä Cencosud tekee? Cencosud SA on kansainvälinen vähittäiskaupan konserni, jonka pääkonttori sijaitsee Santiagossa, Chilessä. Yritys perustettiin vuonna 1960 Horst Paulmannin ja hänen vanhempiensa toimesta, ja se on sittemmin kasvanut yhdeksi Latinalaisen Amerikan suurimmista vähittäiskauppiaista. Cencosudin historia alkoi pienestä kauppaliikkeestä Chilessä nimeltä Almacenes Paris. Yritys laajeni nopeasti ja avasi useita toimipisteitä eri maihin, kuten Argentiinaan, Brasiliaan, Peruun ja Kolumbiaan seuraavien vuosikymmenien aikana. Nykyään Cencosud toimii useilla liiketoiminta-alueilla, mukaan lukien vähittäiskauppa, rahoitus ja kiinteistötoiminta. Yrityksen eri yksiköt ovat edustettuina useimmissa Latinalaisen Amerikan maissa, ja ne tarjoavat laajan valikoiman tuotteita ja palveluita. Vähittäiskaupan alalla Cencosud operoi monenlaisia vähittäisketjuja, mukaan lukien supermarketteja, rautakauppoja, elektroniikkamyymälöitä, muotiliikkeitä ja apteekkiketjuja. Jotkut yrityksen tunnetuimmista brändeistä ovat Jumbo, Easy, París, Santa Isabel ja Johnson. Cencosud tarjoaa myös rahoituspalveluja pankki-, rahoitus- ja vakuutusyhtiöidensä kautta tarjoten asiakkailleen erilaisia luotto-, säästö-, sijoitus- ja vakuutusvaihtoehtoja. Kiinteistöalalla yritys osallistuu sekä ostoskeskusten että muiden kaupallisten kiinteistöjen kehittämiseen ja hallinnointiin. Cencosudin liiketoimintamalli keskittyy laadukkaiden tuotteiden tarjoamiseen kilpailukykyisin hinnoin vastaakseen asiakkaidensa tarpeisiin ja odotuksiin. Yritys korostaa myös asiakaspalvelua ja pyrkii luomaan positiivisen ostokokemuksen asiakkailleen. Cencosud sitoutuu edistämään kestävää liiketoimintaa ja yhteiskuntavastuuta. Yritys pyrkii integroimaan ympäristönsuojelun ja sosiaalisen vastuunkannon kaikkiin toimintansa osa-alueisiin. Se tukee myös erilaisia ohjelmia ja hankkeita koulutuksen, terveydenhuollon ja ympäristönsuojelun saralla. Yleisesti ottaen Cencosud on monipuolinen vähittäiskaupan konserni, joka keskittyy asiakkaidensa tarpeisiin ja tarjoaa laajan valikoiman tuotteita ja palveluita. Pitkän historiansa ja läsnäolonsa ansiosta useissa maissa yritys on tärkeä toimija Latinalaisen Amerikan liikemaailmassa, ja se jatkaa tarjontansa ja toimintojensa kehittämistä. Cencosud on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset Cencosud osakkeesta

Yhtiön Cencosud Bruttotulos on 4,87 T CLP vuonna 2025.

Bruttotulos yhtiöstä Cencosud muuttui arvosta 4,63 T CLP arvoon 4,87 T CLP, mikä edustaa 5,36 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää Bruttotulos Cencosud:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Bruttotulos on liikevaihto myytyjen tuotteiden kustannuksista vähennettynä. Se osoittaa, kuinka tehokkaasti yritys käyttää resurssejaan tuotteiden tai palveluiden tuotantoon.

Bruttotulos:n CLP on sijoittajille tärkeä tekijä. Muutokset tässä tunnusluvussa voivat signaloida parantuvia tai heikentyneitä perustekijöitä, mikä vaikuttaa suoraan osakekurssiin. Eulerpoolissa voit seurata Bruttotulos:n Cencosud historiallisesti ja reaaliajassa.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

Tuloslaskelma — Cencosud

Kaikki tunnusluvut — Cencosud