OpenMove AI Bhd

OpenMove AI Bhd ROE

ROE (Return on Equity) for OpenMove AI Bhd (REXIT.KL) pr. 25. okt. 2026 er 10,52 %. I foregående år var ROE (Return on Equity) 29,13 % — en ændring på -63,90 % (lavere).

ROE

10,52 %

YoY

-63,90%

Senest opdateret:

I 2026 var egenkapitalrentabiliteten (ROE) for OpenMove AI Bhd 10,52 %, en stigning på -63,90% sammenlignet med 29,13 % ROE i det foregående år.

OpenMove AI Bhd ROE historik

  • 3 år

  • 10 år

  • 25 år

  • Maks

ROE
Dato
ROE
1. jan. 2019
21,13 MYR
1. jan. 2020
23,38 MYR
1. jan. 2021
22,16 MYR
1. jan. 2022
20,39 MYR
1. jan. 2023
22,20 MYR
1. jan. 2024
29,13 MYR
1. jan. 2025
29,13 MYR
1. jan. 2026
10,52 MYR
OpenMove AI Bhd ROE historik
ÅRROEYoY
10,52 %-63,90%
29,13 %-0,00%
29,13 %+31,22%
22,20 %+8,89%
20,39 %-8,00%
22,16 %-5,21%
23,38 %+10,66%
21,13 %-3,06%
21,79 %-1,83%
22,20 %+4,29%
21,29 %+19,39%
17,83 %-8,24%
19,43 %—

Hent disse data via Eulerpool API

100.000 requests/md. gratis · intet kreditkort

OpenMove AI Bhd Aktieanalyse

Hvad laver OpenMove AI Bhd? OpenMove AI Bhd is an investment holding company based in Petaling Jaya, Malaysia, specializing in the Information Technology sector. Listed on November 16, 2005, the firm provides comprehensive IT solutions and related services, encompassing both software-based activities and hardware sales. Its portfolio features specialized products such as e-Cove, an online insurance transaction system designed for rapid electronic service delivery, and e-PPA, a platform facilitating investment applications for unit trust companies in Malaysia. Additionally, the company offers InfoGuardian, an integrated system for workflow, case, and document management. The company operates across several geographical segments, including Malaysia, Hong Kong, China, and other international markets. OpenMove AI Bhd er et af de mest populære virksomheder på Eulerpool.com.

ROE i detaljen

Afkodning af egenkapitalforrentningen (ROE) for OpenMove AI Bhd

Egenkapitalforrentningen (ROE) for OpenMove AI Bhd er en grundlæggende finansiel nøgletal, der vurderer selskabets rentabilitet i forhold til egenkapitalen. ROE, som beregnes ved at dividere nettoindtjeningen med aktionærernes egenkapital, illustrerer, hvor effektivt selskabet genererer overskud på aktionærernes investeringer. En højere ROE indikerer øget effektivitet og profitabilitet.

År-til-år Sammenligning

Analyse af OpenMove AI Bhd's ROE på årsbasis hjælper med at følge rentabilitetstrends og den finansielle performance. En stigende ROE indikerer en forbedret rentabilitet og værdiskabelse for aktionærerne, mens en faldende ROE kan tyde på problemer med at generere overskud eller med håndteringen af egenkapitalen.

Effekter på Investeringer

ROE for OpenMove AI Bhd er afgørende for investorer, der vurderer selskabets rentabilitet, effektivitet og investeringsattraktivitet. En robust ROE angiver selskabets evne til at omdanne egenkapitalinvesteringer til overskud og øger dermed dens tiltrækningskraft for potentielle og nuværende investorer.

Fortolkning af ROE-udsving

Ændringer i OpenMove AI Bhd's ROE kan skyldes svingninger i nettoindtjeningen, egenkapitalen eller begge dele. Disse svingninger bliver undersøgt for at vurdere ledelseseffektiviteten, de finansielle strategier samt de forbundne risici og muligheder, og hjælpe investorer med at træffe velinformerede beslutninger.

Hyppigt stillede spørgsmål om OpenMove AI Bhd aktie

ROE (Return on Equity) for OpenMove AI Bhd er 10,52 % i 2026.

ROE (Return on Equity) for OpenMove AI Bhd ændrede sig fra 29,13 % til 10,52 %, hvilket repræsenterer en ændring på -63,90 %. Værdien er lavere end i foregående år.

På Eulerpool kan du finde den fuldstændige historiske udvikling af ROE (Return on Equity) OpenMove AI Bhd siden 2006 – med årlige værdier, diagrammer og detaljeret analyse.

En 'god' varierer efter branche og virksomhedens udviklingsstadium. På Eulerpool kan du sammenligne ROE (Return on Equity)s OpenMove AI Bhd med konkurrenter og branchegjennemsnittet for at afgøre, om den er attraktiv.

For at evaluere ROE (Return on Equity)s er det afgørende at sammenligne det med andre virksomheder i samme branche og sektor. På Eulerpool kan du finde branchsammenligninger for ROE (Return on Equity).

Hent disse data via Eulerpool API

100.000 requests/md. gratis · intet kreditkort

Rentabilitet — OpenMove AI Bhd

Alle nøgletal — OpenMove AI Bhd