Decora Rule of 40
Rule of 40 for Decora (DCR.WA) pr. 6. nov. 2026 er 27,31 %. I foregående år var Rule of 40 20,53 % — en ændring på 33,05 % (højere).
Get this data via API
Financial Data API
Rule of 40
27,31 %
YoY
33,05%
Senest opdateret:
Rule of 40 for Decora er 2025 27,31 % . Rule of 40 for Decora var 2024 20,53 % . Det falder dermed med 33,05% højere sammenlignet med året før.
Decora Rule of 40 historik
3 år
10 år
25 år
Maks
Rule of 40
Dato
Rule of 40
1. jan. 2018
25,40 PLN
1. jan. 2019
20,79 PLN
1. jan. 2020
39,94 PLN
1. jan. 2021
47,02 PLN
1. jan. 2022
23,63 PLN
1. jan. 2023
20,10 PLN
1. jan. 2024
20,53 PLN
1. jan. 2025
27,31 PLN
| ÅR | Rule of 40 | YoY |
|---|---|---|
| 27,31 % | +33,05% | |
| 20,53 % | +2,14% | |
| 20,10 % | -14,95% | |
| 23,63 % | -49,74% | |
| 47,02 % | +17,72% | |
| 39,94 % | +92,12% | |
| 20,79 % | -18,16% | |
| 25,40 % | +34,25% | |
| 18,92 % | +41,72% | |
| 13,35 % | -159,48% | |
| -22,45 % | — |
Hent disse data via Eulerpool API
100.000 requests/md. gratis · intet kreditkort
Decora Aktieanalyse
Hvad laver Decora? Decora SA genererer indtægter gennem fremstilling og salg af produkter til interiørdesign, herunder vindues- og loftsdækning som rullegardiner, gardinstænger, loftplader, rosetter og profiler samt gulvafslutningsprodukter som lister, gulvisolering og gulvprofiler. Selskabets hovedmærker, Arbiton, Ewifoam, Vidella, Vidella Prestige og fixprix, sælges via dets driftsselskaber, der omfatter Trans Sp. z o.o., Optimal Sp. z o.o. og Decora Distribution s.r.l. blandt andre. Disse datterselskaber opererer i forskellige regioner og understøtter distributionen og salget af Decoras produktlinjer til kunder, der søger løsninger til interiørdesign.
Virksomhedens produktsortiment retter sig mod både private og kommercielle segmenter inden for interiørdesign, hvor mærkerne er positioneret til at imødekomme forskellige kundeforhold inden for boligindretning og byggeri. Ved at udnytte sine datterselskaber på tværs af flere lande sikrer Decora SA en lokaliseret markedsnærvær, samtidig med at der opretholdes en samlet brandstrategi for de centrale produktkategorier. Selskabets indtægtsstrømme stammer fra den vedvarende efterspørgsel efter interiørdesignprodukter, især i de regioner, hvor dets datterselskaber er etableret, såsom Polen, Ungarn, Kroatien og Bulgarien. Decora er et af de mest populære virksomheder på Eulerpool.com.
Hyppigt stillede spørgsmål om Decora aktie
Rule of 40 for Decora er 27,31 % i 2025.
På Eulerpool kan du finde den fuldstændige historiske udvikling af Rule of 40 Decora siden 2006 – med årlige værdier, diagrammer og detaljeret analyse.
Rule of 40 siger, at en virksomheds omsætningsvækstrate plus fortjenstmargin skal overstige 40%. Det bruges bredt til at vurdere SaaS- og højtvækstvirksomheder.
Hent disse data via Eulerpool API
100.000 requests/md. gratis · intet kreditkort
Kvalitet — Decora
Alle nøgletal — Decora
Værdiansættelse
Resultatopgørelse
Marginer
Balance
- Samlede aktiver
- Omsætningsaktiver
- Likvide midler
- Tilgodehavender
- Lagerbeholdning
- Materielle anlægsaktiver
- Goodwill
- Immaterielle aktiver
- Egenkapital
- Forpligtelser
- Gæld
- Kortfristede gældsforpligtelser
- Langfristet gæld
- Kortfristet gæld
- Tilbageholdt overskud
- Bogført værdi pr. aktie
- Materiel bogført værdi pr. aktie
- Arbejdskapital
- Investeringer
- Leverandørgældsforpligtelser
- Anlægsaktiver
- Kortfristede investeringer
- Langfristede investeringer
- Nettogæld
- Egne aktier
- Minoritetsinteresser
- Udskudt skatteforpligtelse
- Netto materielle aktiver
- Goodwill/Aktiver
- Immaterielle aktiver/Aktiver
Pengestrøm
- Operativt cash flow
- Investeringsudgifter
- Frit cash flow
- FCF pr. aktie
- Udbetalt udbytte
- Aktietilbagekøb
- Investeringscash flow
- Finansieringscash flow
- CapEx/Omsætning
- Cash flow pr. aktie
- Aktiebaseret kompensation
- Ændring i arbejdskapital
- Akquisitioner (netto)
- Netto likviditetsændring
- CapEx/OCF
- FCF/Resultat
- FCF-konvertering
- Likviditetskonvertering
- Samlet aktionærudbetaling
- CapEx/Afskrivninger
Rentabilitet
- ROE
- ROA
- ROCE
- ROIC
- Aktivomsætning
- Lageromsætning
- Tilgodehavendeomsætning
- Dage til betaling af salg
- Dage for lagerbeholdning
- Dage skyld til betaling
- Cash conversion cycle
- CROIC
- Bruttoavance/Aktiver
- Omsætning af anlægsaktiver
- Egenkapitalomsætning
- Arbejdskapitalomsætning
- Gældsomveksling
- Kapitalintensitet
- Tilgodehavender/Omsætning
- Lagerbeholdning/Omsætning
- EBIT/Aktiver
Gearing
Vækst
- Omsætningsvækst
- Omsætningsvækst 3-årigt CAGR
- Omsætningsvækst 5-årigt CAGR
- Omsætningsvækst 10-årigt CAGR
- Driftsvækst
- EPS-vækst
- EBIT-vækst
- EBIT CAGR 3Y
- EBIT CAGR 5Y
- EBIT CAGR 10Y
- Dividendevækst
- FCF-vækst
- Bogført værdi-vækst
- Resultaatvækst CAGR 3Y
- Resultaatvækst CAGR 5Y
- Resultaatvækst CAGR 10Y
- EPS-vækst CAGR 3Y
- EPS-vækst CAGR 5Y
- EBITDA-vækst YoY
- EBITDA-vækst CAGR 3Y
- EBITDA-vækst CAGR 5Y
- Bruttoavancevækst
- OCF-vækst YoY
- Medarbejdertilvækst
- Dividend CAGR 3år
- Dividend CAGR 5år
- Dividend CAGR 10år
- Aktivvækst
- Egenkapitalvækst
- Gældsværkst
- CapEx-vækst
- FCF CAGR 3år
- FCF CAGR 5år
- Markedsværdivækst
- Aktievækst