First Merchants

First Merchants Net Kar

First Merchants (FRME) öğesinin Kazanç değeri 13 Eki 2026 itibarıyla 226,00 M USD dir. Önceki yılda, Kazanç 201,40 M USD idi — 12,21% (daha yüksek) bir değişiklik.

Net Kar

226,00 MUSD

YoY

12,21%

Son güncelleme:

2025 yılında First Merchants'in karı 226,00 M USD idi, bu, bir önceki yılın 201,40 M USD karına göre 12,21%’lik bir artışı temsil etmektedir.

First Merchants Net Kar Tarihçesi

  • 3 yıl

  • 10 yıl

  • 25 Yıl

  • Maks.

Net Kar
Tarih
Net Kar
1 Oca 2021
205,53 M USD
1 Oca 2022
222,09 M USD
1 Oca 2023
223,79 M USD
1 Oca 2024
201,40 M USD
1 Oca 2025
226,00 M USD
1 Oca 2026 (e)
204,67 M USD
1 Oca 2027 (e)
283,35 M USD
1 Oca 2028 (e)
309,91 M USD
First Merchants Net Kar Tarihçesi
YILNet KarYoY
est309,91 MUSD+9,38%
est283,35 MUSD+38,44%
est204,67 MUSD-9,44%
226,00 MUSD+12,21%
201,40 MUSD-10,00%
223,79 MUSD+0,76%
222,09 MUSD+8,06%
205,53 MUSD+38,31%
148,60 MUSD-9,64%
164,46 MUSD+3,34%
159,14 MUSD+65,65%
96,07 MUSD+18,53%
81,05 MUSD+23,96%
65,38 MUSD+8,68%
60,16 MUSD+35,10%
44,53 MUSD-1,31%
45,12 MUSD+78,69%
25,25 MUSD+265,49%
6,91 MUSD-116,95%
-40,76 MUSD-297,51%
20,64 MUSD-34,77%
31,64 MUSD+4,77%
30,20 MUSD—
Bu verilere Eulerpool API üzerinden ulaşın

First Merchants Gelir

First Merchants Gelir, Provizyon Öncesi Kar, Net Kar

  • 3 yıl

  • 5 yıl

  • 10 yıl

  • 25 Yıl

  • Maks.

Ciro
Ön Provizyon Karı
Kar
Ayrıntılar
Tarih
Ciro
Ön Provizyon Karı
Kar
1 Oca 2021
520,00 M USD
240,80 M USD
205,53 M USD
1 Oca 2022
628,14 M USD
272,44 M USD
222,09 M USD
1 Oca 2023
715,90 M USD
327,63 M USD
223,79 M USD
1 Oca 2024
626,71 M USD
247,45 M USD
201,40 M USD
1 Oca 2025
661,42 M USD
278,84 M USD
226,00 M USD
1 Oca 2026 (e)
805,02 M USD
0,00 USD
204,67 M USD
1 Oca 2027 (e)
845,60 M USD
0,00 USD
283,35 M USD
1 Oca 2028 (e)
886,80 M USD
0,00 USD
309,91 M USD

First Merchants Marjlar

First Merchants Hisse Marjları

First Merchants Marjin analizi, First Merchants'nin brüt marjını, EBIT marjını ve kâr marjını göstermektedir. EBIT marjı (EBIT/Ciro) cironun yüzde kaçının operatif kâr olarak kaldığını belirtir. Kâr marjı, First Merchants'nin cironun yüzde kaçının kaldığını gösterir.
  • 3 yıl

  • 5 yıl

  • 10 yıl

  • 25 Yıl

  • Maks.

Gider-Gelir Oranı
Kâr Marjı
Ayrıntılar
Tarih
Gider-Gelir Oranı
Kâr Marjı
1 Oca 2021
53,69 %
39,52 %
1 Oca 2022
56,63 %
35,36 %
1 Oca 2023
54,24 %
31,26 %
1 Oca 2024
60,52 %
32,14 %
1 Oca 2025
57,84 %
34,17 %
1 Oca 2026 (e)
0,00 %
25,42 %
1 Oca 2027 (e)
0,00 %
33,51 %
1 Oca 2028 (e)
0,00 %
34,95 %

First Merchants Hisse senedi analizi

First Merchants ne yapar? First Merchants Corp, ABD'nin Indiana eyaletindeki en büyük bağımsız bankalardan biridir. 1982 yılında kurulan banka, o zamandan bu yana bölgede güçlü bir varlığa sahip önde gelen bir finansal kurum haline gelmiştir. Şirket, NASDAQ borsasında FRME sembolü altında işlem görmektedir. First Merchants Corp'un iş modeli, Indiana ve ülkenin diğer bölgelerindeki müşterilere üst düzey finansal hizmetler sunmaya dayanmaktadır. Banka, bireysel müşteriler, işletmeler ve kurumlar için geniş bir ürün ve hizmet yelpazesi sunmaktadır. Bunlar arasında vadesiz ve vadeli hesaplar, kredi kartları, krediler, leasing, çevrimiçi ve mobil bankacılık ile servet yönetimi yer almaktadır. First Merchants Corp ayrıca özel ürün ve hizmetler sunan bir dizi yan kuruluş ve iş segmenti de işletmektedir. Bu kapsamda, özel ve ticari müşterilere sigorta hizmeti sağlayan First Merchants Insurance Group bulunmaktadır. First Merchants Wealth Management Group ise müşterilere yatırım ve servet yönetimi hizmetleri sunmaktadır. Banka ayrıca bireysel müşterilere ve işletmelere menkul kıymet hizmetleri sunan First Merchants Investment Services adlı bir yan kuruluş işletmektedir. Ayrıca, First Merchants Trust Company, miras kalan varlıklar ve trust hesaplarına odaklanan bir varlık yönetim hizmeti yürütmektedir. First Merchants Corp'un ürün yelpazesi, çeşitli müşteriler için geniş kapsamlı finansal hizmetler içermektedir. Perakende müşteriler için şirket; vadesiz ve vadeli hesaplar, kredi kartları, konut kredileri, otomobil kredileri ve kişisel krediler sunmaktadır. İşletme müşterileri için ise ekipman, gayrimenkul ve çalışma sermayesi desteği sağlamak amacıyla krediler, nakit yönetim ve kredi kartı hizmetleri mevcuttur. Müşterilerine en iyi finansal ürün ve hizmetleri sağlama çabaları kapsamında First Merchants Corp, çevrimiçi ve mobil bankacılığını önemli ölçüde geliştirmiştir. Müşteriler, bir uygulama indirmek veya web sitesini ziyaret etmek suretiyle herhangi bir yerden bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Son yıllarda banka, bir dizi satın alma yoluyla Indiana'daki varlığını genişletmiştir. 2021 yılında Old National Bancorp'un satın alınmasıyla First Merchants Corp, bölgenin en büyük bankası haline gelmiştir. Şirket, piyasadaki konumunu daha da güçlendirmek amacıyla bir dizi küçük bankayı da satın almıştır. Genel olarak First Merchants Corp, Indiana'da güvenilir ve saygın bir finansal hizmet sağlayıcısı olarak uzun bir geçmişe sahiptir. Geniş ürün yelpazesi, güçlü iş modeli ve müşteri odaklı yaklaşımıyla şirket, gelecekte büyümeye ve başarıya devam etme konusunda iyi konumdadır. First Merchants, Eulerpool'daki en popüler şirketlerden biridir.

Net Kar detayları

First Merchants Kazancının Anlaşılması

First Merchants kazancı, tüm işletme giderleri, maliyetler ve vergiler düşüldükten sonra satışlardan kalan net kârı temsil eder. Bu rakam, First Merchants’ın finansal sağlığının, operasyonel verimliliğinin ve karlılığının net bir göstergesidir. Yüksek kar marjları, daha iyi maliyet yönetimi ve gelir elde etme becerisini gösterir.

Yıl-a-Yıl Karşılaştırma

First Merchants kazancının yıllık bazda değerlendirilmesi, finansal büyümesi, istikrarı ve trendleri hakkında önemli içgörüler sağlayabilir. Sürekli bir kazanç artışı, gelişmiş operasyonel verimlilik, maliyet yönetimi veya artan satışları gösterebilir, bunun aksine bir azalış artan maliyetleri, azalan satışları veya operasyonel zorlukları işaret edebilir.

Yatırımlar Üzerindeki Etkiler

First Merchants’ın kazanç rakamları, yatırımcılar için şirketin finansal durumunu ve gelecekteki büyüme beklentilerini anlamada hayati öneme sahiptir. Artan kazançlar genellikle yüksek hisse senedi değerlemelerine, yatırımcı güveninin artmasına ve daha fazla yatırım çekmeye yol açar.

Kazanç Dalgalanmalarının Yorumlanması

First Merchants’ın kazancı arttığında, bu genellikle gelişmiş operasyonel verimlilik veya artan satışları işaret eder. Bunun tersi olarak, bir kazanç azalışı operasyonel verimsizliklere, artan maliyetlere veya rekabet baskısına işaret edebilir, bu da karlılığın artırılması için stratejik müdahaleleri gerektirir.

First Merchants hisse senedi hakkında sık sorulan sorular

First Merchants şirketinin Kazanç değeri 2025 yılında 226,00 M USD.

First Merchants öğesinin Kazanç değeri 201,40 M USD değerinden 226,00 M USD değerine değişmiş ve bu %12,21 değişimi temsil etmektedir. Değer önceki yıldan daha yüksek dir.

Eulerpool'da Kazanç öğesinin First Merchants değerinin 2006'dan itibaren tam tarihsel gelişimini bulabilirsiniz — yıllık değerler, grafikler ve ayrıntılı analiz ile.

Kâr elde etme bir şirketin en büyük hedefidir. Kâr dağıtım veya yeniden yatırım için kullanılabilir. Kâr (aynı zamanda yıllık fazla veya EAT, vergiler sonrası kazanç olarak da anılmaktadır) gelir ve gider tablosunda gösterildiği gibi bir dönem içinde gelir ve giderleri arasında pozitif farktır. Negatif bir yıllık fazla, yıllık işletme zararı veya kayıp olarak adlandırılmaktadır. Her iki performans ölçüsü de tarafsız yıllık sonuç terimi altında birleştirilmektedir.

Net Gelir, incelenen dönemdeki tüm gelir / satışlardan masraflar çıkarılarak elde edilir. Aşağıdaki genel bakış, yıllık fazlanın hangi kalemlere katkıda bulunduğunu ve EBT, EBIT ve EBITDA gibi diğer kâr çeşitleri ile karşılaştırıldığında farklılıkların nerede olduğunu açıkça gösterir.

Kazanç'nin USD, yatırımcılar için kilit bir faktördür. Bu metrikte yapılan değişiklikler temel faktörlerin iyileşmesini veya kötüleşmesini gösterebilir ve hisse senedi fiyatını doğrudan etkiler. Eulerpool'da Kazanç'nin First Merchants değerini tarihsel olarak ve gerçek zamanlı olarak takip edebilirsiniz.

Bir hisse senedini değerlendirmede kâr

Menkul kıymet ticaretinde kazancın tarihi, kullanımı, hesaplanması ve uygulanması.

Kazancın tarihi, modern işletme örgütlenmesinin başlangıcına kadar uzanır. Endüstriyalizasyonun başlangıcından beri, şirketler kâr elde etmek için kurulmuş ve kârlar kurumsal yönetimin temel bir parçası olarak kabul edilmiştir. Son yıllarda, birçok yatırımcı güçlü kâr elde eden hisse senetleri bulmaya çalıştığından, yatırımcılar için kazancın önemi daha da artmıştır.

Kazancın Kullanımı

Menkul kıymet ticaretinde, hisse senedinin değerini belirlemek için kârlar kullanılır. Kâr elde eden bir şirket finansal olarak sağlıklı kabul edilir ve hisse senetleri daha yüksek değerlendirilirken, kâr elde etmeyen bir şirket daha az güvenilir kabul edilir ve bu nedenle daha düşük bir değerleme alır. Yatırımcılar, gelir tablosu, yıllık mali tablolar ve gelir vergisi denetimleri gibi ilgili belgeleri inceleyerek her şirketin kârlarını gözden geçirebilirler.

Kazancın hesaplanması

Kârları hesaplamanın birkaç farklı yolu vardır. Kârı hesaplamanın en basit yolu net kazancı hesaplamaktır. Net kazanç, şirketin gelirinden giderlerini çıkararak hesaplanır. Kârları hesaplamanın bir başka yolu, işletme gelirini hesaplamaktır. İşletme geliri, şirketin gelirinden malzeme maliyetleri ve çalışan ücretleri ve maaşlarını çıkararak hesaplanır.

Kazancın Kullanımı

Hisse senetlerini değerlendirirken yatırımcıların kârları kullanabileceği birçok farklı yol vardır. Bir örnek, fiyat-kazanç oranının (F/K oranı) hesaplanmasıdır. F/K oranı, bir hisse senedinin fiyatı ile şirketin kazançları arasındaki ilişkidir. F/K oranı hesaplanırken, hisse senedi fiyatı şirketin kazançlarına bölünür. Düşük bir F/K değeri, hisse senedinin iyi bir fiyat-performans oranına sahip olduğunu gösterirken, yüksek bir F/K değeri, hisse senedinin kötü bir fiyat-performans oranına sahip olduğunu gösterir.

Kazancları kullanmanın avantajları ve dezavantajları

Menkul kıymet ticaretinde kazancları kullanmanın birçok avantajı vardır. Birincisi, yatırımcılar kazançları analiz ederek bir şirketin finansal sağlığını kontrol edebilirler. İkincisi, yatırımcılar F/K oranını hesaplayarak bir hisse senedinin değerlendirilmesi hakkında daha iyi bir karar verebilirler. Üçüncüsü, yatırımcılar düşük F/K oranına sahip hisse senetleri seçerek risklerini azaltabilirler.

Ancak, kârlara bağlı kalmanın bazı dezavantajları da vardır. Birincisi, bir şirket maliyet kesme önlemleri aracılığıyla kârlarını artırırsa, kârlar bozulabilir. İkincisi, kârlar doğru hesaplanmıyorsa, bir şirketin finansal sağlığının yanlış bir resmini sunabilir. Üçüncüsü, kârlar kolaylıkla dalgalanabileceğinden, her zaman bir şirketin geleceğinin güvenilir bir göstergesi olmayabilir.

t('components_kpi_Explanation_34')

Genel olarak, menkul kıymet ticaretinde kârların bir şirketin finansal sağlığının önemli bir göstergesi olduğu söylenebilir. Yatırımcılar şirketin finansal sağlığı hakkında daha iyi bir anlayış elde etmek ve hisse senedi değerlemesi hakkında bilinçli kararlar vermek için kârları analiz edebilirler. Ancak, kârlar bazen bozulabilir veya yanlış olabileceğinden, kârları kullanmanın bazı dezavantajları vardır. Bu nedenle, yatırımcıların hisse senedi satın almak veya satmak için karar vermeden önce dikkatli olması ve kârları dikkatle analiz etmesi önemlidir.

Bu verilere Eulerpool API üzerinden ulaşın

Gelir Tablosu — First Merchants

Tüm Kilit Metrikler — First Merchants