Tianma Microelectronics Co

Tianma Microelectronics Co CROIC

Kassaavkastning på investerat kapital (CROIC) för Tianma Microelectronics Co (000050.SZ) per 4 nov. 2026 är 10,62 %. Föregående år var Kassaavkastning på investerat kapital (CROIC) 5,23 % — en förändring på 103,30 % (högre).

CROIC

10,62 %

YoY

103,30%

Senast uppdaterad:

Kassaavkastning på investerat kapital (CROIC) för Tianma Microelectronics Co är 2025 10,62 % . Kassaavkastning på investerat kapital (CROIC) för Tianma Microelectronics Co var 2024 5,23 % . Det minskar därmed med 103,30% högre jämfört med året innan.

Tianma Microelectronics Co CROIC Historik

  • 3 år

  • 10 år

  • 25 år

  • Max

CROIC
Datum
CROIC
1 jan. 2018
−5,09 CNY
1 jan. 2019
−9,48 CNY
1 jan. 2020
−5,78 CNY
1 jan. 2021
−5,21 CNY
1 jan. 2022
1,92 CNY
1 jan. 2023
−0,72 CNY
1 jan. 2024
5,23 CNY
1 jan. 2025
10,62 CNY
Tianma Microelectronics Co CROIC Historik
ÅRCROICYoY
10,62 %+103,30%
5,23 %−824,40%
−0,72 %−137,53%
1,92 %−136,87%
−5,21 %−9,76%
−5,78 %−39,05%
−9,48 %+86,15%
−5,09 %−57,94%
−12,11 %−11,26%
−13,64 %−172,50%
18,82 %+110,61%
8,94 %—

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Tianma Microelectronics Co Aktieanalys

Vad gör Tianma Microelectronics Co? Tianma Microelectronics Co., Ltd. genererar intäkter genom försäljning av flytande kristallskärmar (LCD) och flytande kristallmoduler (LCM) till kunder inom branscherna smartphones, surfplattor, fordonsindustrin, smarta hem, bärbara enheter samt punktsystem för försäljning (POS). Företaget betjänar både inhemska och internationella marknader, inklusive Europa, USA, Japan, Korea och Hongkong, där dess produkter integreras i olika informationsvisningsenheter. De primära kundsegmenten består av tillverkare av konsumentelektronik, fordonsystem och detaljhandelstekniska lösningar. Företagets produktportfölj fokuserar på LCD- och LCM-lösningar anpassade för smarta enheter, där man utnyttjar sina tillverkningskapaciteter för att leverera visningskomponenter till globala teknikföretag. Genom att rikta in sig på nyckelsektorer som mobilkommunikation och fordonsvisningar etablerar Tianma återkommande intäktströmmar genom långsiktiga avtal med stora elektronikproducenter. distributionskanaler sträcker sig över flera regioner, vilket säkerställer konsekvent marknadsåtkomst för företagets visningstekniker. Tianma Microelectronics Co är ett av de mest populära företagen på Eulerpool.

Vanliga frågor om Tianma Microelectronics Co-aktien

Kassaavkastning på investerat kapital (CROIC) för Tianma Microelectronics Co är 10,62 % år 2025.

Kassaavkastning på investerat kapital (CROIC) för Tianma Microelectronics Co förändrades från 5,23 % till 10,62 %, vilket motsvarar en förändring på 103,30 %. Värdet är högre än föregående år.

På Eulerpool kan du hitta den fullständiga historiska utvecklingen av Kassaavkastning på investerat kapital (CROIC) Tianma Microelectronics Co sedan 2006 – med årliga värden, diagram och detaljerad analys.

CROIC mäter den Cashflow-Ertrag, der auf investiertes Kapital generiert wird. Im Gegensatz zu ROIC verwendet es freien Cashflow statt Buchgewinne und liefert ein reineres Rentabilitätsmaß.

Ett 'bra' värde för varierar beroende på bransch och företagets utvecklingsfas. På Eulerpool kan du jämföra Kassaavkastning på investerat kapital (CROIC)s Tianma Microelectronics Co med bransckamrater och branschgenomsnittet för att bedöma om det är attraktivt.

För att utvärdera Kassaavkastning på investerat kapital (CROIC)s är det viktigt att jämföra det med företag inom samma bransch och sektor. På Eulerpool kan du hitta direkta branschjämförelser för Kassaavkastning på investerat kapital (CROIC).

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Lönsamhet — Tianma Microelectronics Co

Alla nyckeltal — Tianma Microelectronics Co