Shanghai INT Medical Instruments Co

Shanghai INT Medical Instruments Co EV/FCF

EV/FCF (företagsvärde till fritt kassaflöde) för Shanghai INT Medical Instruments Co (1501.HK) per 6 nov. 2026 är 17,86. Föregående år var EV/FCF (företagsvärde till fritt kassaflöde) 88,65 — en förändring på −79,86 % (lägre).

EV/FCF

17,86

YoY

−79,86%

Senast uppdaterad:

EV/FCF (företagsvärde till fritt kassaflöde) för Shanghai INT Medical Instruments Co är 2025 17,86 . EV/FCF (företagsvärde till fritt kassaflöde) för Shanghai INT Medical Instruments Co var 2024 88,65 . Det minskar därmed med −79,86% lägre jämfört med året innan.

Shanghai INT Medical Instruments Co EV/FCF Historik

  • 3 år

  • 10 år

  • 25 år

  • Max

EV/FCF
Datum
EV/FCF
1 jan. 2018
256,18 CNY
1 jan. 2019
−263,21 CNY
1 jan. 2020
601,50 CNY
1 jan. 2021
−20,82 CNY
1 jan. 2022
−70,31 CNY
1 jan. 2023
−85,67 CNY
1 jan. 2024
88,65 CNY
1 jan. 2025
17,86 CNY
Shanghai INT Medical Instruments Co EV/FCF Historik
ÅREV/FCFYoY
17,86−79,86%
88,65−203,48%
−85,67+21,86%
−70,31+237,75%
−20,82−103,46%
601,50−328,53%
−263,21−202,74%
256,18+11,30%
230,16+8,27%
212,58—

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Shanghai INT Medical Instruments Co Aktieanalys

Vad gör Shanghai INT Medical Instruments Co? Shanghai Kindly Medical Instruments Co., Ltd. genererar intäkter genom forskning och utveckling, tillverkning samt försäljning av interventionella och implantabla medicintekniska produkter. Företagets verksamhet inom kardiovaskulär intervention inriktar sig på medicintekniska produkter för kardiovaskulär intervention, relaterade formar och tillbehör, med huvudprodukter som inflationsanordningar, introducersatser och guidewires. Verksamheten riktar sig mot marknader i Kina samt internationella marknader såsom Europa och USA, med målgrupper inom hälso- och sjukvården som kräver specialiserad utrustning för minimalt invasiva ingrepp. Företaget breddar sitt produktutbud bortom kardiovaskulära produkter för att inkludera neurologiska interventionsprodukter och implantabla medicintekniska produkter för endokardiet, vilket möter olika kliniska behov. Närvaron på den inhemska marknaden kompletteras av export till Europa och USA, där företaget levererar sjukhus och kliniker högkvalitativa medicintekniska produkter för patientvård. Företagets fasta personalstyrka på 1 532 anställda stödjer dessa verksamheter och säkerställer en konsekvent produktion och leverans av dess medicintekniska lösningar. Shanghai Kindly Medical Instruments Co., Ltd. verkar med ett tydligt fokus på interventionella och implantabla medicintekniska produkter, där man utnyttjar sina forsknings- och utvecklingskapaciteter för att utveckla specialiserade produkter. Affärsmodellen bygger på direktförsäljning av dessa produkter till vårdinrättningar, utan nämnande av tredjepartssamarbeten eller ytterligare intäktsströmmar utöver de kärnproduktlinjer som beskrivs. Shanghai INT Medical Instruments Co är ett av de mest populära företagen på Eulerpool.

Vanliga frågor om Shanghai INT Medical Instruments Co-aktien

EV/FCF (företagsvärde till fritt kassaflöde) för Shanghai INT Medical Instruments Co är 17,86 år 2025.

EV/FCF (företagsvärde till fritt kassaflöde) för Shanghai INT Medical Instruments Co förändrades från 88,65 till 17,86, vilket motsvarar en förändring på −79,86 %. Värdet är lägre än föregående år.

På Eulerpool kan du hitta den fullständiga historiska utvecklingen av EV/FCF (företagsvärde till fritt kassaflöde) Shanghai INT Medical Instruments Co sedan 2006 – med årliga värden, diagram och detaljerad analys.

EV/FCF-kvoten mäter företagsvärdet i förhållande till det fria kassaflödet. Det fångar den sanna kassageneringsförmågan hos ett företag.

För att utvärdera EV/FCF (företagsvärde till fritt kassaflöde)s är det viktigt att jämföra det med företag inom samma bransch och sektor. På Eulerpool kan du hitta direkta branschjämförelser för EV/FCF (företagsvärde till fritt kassaflöde).

Ett 'bra' värde för varierar beroende på bransch och företagets utvecklingsfas. På Eulerpool kan du jämföra EV/FCF (företagsvärde till fritt kassaflöde)s Shanghai INT Medical Instruments Co med bransckamrater och branschgenomsnittet för att bedöma om det är attraktivt.

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Värdering — Shanghai INT Medical Instruments Co

Alla nyckeltal — Shanghai INT Medical Instruments Co