Computer Management Co

Computer Management Co ROA

ROA (Return on Assets) för Computer Management Co (4491.T) per 15 okt. 2026 är 8,94 %. Föregående år var ROA (Return on Assets) 7,62 % — en förändring på 17,24 % (högre).

ROA

8,94 %

YoY

17,24%

Senast uppdaterad:

År 2026 uppgick avkastningen på totalt kapital (ROA) för Computer Management Co till 8,94 %, en ökning med 17,24% jämfört med 7,62 % ROA föregående år.

Computer Management Co ROA Historik

  • 3 år

  • 10 år

  • 25 år

  • Max

ROA
Datum
ROA
1 jan. 2019
6,93 JPY
1 jan. 2020
6,45 JPY
1 jan. 2021
7,59 JPY
1 jan. 2022
8,90 JPY
1 jan. 2023
7,85 JPY
1 jan. 2024
6,77 JPY
1 jan. 2025
7,62 JPY
1 jan. 2026
8,94 JPY
Computer Management Co ROA Historik
ÅRROAYoY
8,94 %+17,24%
7,62 %+12,58%
6,77 %−13,73%
7,85 %−11,83%
8,90 %+17,22%
7,59 %+17,73%
6,45 %−6,87%
6,93 %+0,93%
6,86 %—

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Computer Management Co Aktieanalys

Vad gör Computer Management Co? Computer Management Co är ett av de mest populära företagen på Eulerpool.

ROA i detalj

Förståelse av kapitalavkastning (ROA) för Computer Management Co

Kapitalavkastningen (ROA) för Computer Management Co är en nyckelindikator som mäter lönsamheten för företaget i förhållande till totala tillgångar. Den beräknas genom att dela nettoinkomsten med de totala tillgångarna. En högre ROA indikerar en effektiv användning av tillgångar för att generera vinst och speglar effektiviteten i ledningen och den finansiella hälsan.

Jämförelse från år till år

Ett jämförelse av Computer Management Co:s ROA från år till år ger insikter i företagets driftseffektivitet och trender i användningen av tillgångar. En ökande ROA indikerar förbättrad tillgångseffektivitet och lönsamhet, medan en minskande ROA kan signalera operationella eller finansiella utmaningar.

Effekter på investeringar

Investerare ser på Computer Management Co:s ROA som en avgörande måttstock för att bedöma företagets lönsamhet och effektivitet. En högre ROA betyder att företaget använder sina tillgångar effektivt för att generera vinst, vilket kan göra det till en potentiellt attraktiv investering.

Tolkning av ROA-fluktuationer

Fluktuationer i Computer Management Co:s ROA kan härledas till förändringar i nettoinkomsten, förvärv av tillgångar eller driftseffektivitet. Analys av dessa fluktuationer hjälper till att utvärdera den finansiella prestationen, ledningens effektivitet och den strategiska finansiella positioneringen hos företaget.

Vanliga frågor om Computer Management Co-aktien

ROA (Return on Assets) för Computer Management Co är 8,94 % år 2026.

ROA (Return on Assets) för Computer Management Co förändrades från 7,62 % till 8,94 %, vilket motsvarar en förändring på 17,24 %. Värdet är högre än föregående år.

På Eulerpool kan du hitta den fullständiga historiska utvecklingen av ROA (Return on Assets) Computer Management Co sedan 2006 – med årliga värden, diagram och detaljerad analys.

Return on Assets, även kallad ROA, är en finansiell nyckeltal som används för att mäta ett företags lönsamhet. Det används för att avgöra hur effektivt ett företag använder sina tillgångar för att generera vinst. Den refereras också till som förhållandet mellan nettoresultat och totala tillgångar. ROA är en viktig indikator för ett företags övergripande finansiella prestation eftersom den mäter företagets förmåga att skapa mer vinst från använda tillgångar.

Ett 'bra' värde för varierar beroende på bransch och företagets utvecklingsfas. På Eulerpool kan du jämföra ROA (Return on Assets)s Computer Management Co med bransckamrater och branschgenomsnittet för att bedöma om det är attraktivt.

För att utvärdera ROA (Return on Assets)s är det viktigt att jämföra det med företag inom samma bransch och sektor. På Eulerpool kan du hitta direkta branschjämförelser för ROA (Return on Assets).

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Lönsamhet — Computer Management Co

Alla nyckeltal — Computer Management Co