Computer Management Co

Computer Management Co CROIC

Kassaavkastning på investerat kapital (CROIC) för Computer Management Co (4491.T) per 3 nov. 2026 är 8,86 %. Föregående år var Kassaavkastning på investerat kapital (CROIC) 13,29 % — en förändring på −33,35 % (lägre).

CROIC

8,86 %

YoY

−33,35%

Senast uppdaterad:

Kassaavkastning på investerat kapital (CROIC) för Computer Management Co är 2026 8,86 % . Kassaavkastning på investerat kapital (CROIC) för Computer Management Co var 2025 13,29 % . Det minskar därmed med −33,35% lägre jämfört med året innan.

Computer Management Co CROIC Historik

  • 3 år

  • 10 år

  • 25 år

  • Max

CROIC
Datum
CROIC
1 jan. 2019
7,00 JPY
1 jan. 2020
13,05 JPY
1 jan. 2021
6,15 JPY
1 jan. 2022
14,18 JPY
1 jan. 2023
11,58 JPY
1 jan. 2024
12,42 JPY
1 jan. 2025
13,29 JPY
1 jan. 2026
8,86 JPY
Computer Management Co CROIC Historik
ÅRCROICYoY
8,86 %−33,35%
13,29 %+7,01%
12,42 %+7,32%
11,58 %−18,36%
14,18 %+130,73%
6,15 %−52,91%
13,05 %+86,50%
7,00 %−68,96%
22,55 %—

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Computer Management Co Aktieanalys

Vad gör Computer Management Co? Computer Management Co., Ltd. genererar intäkter genom att erbjuda tjänster inom IT-systemlösningar som en oberoende leverantör av totala IT-lösningar. Företaget har sin verksamhet indelad i segmentet System Solution Service, som är uppdelat i tre distinkta servicelinjer: allmänna lösningslösningar, infrastruktur lösningslösningar och enterprise resource planning (ERP) lösningslösningar. Dessa erbjudanden är utformade för att lösa systemproblem för kunder inom olika sektorer. Företaget har sitt huvudkontor i Osaka, Osaka-Fu och har för närvarande 654 heltidsanställda. Allmänna lösningslösningar utvecklas och drivs för kunder inom finanssektorn, inklusive bank-, försäkrings- och värdepappersbranschen, samt industri och distribution, offentlig sektor och sjukvårdssektorn. Infrastruktur lösningslösningen innebär införandet av hårdvara för att stödja kundens behov. Detta segment gör det möjligt för företaget att möta olika tekniska krav genom skräddarsydda systemimplementationer. ERP lösningslösningen erbjuder anpassning, tilläggsutveckling, underhåll och drift, och ger sina kunder en komplett helhetslösning. Dessutom tillhandahåller företaget systemlösningslösningar för molnet, Internet of Things (IoT), big data, artificial intelligence (AI) och Robotic Process Automation (RPA). Dessa specialiserade tjänster kompletterar de kärnlösningarna och möjliggör för företaget att leverera omfattande IT-stöd till sina företagskunder. Computer Management Co är ett av de mest populära företagen på Eulerpool.

Vanliga frågor om Computer Management Co-aktien

Kassaavkastning på investerat kapital (CROIC) för Computer Management Co är 8,86 % år 2026.

Kassaavkastning på investerat kapital (CROIC) för Computer Management Co förändrades från 13,29 % till 8,86 %, vilket motsvarar en förändring på −33,35 %. Värdet är lägre än föregående år.

På Eulerpool kan du hitta den fullständiga historiska utvecklingen av Kassaavkastning på investerat kapital (CROIC) Computer Management Co sedan 2006 – med årliga värden, diagram och detaljerad analys.

CROIC mäter den Cashflow-Ertrag, der auf investiertes Kapital generiert wird. Im Gegensatz zu ROIC verwendet es freien Cashflow statt Buchgewinne und liefert ein reineres Rentabilitätsmaß.

Ett 'bra' värde för varierar beroende på bransch och företagets utvecklingsfas. På Eulerpool kan du jämföra Kassaavkastning på investerat kapital (CROIC)s Computer Management Co med bransckamrater och branschgenomsnittet för att bedöma om det är attraktivt.

För att utvärdera Kassaavkastning på investerat kapital (CROIC)s är det viktigt att jämföra det med företag inom samma bransch och sektor. På Eulerpool kan du hitta direkta branschjämförelser för Kassaavkastning på investerat kapital (CROIC).

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Lönsamhet — Computer Management Co

Alla nyckeltal — Computer Management Co