Compuage Infocom

Compuage Infocom ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) för Compuage Infocom (COMPINFO.NS) per 4 nov. 2026 är 3,05 %. Föregående år var ROCE (Return on Capital Employed) 113,40 % — en förändring på −97,31 % (lägre).

ROCE

3,05 %

YoY

−97,31%

Senast uppdaterad:

År 2025 var avkastningen på sysselsatt kapital (ROCE) för Compuage Infocom 3,05 %, en ökning med −97,31% jämfört med 113,40 % ROCE föregående år.

Compuage Infocom ROCE Historik

  • 3 år

  • 10 år

  • 25 år

  • Max

ROCE
Datum
ROCE
1 jan. 2017
42,76 INR
1 jan. 2018
46,50 INR
1 jan. 2019
41,22 INR
1 jan. 2020
42,22 INR
1 jan. 2021
33,04 INR
1 jan. 2022
38,45 INR
1 jan. 2024
113,40 INR
1 jan. 2025
3,05 INR
Compuage Infocom ROCE Historik
ÅRROCEYoY
3,05 %−97,31%
113,40 %+194,94%
38,45 %+16,36%
33,04 %−21,73%
42,22 %+2,41%
41,22 %−11,35%
46,50 %+8,75%
42,76 %+0,67%
42,48 %−23,91%
55,83 %−8,60%
61,08 %—

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Compuage Infocom Aktieanalys

Vad gör Compuage Infocom? Compuage Infocom Ltd. genererar intäkter genom sina fyra produktsegment: IT-konsument- och livsstilsprodukter, företagslösningar, molndrift och hårdvarutjänster. IT-konsument- och livsstilsprodukter omfattar persondatorer (PC), ljud-/videoprodukter och periferienheter som säljs till slutkonsumenter. Företagslösningar riktar sig mot företag med nätverks- och ströminfrastruktur, mjukvara och produkter för cybersäkerhet. Molndrift erbjuder molninfrastruktur och molntjänster till anställda, medan hårdvarutjänster tillhandahåller reparation och garantitjänster för IT-produkter. Företaget säljer till både enskilda konsumenter och företagskunder inom dessa segment. Företaget handlar med datorreservdelar och periferienheter, mjukvara samt telekomprodukter, där produktsupporttjänster utgör ett nyckelerbjudande. IT-konsument fokuserar på PC, ljud-/videoprodukter och periferienheter för privat bruk. Företagslösningar inkluderar nätverks- och ströminfrastruktur, mjukvara och cybersäkerhet för företagskunder. Molndrift tillgodoser interna behov hos de anställda med infrastruktur och tjänster, och hårdvarutjänster hanterar reparation och garantiarbete. Alla segment bidrar till företagets intäkter genom direkta försäljningar och serviceavtal. Compuage Infocom Ltd. verkar med en tydlig segmenteringsstrategi, där olika kundgrupper adresseras via de fyra affärssegmenten. IT-konsument- och livsstilsprodukter vänder sig till enskilda konsumenter som köper PC och relaterade tillbehör. Företagslösningar betjänar företag som kräver nätverksinfrastruktur, mjukvara och säkerhetslösningar. Molndrift stödjer interna verksamheter med infrastrukturtjänster, och hårdvarutjänster underhåller IT-utrustning genom reparations- och garantiprogram. Företagets intäktsflöden är diversifierade över dessa segment utan överlappande kundbas. Compuage Infocom är ett av de mest populära företagen på Eulerpool.

ROCE i detalj

Dekryptering av avkastningen på sysselsatt kapital (ROCE) för Compuage Infocom

Avkastningen på sysselsatt kapital (ROCE) för Compuage Infocom är en finansiell nyckeltal som mäter lönsamheten och effektiviteten i företagets användning av det sysselsatta kapitalet. Den beräknas genom att dela vinsten före räntor och skatter (EBIT) med det sysselsatta kapitalet. En högre ROCE indikerar att företaget använder sitt kapital effektivt för att generera vinster.

År-till-år-jämförelse

Den årliga analysen av ROCE för Compuage Infocom ger värdefulla insikter i dess effektivitet att använda sitt kapital för att generera vinster. En ökande ROCE tyder på förbättrad lönsamhet och operativ effektivitet, medan en minskning kan signalera möjliga problem med kapitalanvändningen eller affärsdriften.

Effekter på investeringar

ROCE för Compuage Infocom är en kritisk faktor för investerare och analytiker när de utvärderar företagets effektivitet och lönsamhet. En högre ROCE kan göra företaget till en attraktiv investering eftersom den ofta indikerar att företaget genererar tillräckliga vinster från sitt sysselsatta kapital.

Tolkning av förändringar i ROCE

Förändringar i ROCE för Compuage Infocom kan härledas till variationer i EBIT eller i det sysselsatta kapitalet. Dessa fluktuationer ger insikter i den operativa effektiviteten, den finansiella prestandan och den strategiska finansförvaltningen i företaget och stödjer investerare i deras välgrundade beslutsprocess.

Vanliga frågor om Compuage Infocom-aktien

ROCE (Return on Capital Employed) för Compuage Infocom är 3,05 % år 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) för Compuage Infocom förändrades från 113,40 % till 3,05 %, vilket motsvarar en förändring på −97,31 %. Värdet är lägre än föregående år.

På Eulerpool kan du hitta den fullständiga historiska utvecklingen av ROCE (Return on Capital Employed) Compuage Infocom sedan 2006 – med årliga värden, diagram och detaljerad analys.

ROCE är en lönsamhetsnyckeltal och står för Return on Capital Employed, eller avkastning på sysselsatt kapital. Nyckeltalet visar förhållandet mellan operativ vinst och det för detta ändamål använda räntebärande kapitalet. Ju högre avkastning på det sysselsatta kapitalet, desto mer lönsamt driver ett företag sin verksamhet och desto högre är det viktiga Free Cash Flow. Free Cash Flow representerar den del av vinsterna som vid slutet av en period inte behövs för expansion av företaget, utan som står till aktieägarnas förfogande.

Ett 'bra' värde för varierar beroende på bransch och företagets utvecklingsfas. På Eulerpool kan du jämföra ROCE (Return on Capital Employed)s Compuage Infocom med bransckamrater och branschgenomsnittet för att bedöma om det är attraktivt.

För att utvärdera ROCE (Return on Capital Employed)s är det viktigt att jämföra det med företag inom samma bransch och sektor. På Eulerpool kan du hitta direkta branschjämförelser för ROCE (Return on Capital Employed).

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Lönsamhet — Compuage Infocom

Alla nyckeltal — Compuage Infocom