Comp

Comp Lagertid

Dagars lagerbehållning utestående (DIO) för Comp (CMP.WA) per 5 nov. 2026 är 49,10. Föregående år var Dagars lagerbehållning utestående (DIO) 41,93 — en förändring på 17,09 % (högre).

Lagertid

49,10

YoY

17,09%

Senast uppdaterad:

Dagars lagerbehållning utestående (DIO) för Comp är 2025 49,10 . Dagars lagerbehållning utestående (DIO) för Comp var 2024 41,93 . Det minskar därmed med 17,09% högre jämfört med året innan.

Comp Lagertid Historik

  • 3 år

  • 10 år

  • 25 år

  • Max

Lagertid
Datum
Lagertid
1 jan. 2018
66,41 PLN
1 jan. 2019
59,46 PLN
1 jan. 2020
67,76 PLN
1 jan. 2021
57,32 PLN
1 jan. 2022
81,42 PLN
1 jan. 2023
42,41 PLN
1 jan. 2024
41,93 PLN
1 jan. 2025
49,10 PLN
Comp Lagertid Historik
ÅRLagertidYoY
49,10+17,09%
41,93−1,14%
42,41−47,91%
81,42+42,06%
57,32−15,42%
67,76+13,96%
59,46−10,45%
66,41+19,88%
55,39+28,31%
43,17+17,18%
36,84−24,09%
48,54—

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Comp Aktieanalys

Vad gör Comp? Comp SA genererar intäkter genom IT-konsulttjänster, systemintegration och nätverksinfrastrukturtjänster till kunder inom sektorerna finans, offentlig sektor, transport och telekommunikation. Företaget erbjuder konceptuella lösningar, projektledning och utbildningstjänster, med stöd av sina datacenter och backup-anläggningar. Comp SA säljer även datorer, periferiutrustning och kassaregister under sitt eget varumärke. De största kunderna är företag inom finans-, offentlig sektor-, transport- och telekommunikationssektorerna, med en kapitalgrupp som omfattar 15 dotterbolag såsom Pacomp Sp. z o.o. och Safe Computing Sp. z o.o. per den 31 december 2011. Företagets intäktströmmar inkluderar IT-tjänster som systemintegration och nätverksinfrastruktur, samt hårdvaruförsäljning av datorer, periferienheter och kassaregister. Dess dotterbolag, inklusive Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. och ZUK Elzab SA, stödjer verksamheten inom datasekretess och teknologilösningar. Comp SA betjänar kunder över flera sektorer, med fokus på branscherna finans, offentlig sektor, transport och telekommunikation. Comp SAS affärsmodell bygger på att leverera IT-konsulttjänster, systemintegration och hårdvaruprodukter till företagskunder. Företagets datacenter och backup-center möjliggör tjänsteleverans, medan dess dotterbolag som Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. bidrar till innovation inom teknologilösningar. Intäkterna härrör från både serviceavtal och produktförsäljning, riktade mot sektorer inklusive finans, offentlig sektor, transport och telekommunikation. Comp är ett av de mest populära företagen på Eulerpool.

Vanliga frågor om Comp-aktien

Dagars lagerbehållning utestående (DIO) för Comp är 49,10 år 2025.

Dagars lagerbehållning utestående (DIO) för Comp förändrades från 41,93 till 49,10, vilket motsvarar en förändring på 17,09 %. Värdet är högre än föregående år.

På Eulerpool kan du hitta den fullständiga historiska utvecklingen av Dagars lagerbehållning utestående (DIO) Comp sedan 2006 – med årliga värden, diagram och detaljerad analys.

DIO mäter det genomsnittliga antalet dagar som lager hålls innan det säljs. Lägre värden indikerar mer effektivt lagerhantering.

Ett 'bra' värde för varierar beroende på bransch och företagets utvecklingsfas. På Eulerpool kan du jämföra Dagars lagerbehållning utestående (DIO)s Comp med bransckamrater och branschgenomsnittet för att bedöma om det är attraktivt.

För att utvärdera Dagars lagerbehållning utestående (DIO)s är det viktigt att jämföra det med företag inom samma bransch och sektor. På Eulerpool kan du hitta direkta branschjämförelser för Dagars lagerbehållning utestående (DIO).

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Lönsamhet — Comp

Alla nyckeltal — Comp