Comp

Comp Cash Conversion Cycle

Kassakonverteringscykel (CCC) för Comp (CMP.WA) per 3 nov. 2026 är −44,37. Föregående år var Kassakonverteringscykel (CCC) 0,23 — en förändring på −19 020,67 % (lägre).

Cash Conversion Cycle

−44,37

YoY

−19 020,67%

Senast uppdaterad:

Kassakonverteringscykel (CCC) för Comp är 2025 −44,37 . Kassakonverteringscykel (CCC) för Comp var 2024 0,23 . Det minskar därmed med −19 020,67% lägre jämfört med året innan.

Comp Cash Conversion Cycle Historik

  • 3 år

  • 10 år

  • 25 år

  • Max

Cash Conversion Cycle
Datum
Cash Conversion Cycle
1 jan. 2018
91,74 PLN
1 jan. 2019
112,61 PLN
1 jan. 2020
86,39 PLN
1 jan. 2021
54,10 PLN
1 jan. 2022
57,95 PLN
1 jan. 2023
25,45 PLN
1 jan. 2024
0,23 PLN
1 jan. 2025
−44,37 PLN
Comp Cash Conversion Cycle Historik
ÅRCash Conversion CycleYoY
−44,37−19 020,67%
0,23−99,08%
25,45−56,08%
57,95+7,11%
54,10−37,38%
86,39−23,29%
112,61+22,75%
91,74+16,51%
78,74+44,62%
54,45+40,52%
38,75−43,55%
68,65—

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Comp Aktieanalys

Vad gör Comp? Comp SA genererar intäkter genom IT-konsulttjänster, systemintegration och nätverksinfrastrukturtjänster till kunder inom sektorerna finans, offentlig sektor, transport och telekommunikation. Företaget erbjuder konceptuella lösningar, projektledning och utbildningstjänster, med stöd av sina datacenter och backup-anläggningar. Comp SA säljer även datorer, periferiutrustning och kassaregister under sitt eget varumärke. De största kunderna är företag inom finans-, offentlig sektor-, transport- och telekommunikationssektorerna, med en kapitalgrupp som omfattar 15 dotterbolag såsom Pacomp Sp. z o.o. och Safe Computing Sp. z o.o. per den 31 december 2011. Företagets intäktströmmar inkluderar IT-tjänster som systemintegration och nätverksinfrastruktur, samt hårdvaruförsäljning av datorer, periferienheter och kassaregister. Dess dotterbolag, inklusive Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o. och ZUK Elzab SA, stödjer verksamheten inom datasekretess och teknologilösningar. Comp SA betjänar kunder över flera sektorer, med fokus på branscherna finans, offentlig sektor, transport och telekommunikation. Comp SAS affärsmodell bygger på att leverera IT-konsulttjänster, systemintegration och hårdvaruprodukter till företagskunder. Företagets datacenter och backup-center möjliggör tjänsteleverans, medan dess dotterbolag som Comp Centrum Innowacji Sp. z o.o. bidrar till innovation inom teknologilösningar. Intäkterna härrör från både serviceavtal och produktförsäljning, riktade mot sektorer inklusive finans, offentlig sektor, transport och telekommunikation. Comp är ett av de mest populära företagen på Eulerpool.

Vanliga frågor om Comp-aktien

Kassakonverteringscykel (CCC) för Comp är −44,37 år 2025.

Kassakonverteringscykel (CCC) för Comp förändrades från 0,23 till −44,37, vilket motsvarar en förändring på −19 020,67 %. Värdet är lägre än föregående år.

På Eulerpool kan du hitta den fullständiga historiska utvecklingen av Kassakonverteringscykel (CCC) Comp sedan 2006 – med årliga värden, diagram och detaljerad analys.

Cash Conversion Cycle mäter hur lång tid det tar att omvandla lagerinvesteringar till kontanter från försäljning. En kortare CCC indikerar mer effektivt rörelsekapitalhantering.

CCC = DSO + DIO - DPO

Ett 'bra' värde för varierar beroende på bransch och företagets utvecklingsfas. På Eulerpool kan du jämföra Kassakonverteringscykel (CCC)s Comp med bransckamrater och branschgenomsnittet för att bedöma om det är attraktivt.

För att utvärdera Kassakonverteringscykel (CCC)s är det viktigt att jämföra det med företag inom samma bransch och sektor. På Eulerpool kan du hitta direkta branschjämförelser för Kassakonverteringscykel (CCC).

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Lönsamhet — Comp

Alla nyckeltal — Comp