Company Directory
Companies in Franța
30.290 companii înregistrate · Page 7 of 152
Cities
Paris 654.642Marseille 93.844Lyon 73.721Toulouse 50.349Nice 49.296Bordeaux 38.315Fort de France 33.901Montpellier 33.251Lille 29.327Nantes 28.747Strasbourg 25.915Saint Denis 25.736Boulogne Billancourt 23.300Aix en Provence 22.934rennes 21.626Neuilly sur Seine 19.195Grenoble 17.280Nîmes 16.314Montreuil 15.535Cannes 14.244Saint-Étienne 13.981Annecy 13.797Perpignan 13.752Reims 13.371Toulon 13.218Dijon 13.111Courbevoie 12.787Levallois Perret 12.695Villeurbanne 12.635Angers 11.805Rouen 11.582Aubervilliers 11.445Tours 11.279Clermont-Ferrand 11.188Baie Mahault 11.033Avignon 10.914
30.290 results
Click column headers to sort
| # | Company | City | Legal form | Revenue | Employees | Share capital | Founded | Status |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1201 | Gennevilliers | SAS | 10,1 mil. EUR | — | 2,4 mil. EUR | 2006 | Dissolved | |
| 1202 | Villeneuve-la-Garenne | SAS | 10,6 mil. EUR | — | 5 mil. EUR | 2007 | Dissolved | |
| 1203 | Saint-Ouen | SA | 43 mil. EUR | — | 7,4 mld. EUR | 1988 | Active | |
| 1204 | Saint-Denis-lès-Sens | SAS | 16,7 mil. EUR | 35e | 445 K EUR | 2005 | Active | |
| 1205 | Saint-Ouen | SA | 19,2 mld. EUR | 2e | 3,2 mld. EUR | 1992 | Active | |
| 1206 | Saint-Ouen | SA | 26 mil. EURe | — | 16,8 mil. EUR | 1988 | Active | |
| 1207 | Saint-Ouen | SA | 4,7 mld. EUR | 16.180e | 2,3 mld. EUR | 1992 | Active | |
| 1208 | Mérignac | SAS | 72,2 mil. EUR | 750e | 15,8 mil. EUR | 2009 | Active | |
| 1209 | Tarbes | — | 29,1 mil. EUR | — | — | 2010 | — | |
| 1210 | Rungis | SAS | 18,8 mil. EUR | 35e | — | 2016 | Active | |
| 1211 | Saint-Pierre | SAS | 128,9 mil. EUR | 15e | 37 K EUR | 1987 | Active | |
| 1212 | Mérignac | SAS | 10,4 mil. EUR | 15e | — | 2003 | Active | |
| 1213 | Marseille | SAS | 42,6 mil. EUR | 150e | 190 K EUR | 1981 | Active | |
| 1214 | Châtillon | SAS | 31,6 mil. EUR | — | 167 K EUR | 2001 | Dissolved | |
| 1215 | Viry-Châtillon | SAS | 13 mil. EURe | 15e | — | 1955 | Active | |
| 1216 | Paris | SNC | 26,2 mil. EUR | — | 15 K EUR | 2014 | Active | |
| 1217 | ALIZAY | — | 52,8 mil. EUR | — | — | 1991 | — | |
| 1218 | Paris | SNC | 23,5 mil. EUR | — | 24 K EUR | 2000 | Active | |
| 1219 | Paris | SNC | 139,4 mil. EUR | — | 1 mil. EUR | 2015 | Active | |
| 1220 | Paris | SNC | 54,4 mil. EUR | 225e | 6,2 mil. EUR | 1982 | Active | |
| 1221 | Paris | SNC | 48 mil. EURe | — | 250 K EUR | 2011 | Active | |
| 1222 | Paris | SNC | 11 mil. EUR | 75e | 1 K EUR | 2011 | Active | |
| 1223 | Paris | — | 153,2 mil. EUR | — | — | 2011 | — | |
| 1224 | Paris | SNC | 38,5 mil. EUR | — | 10 K EUR | 2004 | Dissolved | |
| 1225 | Paris | SAS | 22,6 mil. EUR | 8e | — | 2003 | Active | |
| 1226 | Paris | SCA | 2,1 mld. EUR | 2e | 378,4 mil. EUR | 1954 | Active | |
| 1227 | Paris | SCA | 1,9 mld. EUR | — | 2,6 mil. EUR | 1955 | Active | |
| 1228 | Puteaux | SAS | 60,4 mil. EUR | — | 2,4 mil. EUR | 1957 | Active | |
| 1229 | Paris | SAS | 17 mil. EUR | — | 333 K EUR | 2007 | Dissolved | |
| 1230 | Saint-Étienne | SAS | 20,6 mil. EUR | 75e | 1,7 mil. EUR | 1988 | Active | |
| 1231 | Saint-Ouen | GIE | 23,7 mil. EUR | 75e | 50 K EUR | 2006 | Active | |
| 1232 | Saint-Ouen | SAS | 17,2 mil. EUR | 4e | 200 K EUR | 2014 | Active | |
| 1233 | Saint-Ouen | SAS | 138,4 mil. EUR | 225e | 1,2 mil. EUR | 1982 | Active | |
| 1234 | Paris | SA | 190 mil. EURe | 35e | 3,8 mil. EUR | 1983 | Active | |
| 1235 | Saint-Herblain | SAS | 11,3 mil. EUR | — | 250 K EUR | 1975 | Active | |
| 1236 | Reims | SAS | 12,3 mil. EUR | — | 225 K EUR | 2004 | Active | |
| 1237 | Illange | SAS | 17,3 mil. EUR | — | 1,3 mil. EUR | 1986 | Active | |
| 1238 | Carquefou | SAS | 11,2 mil. EUR | — | 15,8 mil. EUR | 2006 | Active | |
| 1239 | Le Poiré-sur-vie | SAS | 30,1 mil. EUR | — | 4,1 mil. EUR | 1976 | Active | |
| 1240 | Saint-Cloud | SAS | 22,8 mil. EUR | 8e | 424 K EUR | 2009 | Active | |
| 1241 | Villeurbanne | SA | 62,3 mil. EUR | 750e | 1,7 mil. EUR | 1996 | Active | |
| 1242 | Bennwihr | SAS | 31,6 mil. EUR | 150e | 1 mil. EUR | 2003 | Active | |
| 1243 | Boulogne-Billancourt | Sàrl | 13 mil. EURe | — | 850 K EUR | 2004 | Active | |
| 1244 | Toulouse | SAS | 296,3 mil. EUR | 3.500e | — | 1996 | Active | |
| 1245 | Boulogne-Billancourt | SAS | 77 mil. EUR | 750e | 500 K EUR | 2014 | Active | |
| 1246 | Gardanne | SAS | 190,2 mil. EUR | — | 49,5 mil. EUR | 1996 | Active | |
| 1247 | Perpignan | SAS | 34,9 mil. EUR | 75e | 792 K EUR | 1995 | Active | |
| 1248 | Angers | SA | 43,6 mil. EUR | 75e | 3,5 mil. EUR | 1958 | Active | |
| 1249 | Loudun | SAS | 38,6 mil. EUR | 750e | 2,5 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 1250 | Paris | SAS | 28,1 mil. EUR | 8e | 50 K EUR | 1986 | Active | |
| 1251 | Lachassagne | SAS | 41,3 mil. EUR | 75e | 1 mil. EUR | 2019 | Active | |
| 1252 | Poitiers | SAS | 395,9 mil. EUR | 35e | 10 mil. EUR | 1999 | Active | |
| 1253 | Poitiers | SAS | 606 mil. EUR | 2e | 720 K EUR | 2005 | Active | |
| 1254 | Gisors | SAS | 137,9 mil. EUR | 75e | 1,1 mil. EUR | 1957 | Active | |
| 1255 | Perpignan | SAS | 86,3 mil. EUR | 75e | 1 mil. EUR | 1981 | Active | |
| 1256 | Grigny | SAS | 21,4 mil. EUR | 15e | 225 K EUR | 2016 | Active | |
| 1257 | Angers | SA | 45,5 mil. EUR | 35e | 400 K EUR | 2010 | Active | |
| 1258 | Angers | SA | 25,3 mil. EUR | 35e | 4,8 mil. EUR | 2010 | Active | |
| 1259 | Épouville | SAS | 14,1 mil. EUR | 35e | 1 mil. EUR | 2014 | Active | |
| 1260 | Saint-Cloud | SAS | 18,6 mil. EUR | — | 307 K EUR | 2001 | Dissolved | |
| 1261 | Asnières-sur-Seine | SAS | 25 mil. EUR | 150e | 1,9 mil. EUR | 2006 | Active | |
| 1262 | Paris | Sàrl | 18,6 mil. EUR | 35e | 250 K EUR | 2017 | Active | |
| 1263 | Saint-Priest | SAS | 26,8 mil. EUR | — | 1 mil. EUR | 2006 | Dissolved | |
| 1264 | La Côte-Saint-André | SAS | 58,8 mil. EUR | 35e | 1,3 mil. EUR | 1973 | Active | |
| 1265 | La Penne-sur-Huveaune | Sàrl | 13 mil. EURe | 8e | 150 K EUR | 1990 | Active | |
| 1266 | Tassin-la-Demi-Lune | Sàrl | 17,8 mil. EUR | 150e | 1,4 mil. EUR | 2004 | Active | |
| 1267 | Issy-les-Moulineaux | SAS | 27,5 mil. EUR | 150e | 2,1 mil. EUR | 2013 | Active | |
| 1268 | Paris | SAS | 12,4 mil. EUR | 75e | 5,2 mil. EUR | 2015 | Active | |
| 1269 | Mauves | SA | 34,3 mil. EUR | 35e | 13,5 mil. EUR | 1948 | Active | |
| 1270 | Saint-Ouen-l'Aumône | SAS | 57,7 mil. EUR | 15e | 848 K EUR | 2003 | Active | |
| 1271 | Revel | SAS | 21,6 mil. EUR | 35e | 1 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 1272 | Cosne-Cours-sur-Loire | SAS | 60 mil. EUR | — | 50 mil. EUR | 1960 | Active | |
| 1273 | Chauray | SA | 84 mil. EURe | 75e | 71 mil. EUR | 2000 | Active | |
| 1274 | Villeneuve-d'Ascq | SAS | 26,3 mil. EUR | — | 562 K EUR | 1997 | Dissolved | |
| 1275 | Paris | SAS | 13,7 mil. EUR | 4e | 30 K EUR | 2014 | Active | |
| 1276 | Paris | SAS | 17 mil. EUR | 35e | 1,3 mil. EUR | 1996 | Active | |
| 1277 | TOULOUSE | — | 37,4 mil. EUR | — | — | 1990 | — | |
| 1278 | Saint-Marcel-lès-Valence | SAS | 13,8 mil. EUR | 35e | 46 K EUR | 1984 | Active | |
| 1279 | Lyon | SAS | 63,4 mil. EUR | 75e | 2,7 mil. EUR | 1989 | Active | |
| 1280 | Sancé | SAS | 15,5 mil. EUR | 8e | — | 1977 | Active | |
| 1281 | Val-de-Reuil | SAS | 42 mil. EURe | — | 1,8 mil. EUR | 2017 | Active | |
| 1282 | Val-de-Reuil | SAS | 89 mil. EURe | — | 3,2 mil. EUR | 2018 | Active | |
| 1283 | Annecy | SAS | 17,5 mil. EUR | — | 12 mil. EUR | 2013 | Active | |
| 1284 | Courbevoie | SAS | 19,5 mil. EUR | — | 250 K EUR | 2014 | Active | |
| 1285 | Courbevoie | SAS | 209,7 mil. EUR | — | 40 K EUR | 2008 | Active | |
| 1286 | Courbevoie | SAS | 103,1 mil. EUR | — | 540 K EUR | 2008 | Active | |
| 1287 | Courbevoie | — | 30,9 mil. EUR | 150e | — | 2015 | — | |
| 1288 | Paris | SAS | 14,1 mil. EUR | 35e | 514 K EUR | 1990 | Active | |
| 1289 | Paris | SAS | 12,4 mil. EUR | 2e | 2,2 mil. EUR | 2018 | Active | |
| 1290 | Boulogne-Billancourt | SAS | 14,6 mil. EUR | 150e | 232 K EUR | 1998 | Active | |
| 1291 | Rixheim | SAS | 17,2 mil. EUR | 35e | 32 K EUR | 2007 | Active | |
| 1292 | Changé | SAS | 19,4 mil. EUR | 150e | 279 K EUR | 1973 | Active | |
| 1293 | Florensac | SAS | 57,6 mil. EUR | 225e | 1,7 mil. EUR | 1995 | Active | |
| 1294 | Florensac | SA | 24,3 mil. EUR | 35e | — | 1999 | Active | |
| 1295 | Florensac | SA | 17,8 mil. EUR | — | 2 mil. EUR | 1985 | Dissolved | |
| 1296 | Florensac | SAS | 130 mil. EURe | 75e | 339,8 mil. EUR | 2010 | Active | |
| 1297 | Florensac | Sàrl | 68,8 mil. EUR | 75e | 7,5 mil. EUR | 1997 | Active | |
| 1298 | Chasse-sur-Rhône | SAS | 190,5 mil. EUR | 750e | — | 1957 | Active | |
| 1299 | Florensac | SA | 62,9 mil. EUR | 150e | — | 1986 | Active | |
| 1300 | Issy-les-Moulineaux | SAS | 44 mil. EUR | — | 10,3 mil. EUR | 2005 | Active | |
| 1301 | Hambach | Sàrl | 38 mil. EURe | 15e | 462 K EUR | 1974 | Active | |
| 1302 | Saint-Quentin-Fallavier | Sàrl | 14,3 mil. EUR | 75e | 250 K EUR | 2010 | Active | |
| 1303 | Paris | SAS | 834,8 mil. EUR | 7.500e | 127,3 mil. EUR | 1970 | Active | |
| 1304 | Blagnac | SAS | 105,1 mil. EUR | 3.500e | 975 K EUR | 2015 | Active | |
| 1305 | Paris | SAS | 26 mil. EURe | — | 2,6 mil. EUR | 2005 | Active | |
| 1306 | Rosheim | SAS | 35,8 mil. EUR | 35e | 155 K EUR | 1998 | Active | |
| 1307 | Putanges-le-lac | SAS | 101,9 mil. EUR | — | — | 2001 | Dissolved | |
| 1308 | Saint-Cyr-en-Val | SAS | 38,3 mil. EUR | — | 3,5 mil. EUR | 2010 | Active | |
| 1309 | Les Sables-d'Olonne | SAS | 12 mil. EURe | 35e | 680 K EUR | 2002 | In liquidation | |
| 1310 | Castelsarrasin | SAS | 28,6 mil. EUR | 75e | 7,4 mil. EUR | 1996 | Active | |
| 1311 | Gannat | SAS | 27 mil. EUR | 35e | 1 mil. EUR | 1957 | Active | |
| 1312 | Mornant | SAS | 44,6 mil. EUR | 75e | 713 K EUR | 2013 | Active | |
| 1313 | Loon-Plage | SAS | 891,4 mil. EUR | — | 233,6 mil. EUR | 1981 | Active | |
| 1314 | Ham | SAS | 28,8 mil. EUR | 75e | 10 K EUR | 2013 | Active | |
| 1315 | Germigny | SAS | 76,7 mil. EUR | 225e | 3,2 mil. EUR | 1989 | Active | |
| 1316 | Voreppe | SAS | 1,1 mld. EUR | — | 34,4 mil. EUR | 1970 | Dissolved | |
| 1317 | Houdan | SAS | 38,2 mil. EUR | 35e | 501 K EUR | 2003 | Active | |
| 1318 | La Chapelle-des-Fougeretz | SAS | 15,6 mil. EUR | 75e | 226 K EUR | 2003 | Active | |
| 1319 | La Roche-sur-Yon | SAS | 67 mil. EUR | — | 1 mil. EUR | 1975 | Active | |
| 1320 | Saint-Barthélemy-d'Anjou | SAS | 11,1 mil. EUR | 75e | — | 1970 | Active | |
| 1321 | Diors | SAS | 23,9 mil. EUR | — | 2,2 mil. EUR | 2018 | Active | |
| 1322 | Ingrandes | SAS | 21,7 mil. EUR | — | 500 K EUR | 2019 | Dissolved | |
| 1323 | Rezé | SAS | 63,1 mil. EUR | 150e | 2,7 mil. EUR | 1983 | Active | |
| 1324 | Paris | Sàrl | 47 mil. EURe | — | 1 mil. EUR | 2009 | Dissolved | |
| 1325 | Somloire | SAS | 17,8 mil. EUR | 75e | 671 K EUR | 1995 | Active | |
| 1326 | Villers-Bocage | SAS | 15 mil. EURe | — | 153 K EUR | 2001 | Active | |
| 1327 | Courbevoie | SAS | 14,4 mil. EUR | — | 100 EUR | 2012 | Dissolved | |
| 1328 | Paris | SAS | 36 mil. EUR | 35e | 900 K EUR | 2018 | Active | |
| 1329 | Rungis | SAS | 59,6 mil. EUR | 35e | 645 K EUR | — | Active | |
| 1330 | Sceaux | SAS | 15,1 mil. EUR | 75e | 213 K EUR | 2000 | Active | |
| 1331 | Ramonville-Saint-Agne | SAS | 17,4 mil. EUR | 750e | 200 K EUR | 2015 | Active | |
| 1332 | Ramonville-Saint-Agne | SAS | 45,2 mil. EUR | 75e | 22,2 mil. EUR | 2002 | Active | |
| 1333 | Ramonville-Saint-Agne | SAS | 11,8 mil. EUR | 75e | 213 K EUR | 2011 | Active | |
| 1334 | Itxassou | SA | 34,2 mil. EUR | 150e | — | 1987 | Active | |
| 1335 | Quimper | SAS | 13,6 mil. EUR | 35e | 460 K EUR | 1991 | Active | |
| 1336 | Tremblay-en-France | SA | 184,8 mil. EUR | — | 28,5 mil. EUR | 1986 | Active | |
| 1337 | Tremblay-en-France | SA | 82,7 mil. EUR | 150e | 8,7 mil. EUR | 1966 | Active | |
| 1338 | Bréhan | SAS | 100 mil. EURe | 4e | 15,8 mil. EUR | 1995 | Active | |
| 1339 | Neuilly-sur-Seine | SAS | 13 mil. EURe | — | 145 K EUR | 2010 | Active | |
| 1340 | Saint-Amand-les-Eaux | SAS | 146,5 mil. EUR | — | 40 K EUR | 1992 | Active | |
| 1341 | Lagrave | SAS | 66,1 mil. EUR | — | 10 K EUR | 2011 | Active | |
| 1342 | Guérande | SAS | 12 mil. EURe | 75e | 20 K EUR | 2013 | Active | |
| 1343 | Saint-Doulchard | SA | 109,5 mil. EUR | — | 1,6 mil. EUR | 2008 | Dissolved | |
| 1344 | Fontenilles | SAS | 10,1 mil. EUR | 150e | 10,6 mil. EUR | 1999 | Active | |
| 1345 | Boulogne-Billancourt | SAS | 88,3 mil. EUR | 75e | 3 mil. EUR | 2016 | Active | |
| 1346 | Boulogne-Billancourt | SAS | 14,4 mil. EUR | 150e | 400 K EUR | 2007 | Active | |
| 1347 | L'Hermitage | SAS | 228,4 mil. EUR | 35e | 8 mil. EUR | 1999 | Active | |
| 1348 | Auneau-Bleury-Saint-Symphorien | SA | 150,1 mil. EUR | 75e | 1 mil. EUR | 1950 | Active | |
| 1349 | Forbach | SA | 22,2 mil. EUR | 75e | 1,6 mil. EUR | 1970 | Active | |
| 1350 | Puteaux | SNC | 12 mil. EUR | — | 1 K EUR | 2020 | Active | |
| 1351 | Ambarès-et-Lagrave | SAS | 13 mil. EURe | 35e | 66 K EUR | 1986 | Active | |
| 1352 | Lagny-sur-Marne | SAS | 17,9 mil. EUR | 15e | 200 K EUR | 2012 | Active | |
| 1353 | Levallois-Perret | SA | 17,4 mil. EUR | 35e | 40 K EUR | 1993 | Active | |
| 1354 | La Ferté-Bernard | SAS | 10,8 mil. EUR | 35e | — | 2017 | Active | |
| 1355 | Barberey-Saint-Sulpice | SAS | 27,5 mil. EUR | 35e | 650 K EUR | 2005 | Active | |
| 1356 | Guilherand-Granges | SAS | 11,2 mil. EUR | 75e | 536 K EUR | 1987 | Active | |
| 1357 | Brie-Comte-Robert | SAS | 45,5 mil. EUR | 75e | 274 K EUR | 1973 | Active | |
| 1358 | Cesson | SAS | 48,2 mil. EUR | 75e | 1,2 mil. EUR | 1990 | Active | |
| 1359 | Nice | SAS | 153,1 mil. EUR | 75e | 877 K EUR | 1992 | Active | |
| 1360 | Bourguenolles | SAS | 22,4 mil. EUR | 150e | 2 mil. EUR | 1994 | Active | |
| 1361 | Auxerre | Sàrl | 29,4 mil. EUR | — | 2,4 mil. EUR | 2004 | Active | |
| 1362 | Bordeaux | Sàrl | 25 mil. EUR | — | — | 1988 | Active | |
| 1363 | Champigny-sur-Marne | SAS | 23,7 mil. EUR | — | 300 K EUR | 1992 | Dissolved | |
| 1364 | Châteauroux | SAS | 26 mil. EUR | 150e | — | 1996 | Active | |
| 1365 | Villeneuve-d'Ascq | SAS | 10,6 mil. EUR | 75e | 5 K EUR | 2013 | Active | |
| 1366 | Colombes | SAS | 94,2 mil. EUR | 750e | 22,4 mil. EUR | 1988 | Active | |
| 1367 | Le Havre | SAS | 12,4 mil. EUR | 4e | 1,5 mil. EUR | 1955 | Active | |
| 1368 | Colombes | SAS | 34,8 mil. EUR | 150e | 14,9 mil. EUR | 1948 | Active | |
| 1369 | Montreuil-Bellay | SAS | 27,8 mil. EUR | 75e | — | 1989 | Active | |
| 1370 | Colombes | SAS | 76,5 mil. EUR | 225e | 1,8 mil. EUR | 1964 | Active | |
| 1371 | Colombes | SAS | 176 mil. EUR | — | 6 mil. EUR | 1963 | Active | |
| 1372 | Ungersheim | SAS | 42,9 mil. EUR | 150e | 6,1 mil. EUR | 1974 | Active | |
| 1373 | Saint-Ouen-l'Aumône | SAS | 14,6 mil. EUR | 75e | 630 K EUR | 1980 | Active | |
| 1374 | Marsac-sur-l'Isle | SAS | 10 mil. EURe | 35e | — | 1984 | Active | |
| 1375 | Collégien | SAS | 12,5 mil. EUR | 35e | 105 K EUR | 2004 | Active | |
| 1376 | Eybens | SAS | 13,5 mil. EUR | 35e | 501 K EUR | 1974 | Active | |
| 1377 | Marnaz | SAS | 23 mil. EUR | — | — | 1992 | Active | |
| 1378 | Fontaine-lès-Dijon | SAS | 37 mil. EUR | 150e | — | 2002 | Active | |
| 1379 | Rosières-aux-Salines | SAS | 38,5 mil. EUR | 75e | 810 K EUR | 1972 | Active | |
| 1380 | Noirétable | SAS | 25,4 mil. EUR | 75e | 460 K EUR | 1996 | Active | |
| 1381 | Paris | SAS | 19,2 mil. EUR | 75e | 663 K EUR | 2015 | Active | |
| 1382 | Darnétal | SAS | 15,6 mil. EUR | 35e | 250 K EUR | 1996 | Active | |
| 1383 | Champs-sur-Marne | SA | 10,3 mil. EUR | 15e | 6,4 mil. EUR | 1900 | Active | |
| 1384 | Aix-en-Provence | SAS | 21,7 mil. EUR | 150e | 2,7 mil. EUR | 2013 | Active | |
| 1385 | Aix-en-Provence | Sàrl | 12,3 mil. EUR | 35e | 707 K EUR | 1991 | Active | |
| 1386 | Valle-di-Rostino | SAS | 10 mil. EUR | 35e | 500 K EUR | 2006 | Active | |
| 1387 | Rueil-Malmaison | SA | 100 mil. EURe | 750e | 77,9 mil. EUR | 1978 | Active | |
| 1388 | Servian | SAS | 24,4 mil. EUR | 75e | 123 K EUR | 1984 | Active | |
| 1389 | Puteaux | SAS | 92,3 mil. EUR | 35e | 1 mil. EUR | 1972 | Active | |
| 1390 | Senlis | SAS | 13,7 mil. EUR | 15e | 408 K EUR | 2003 | Active | |
| 1391 | Vaulx-Milieu | SAS | 288,3 mil. EUR | 225e | 10,4 mil. EUR | 1962 | Active | |
| 1392 | Epagny Metz-Tessy | SAS | 240 mil. EURe | — | 230,9 mil. EUR | 2003 | Active | |
| 1393 | Paris | SAS | 13,7 mil. EUR | 75e | 200 K EUR | 2006 | Active | |
| 1394 | Élancourt | SAS | 45,3 mil. EUR | 150e | 2,2 mil. EUR | 1976 | Active | |
| 1395 | Paris | SAS | 16,5 mil. EUR | 15e | 4 K EUR | 2011 | Active | |
| 1396 | Marseille | SAS | 11,5 mil. EUR | 15e | 37 K EUR | 2007 | Active | |
| 1397 | Lyon | SAS | 13,9 mil. EUR | 15e | 37 K EUR | 2010 | Active | |
| 1398 | Montpellier | SAS | 37,1 mil. EUR | 75e | 3 mil. EUR | 2002 | Active | |
| 1399 | Gallardon | SAS | 13,1 mil. EUR | 75e | 670 K EUR | 2011 | Active | |
| 1400 | Ivry-sur-Seine | SAS | 42,1 mil. EUR | — | 298 K EUR | 2017 | Dissolved |