Firstsource Solutions

Firstsource Solutions Profit

Venit net pentru Firstsource Solutions (FSL.NS) la data de 4 nov. 2026 este 6,74 mld. INR. În anul anterior, Venit net a fost 5,94 mld. INR — o variație de 13,45% (mai mare).

Profit

6,74 mld.INR

YoY

13,45%

Ultima actualizare:

În anul 2026, profitul companiei Firstsource Solutions a fost de 6,74 mld. INR, ceea ce reprezintă o creștere cu 13,45% față de profitul 5,94 mld. INR din anul precedent.

Istoricul Firstsource Solutions Profit

  • 3 ani

  • 10 ani

  • 25 de ani

  • Max

Profit
Dată
Profit
1 ian. 2023
5,14 mld. INR
1 ian. 2024
5,15 mld. INR
1 ian. 2025
5,94 mld. INR
1 ian. 2026
6,74 mld. INR
1 ian. 2027 (e)
9,10 mld. INR
1 ian. 2028 (e)
11,06 mld. INR
1 ian. 2029 (e)
12,95 mld. INR
1 ian. 2030 (e)
14,11 mld. INR
Istoricul Firstsource Solutions Profit
ANProfitYoY
est14,11 mld.INR+8,98%
est12,95 mld.INR+17,09%
est11,06 mld.INR+21,53%
est9,10 mld.INR+34,91%
6,74 mld.INR+13,45%
5,94 mld.INR+15,49%
5,15 mld.INR+0,20%
5,14 mld.INR-4,40%
5,37 mld.INR+48,57%
3,62 mld.INR+6,48%
3,40 mld.INR-10,09%
3,78 mld.INR+15,70%
3,27 mld.INR+16,62%
2,80 mld.INR+7,49%
2,60 mld.INR+11,17%
2,34 mld.INR+21,43%
1,93 mld.INR+31,63%
1,47 mld.INR+136,32%
620,31 milioaneINR-55,22%
1,39 mld.INR+1,46%
1,37 mld.INR+343,50%
307,83 milioaneINR-76,42%
1,31 mld.INR+35,10%
966,22 milioaneINR—

Accesați aceste date prin API-ul Eulerpool

100.000 cereri/lună gratuit · fără card

Firstsource Solutions Vânzări

Firstsource Solutions Venituri, EBIT, Venit net

  • 3 ani

  • 5 ani

  • 10 ani

  • 25 de ani

  • Max

Venituri
EBIT
Venit net
Detalii
Dată
Venituri
EBIT
Venit net
1 ian. 2023
59,86 mld. INR
6,94 mld. INR
5,14 mld. INR
1 ian. 2024
63,33 mld. INR
7,34 mld. INR
5,15 mld. INR
1 ian. 2025
79,72 mld. INR
8,88 mld. INR
5,94 mld. INR
1 ian. 2026
95,56 mld. INR
10,31 mld. INR
6,74 mld. INR
1 ian. 2027 (e)
113,14 mld. INR
13,32 mld. INR
9,10 mld. INR
1 ian. 2028 (e)
125,94 mld. INR
15,48 mld. INR
11,06 mld. INR
1 ian. 2029 (e)
140,68 mld. INR
17,89 mld. INR
12,95 mld. INR
1 ian. 2030 (e)
145,91 mld. INR
19,33 mld. INR
14,11 mld. INR

Firstsource Solutions Marje

Firstsource Solutions marje acțiuni

Analiza de marjă Firstsource Solutions afișează marja brută, marja EBIT, precum și marja de profit a Firstsource Solutions. Marja EBIT (EBIT/vânzări) indică procentajul din vânzări care rămân ca profit operațional. Marja de profit arată procentajul din vânzări care rămâne pentru Firstsource Solutions.
  • 3 ani

  • 5 ani

  • 10 ani

  • 25 de ani

  • Max

Marjă brută
Marjă EBIT
Marjă de profit
Detalii
Dată
Marjă brută
Marjă EBIT
Marjă de profit
1 ian. 2023
37,50 %
11,60 %
8,58 %
1 ian. 2024
40,16 %
11,60 %
8,13 %
1 ian. 2025
40,24 %
11,14 %
7,46 %
1 ian. 2026
11,74 %
10,79 %
7,06 %
1 ian. 2027 (e)
11,74 %
11,77 %
8,04 %
1 ian. 2028 (e)
11,74 %
12,29 %
8,78 %
1 ian. 2029 (e)
11,74 %
12,72 %
9,20 %
1 ian. 2030 (e)
11,74 %
13,25 %
9,67 %

Firstsource Solutions Analiza acțiunilor

Ce face Firstsource Solutions? Firstsource Solutions Ltd. oferă servicii de management al proceselor de afaceri bazate pe tehnologia informației în mai multe sectoare, inclusiv servicii bancare și financiare, sănătate, media, comunicații și tehnologie, precum și industriile diversificate. Compania activează prin patru segmente: Servicii Bancare și Financiare (BFS), Sănătate, Comunicații, Media și Tehnologie (CMT) și Industrii Diversificate. Segmentul BFS furnizează soluții conduse de tehnologie care personalizează experiența clienților pentru companiile din sectorul bancar și financiar, în timp ce segmentul Sănătate oferă servicii bazate pe platforme și Automatizare Inteligentă pentru a îmbunătăți implicarea pacienților și performanța financiară a spitalelor. Segmentul CMT se concentrează pe gestionarea experienței clienților și pe soluțiile digitalizate ale centrelor de contact, ajutând companiile din domeniul comunicațiilor, media și tehnologie să își optimizeze operațiunile și să dezvolte modele noi de business. Compania generează venituri oferind servicii personalizate de BPM adaptate nevoilor specifice ale fiecărui sector. Clienții din sectorul bancar și financiar beneficiază de soluții de personalizare a experienței clientului, clienții din sectorul sănătății utilizează servicii bazate pe platforme pentru a îmbunătăți accesul pacienților, iar companiile din media, comunicații și tehnologie apelează la soluții de centre de contact pentru reingineria proceselor. Segmentul Industrii Diversificate deservesc o gamă largă de clienți din diverse sectoare care necesită management specializat al proceselor. Firstsource Solutions Ltd. vizează întreprinderile din sectorul bancar, sănătate, media, comunicații, tehnologie și alte industrii care doresc să îmbunătățească eficiența operațională și implicarea clienților prin managementul proceselor de afaceri condus de tehnologie. Serviciile companiei sunt concepute pentru a-i sprijina pe clienți în evoluția modelelor lor de business și în creșterea performanței financiare prin transformare digitală. Firstsource Solutions este una dintre cele mai populare companii pe Eulerpool.com.

Profit în detaliu

Înțelegerea profitului companiei Firstsource Solutions

Profitul companiei Firstsource Solutions reprezintă profitul net rămas după scăderea tuturor cheltuielilor operaționale, costurilor și taxelor din venituri. Această cifră este un indicator clar al sănătății financiare, eficienței operaționale și rentabilității companiei Firstsource Solutions. Marjele de profit mai mari indică o gestionare mai bună a costurilor și generarea de venituri.

Comparativ Anual

Evaluarea anuală a profitului companiei Firstsource Solutions poate oferi perspective semnificative asupra creșterii financiare, stabilității și tendințelor acesteia. O creștere constantă a profitului sugerează o eficiență operațională îmbunătățită, o gestionare mai bună a costurilor sau o creștere a vânzărilor, în timp ce o scădere poate indica costuri crescute, vânzări în scădere sau provocări operaționale.

Impactul asupra Investițiilor

Cifrele profitului companiei Firstsource Solutions sunt cruciale pentru investitori care doresc să înțeleagă starea financiară și perspectivele de creștere viitoare ale companiei. Profiturile în creștere duc adesea la evaluări mai mari ale acțiunilor, cresc încrederea investitorilor și atrag mai multe investiții.

Interpretarea fluctuațiilor profitului

Când profitul companiei Firstsource Solutions crește, acest lucru sugerează adesea o eficiență operațională îmbunătățită sau vânzări crescute. Pe de altă parte, o scădere a profitului poate indica ineficiențe operaționale, costuri crescute sau presiune competitivă, ceea ce necesită intervenții strategice pentru a crește rentabilitatea.

Întrebări frecvente despre acțiunea Firstsource Solutions

Venit net pentru Firstsource Solutions este 6,74 mld. INR în 2026.

Venit net companiei Firstsource Solutions s-a schimbat de la 5,94 mld. INR la 6,74 mld. INR, reprezentând o modificare de 13,45 %. Valoarea este mai mare față de anul precedent.

Pe Eulerpool găsiți evoluția istorică completă a Firstsource Solutions companiei Venit net din 2006 – cu valori anuale, grafice și analize detaliate.

Realizarea unui profit este cel mai mare scop al unei companii. Profitul poate fi utilizat pentru distributie sau reinvestitie. Profitul (numit si surplus anual sau EAT, castig dupa impozite) este diferenta pozitiva dintre veniturile si cheltuielile dintr-o perioada asa cum se arata in statementul de venituri. Un surplus anual negativ se numeste pierdere anuala. Ambele masuri de performanta sunt, de asemenea, combinate sub termenul neutru de rezultat anual.

Venitul net se obtine din toate veniturile / vanzarile minus cheltuielile din perioada analizata. Urmatoarea prezentare arata clar care pozitii contribuie la surplusul anual si unde sunt diferentele comparativ cu alte variante ale profitului, cum ar fi EBT, EBIT si EBITDA.

INR al Venit net este un factor cheie pentru investitori. Modificările acestei metrici pot semna fundamentale în îmbunătățire sau deteriorare, impactând direct prețul acțiunilor. Pe Eulerpool, puteți urmări Firstsource Solutions al Venit net în mod istoric și în timp real.

Profitul în evaluarea unei acțiuni

Istoric, utilizare, calcul și aplicare a câștigurilor în tranzacționarea valorilor mobiliare.

Istoric al câștigurilor datează din începuturile organizației moderne a afacerilor. De la începutul industrializării, companiile au fost înființate pentru a genera profituri, iar profiturile au fost considerate o parte esențială a gestionării corporative. În ultimii ani, importanța câștigurilor pentru investitori a continuat să crească, deoarece mulți investitori caută să găsească acțiuni care generează câștiguri solide.

Utilizarea profiturilor

În tranzacționarea valorilor mobiliare, profiturile sunt utilizate pentru a determina valoarea unei acțiuni. O companie care generează profituri este considerată sănătoasă din punct de vedere financiar și acțiunile sale sunt evaluate mai ridicat, în timp ce o companie care nu generează profituri este considerată mai puțin fiabilă și prin urmare primește o evaluare mai scăzută. Investitorii pot revizui profiturile fiecărei companii prin examinarea documentelor relevante, cum ar fi situația de venit, situațiile financiare anuale și auditurile privind impozitul pe venit.

Calculul profiturilor

Există mai multe modalități diferite de a calcula profiturile. Cel mai simplu mod de a calcula profiturile este prin calculul câștigurilor nete. Câștigurile nete se calculează scăzând cheltuielile companiei din veniturile acesteia. O altă modalitate de a calcula profiturile este prin calculul venitului operațional. Venitul operațional se calculează scăzând costurile de material și salariile angajaților din veniturile companiei.

Utilizarea profiturilor

Există mai multe moduri diferite în care investitorii pot utiliza profiturile atunci când evaluează acțiunile. Un exemplu este calculul raportului preț-profit (raportul P/E). Raportul P/E este relația dintre prețul unei acțiuni și câștigurile companiei. Atunci când calculați raportul P/E, prețul acțiunii este împărțit la câștigurile companiei. O valoare P/E scăzută indică faptul că acțiunea are un raport preț-calitate bun, în timp ce o valoare P/E ridicată indică faptul că acțiunea are un raport preț-calitate slab.

Avantajele și dezavantajele utilizării profiturilor

Există numeroase avantaje ale utilizării câștigurilor în tranzacționarea valorilor mobiliare. În primul rând, investitorii pot verifica sănătatea financiară a unei companii prin analiza câștigurilor. În al doilea rând, investitorii pot lua o decizie mai bună cu privire la evaluarea unei acțiuni prin calculul raportului P/E. În al treilea rând, investitorii pot reduce riscul lor alegând acțiuni cu un raport P/E scăzut.

Cu toate acestea, există și unele dezavantaje în a se baza pe profituri. În primul rând, profiturile pot fi denaturate dacă o companie își mărește profiturile prin măsuri de reducere a costurilor. În al doilea rând, profiturile pot prezenta o imagine inexactă a sănătății financiare a unei companii dacă nu sunt calculate corect. În al treilea rând, profiturile pot să nu fie întotdeauna un indicator fiabil al viitorului unei companii, deoarece pot fluctua ușor.

t('components_kpi_Explanation_34')

În general, se poate spune că profiturile în tranzacționarea valorilor mobiliare sunt un indicator important al sănătății financiare a unei companii. Investitorii pot analiza profiturile pentru a obține o înțelegere mai bună a sănătății financiare a companiei și pentru a lua decizii informate cu privire la evaluarea acțiunilor. Cu toate acestea, există unele dezavantaje ale utilizării profiturilor deoarece pot fi uneori denaturate sau inexacte. Prin urmare, este important pentru investitori să fie prudenți și să analizeze cu atenție profiturile înainte de a lua o decizie privind cumpărarea sau vânzarea de acțiuni.

Accesați aceste date prin API-ul Eulerpool

100.000 cereri/lună gratuit · fără card

Contul de profit și pierdere — Firstsource Solutions

Toate Indicatorii Cheie — Firstsource Solutions