Computershare

Computershare Profit

Venit net pentru Computershare (CPU.AX) la data de 5 nov. 2026 este 883,36 milioane USD. În anul anterior, Venit net a fost 607,01 milioane USD — o variație de 45,53% (mai mare).

Profit

883,36 milioaneUSD

YoY

45,53%

Ultima actualizare:

În anul 2026, profitul companiei Computershare a fost de 883,36 milioane USD, ceea ce reprezintă o creștere cu 45,53% față de profitul 607,01 milioane USD din anul precedent.

Istoricul Computershare Profit

  • 3 ani

  • 10 ani

  • 25 de ani

  • Max

Profit
Dată
Profit
1 ian. 2023
444,74 milioane USD
1 ian. 2024
352,62 milioane USD
1 ian. 2025
607,01 milioane USD
1 ian. 2026
883,36 milioane USD
1 ian. 2027 (e)
899,78 milioane USD
1 ian. 2028 (e)
951,98 milioane USD
1 ian. 2029 (e)
990,11 milioane USD
1 ian. 2030 (e)
1,01 mld. USD
Istoricul Computershare Profit
ANProfitYoY
est1,01 mld.USD+2,12%
est990,11 milioaneUSD+4,01%
est951,98 milioaneUSD+5,80%
est899,78 milioaneUSD+1,86%
883,36 milioaneUSD+45,53%
607,01 milioaneUSD+72,14%
352,62 milioaneUSD-20,71%
444,74 milioaneUSD+95,36%
227,66 milioaneUSD+20,47%
188,97 milioaneUSD-18,78%
232,66 milioaneUSD-44,04%
415,73 milioaneUSD+38,55%
300,06 milioaneUSD+12,94%
265,69 milioaneUSD+68,87%
157,33 milioaneUSD+2,45%
153,58 milioaneUSD-38,97%
251,63 milioaneUSD+60,26%
157,01 milioaneUSD-9,17%
172,86 milioaneUSD-34,54%
264,09 milioaneUSD-10,41%
294,76 milioaneUSD+15,26%
255,73 milioaneUSD-9,31%
281,97 milioaneUSD+20,61%
233,79 milioaneUSD—

Accesați aceste date prin API-ul Eulerpool

100.000 cereri/lună gratuit · fără card

Computershare Vânzări

Computershare Venituri, EBIT, Venit net

  • 3 ani

  • 5 ani

  • 10 ani

  • 25 de ani

  • Max

Venituri
EBIT
Venit net
Detalii
Dată
Venituri
EBIT
Venit net
1 ian. 2023
2,78 mld. USD
733,23 milioane USD
444,74 milioane USD
1 ian. 2024
2,98 mld. USD
768,00 milioane USD
352,62 milioane USD
1 ian. 2025
3,11 mld. USD
902,21 milioane USD
607,01 milioane USD
1 ian. 2026
4,60 mld. USD
1,26 mld. USD
883,36 milioane USD
1 ian. 2027 (e)
3,27 mld. USD
1,30 mld. USD
899,78 milioane USD
1 ian. 2028 (e)
3,40 mld. USD
1,37 mld. USD
951,98 milioane USD
1 ian. 2029 (e)
3,51 mld. USD
1,45 mld. USD
990,11 milioane USD
1 ian. 2030 (e)
3,60 mld. USD
1,46 mld. USD
1,01 mld. USD

Computershare Marje

Computershare marje acțiuni

Analiza de marjă Computershare afișează marja brută, marja EBIT, precum și marja de profit a Computershare. Marja EBIT (EBIT/vânzări) indică procentajul din vânzări care rămân ca profit operațional. Marja de profit arată procentajul din vânzări care rămâne pentru Computershare.
  • 3 ani

  • 5 ani

  • 10 ani

  • 25 de ani

  • Max

Marjă brută
Marjă EBIT
Marjă de profit
Detalii
Dată
Marjă brută
Marjă EBIT
Marjă de profit
1 ian. 2023
29,53 %
26,39 %
16,01 %
1 ian. 2024
27,82 %
25,77 %
11,83 %
1 ian. 2025
28,97 %
28,97 %
19,49 %
1 ian. 2026
41,86 %
27,41 %
19,21 %
1 ian. 2027 (e)
41,86 %
39,84 %
27,52 %
1 ian. 2028 (e)
41,86 %
40,35 %
28,01 %
1 ian. 2029 (e)
41,86 %
41,35 %
28,19 %
1 ian. 2030 (e)
41,86 %
40,69 %
28,10 %

Computershare Analiza acțiunilor

Ce face Computershare? Computershare Ltd este o companie cu activitate globală care oferă servicii și soluții pentru gestionarea și monitorizarea tranzacțiilor de pe piața capitalului. Fondată în 1978 la Melbourne, Australia, compania a cunoscut o dezvoltare impresionantă de atunci până în prezent. Astăzi, Computershare își desfășoară activitatea prin intermediul a 12.000 de angajați în peste 90 de țări și are aproximativ 25.000 de clienți. Compania este listată la bursa din Australia și realizează venituri totale de peste 2 miliarde USD. Modelul de afaceri al Computershare se bazează pe furnizarea de soluții tehnologice și servicii care ajută companiile să îndeplinească cerințele pieței de capital. Aceasta include procesarea tranzacțiilor cu valori mobiliare, gestionarea registrului acționarilor, votul proxy, monitorizarea conformității și furnizarea de servicii informative. Computershare este structurată în diverse domenii de activitate. Unul dintre cele mai mari domenii este cel al registrului acționarilor. Aici, Computershare oferă o gamă completă de servicii pentru a asista companiile listate în gestionarea registrelor lor de acționari. Aceste servicii includ monitorizarea participării la capital, procesarea transferurilor de acțiuni și a plăților de dividende, precum și furnizarea de informații privind structura acționarilor. Un alt domeniu important de activitate al Computershare este votul proxy. În acest segment, compania oferă o gamă largă de servicii menite să ajute companiile să monitorizeze și să numere voturile exprimate într-o adunare generală. Serviciile includ, de asemenea, suport pentru pregătirea buletinelor de vot și organizarea votului online. Computershare oferă, de asemenea, o platformă pentru gestionarea acțiunilor corporative. Această platformă permite companiilor să tranzacționeze acțiuni virtual, accelerând și eficientizând procesul de emitere și distribuire a acțiunilor. În plus, Computershare pune la dispoziție o serie de servicii informative destinate să informeze investitorii și companiile despre piața de capital. Acest lucru include analize de piață și date privind prețurile acțiunilor și ale obligațiunilor. De-a lungul anilor, Computershare a achiziționat diverse companii și segmente de business, consolidându-și poziția pe piața globală. Printre achizițiile recente se numără preluarea companiei americane Wells Fargo Shareowner Services (WFSS) și dobândirea unei participații la firma australiană de guvernanță și consultanță Georgeson. Computershare manifestă un angajament ferm față de responsabilitatea socială și de mediu. Compania promovează diversitatea și incluziunea, sprijină organizațiile caritabile din comunitățile în care activează și a dezvoltat o politică cuprinzătoare de sustenabilitate. În ansamblu, Computershare s-a impus ca un jucător de top pe piața globală a tranzacțiilor de pe piața capitalului. Compania este recunoscută pentru soluțiile sale tehnologice și pentru serviciile excelente oferite clienților, ceea ce o face un partener popular pentru companii din întreaga lume. Datorită serviciilor sale complete și a angajamentului puternic față de responsabilitatea socială și de mediu, nu este de mirare că Computershare va continua să fie un competitor solid pe plan global. Computershare este una dintre cele mai populare companii pe Eulerpool.com.

Profit în detaliu

Înțelegerea profitului companiei Computershare

Profitul companiei Computershare reprezintă profitul net rămas după scăderea tuturor cheltuielilor operaționale, costurilor și taxelor din venituri. Această cifră este un indicator clar al sănătății financiare, eficienței operaționale și rentabilității companiei Computershare. Marjele de profit mai mari indică o gestionare mai bună a costurilor și generarea de venituri.

Comparativ Anual

Evaluarea anuală a profitului companiei Computershare poate oferi perspective semnificative asupra creșterii financiare, stabilității și tendințelor acesteia. O creștere constantă a profitului sugerează o eficiență operațională îmbunătățită, o gestionare mai bună a costurilor sau o creștere a vânzărilor, în timp ce o scădere poate indica costuri crescute, vânzări în scădere sau provocări operaționale.

Impactul asupra Investițiilor

Cifrele profitului companiei Computershare sunt cruciale pentru investitori care doresc să înțeleagă starea financiară și perspectivele de creștere viitoare ale companiei. Profiturile în creștere duc adesea la evaluări mai mari ale acțiunilor, cresc încrederea investitorilor și atrag mai multe investiții.

Interpretarea fluctuațiilor profitului

Când profitul companiei Computershare crește, acest lucru sugerează adesea o eficiență operațională îmbunătățită sau vânzări crescute. Pe de altă parte, o scădere a profitului poate indica ineficiențe operaționale, costuri crescute sau presiune competitivă, ceea ce necesită intervenții strategice pentru a crește rentabilitatea.

Întrebări frecvente despre acțiunea Computershare

Venit net pentru Computershare este 883,36 milioane USD în 2026.

Venit net companiei Computershare s-a schimbat de la 607,01 milioane USD la 883,36 milioane USD, reprezentând o modificare de 45,53 %. Valoarea este mai mare față de anul precedent.

Pe Eulerpool găsiți evoluția istorică completă a Computershare companiei Venit net din 2006 – cu valori anuale, grafice și analize detaliate.

Realizarea unui profit este cel mai mare scop al unei companii. Profitul poate fi utilizat pentru distributie sau reinvestitie. Profitul (numit si surplus anual sau EAT, castig dupa impozite) este diferenta pozitiva dintre veniturile si cheltuielile dintr-o perioada asa cum se arata in statementul de venituri. Un surplus anual negativ se numeste pierdere anuala. Ambele masuri de performanta sunt, de asemenea, combinate sub termenul neutru de rezultat anual.

Venitul net se obtine din toate veniturile / vanzarile minus cheltuielile din perioada analizata. Urmatoarea prezentare arata clar care pozitii contribuie la surplusul anual si unde sunt diferentele comparativ cu alte variante ale profitului, cum ar fi EBT, EBIT si EBITDA.

USD al Venit net este un factor cheie pentru investitori. Modificările acestei metrici pot semna fundamentale în îmbunătățire sau deteriorare, impactând direct prețul acțiunilor. Pe Eulerpool, puteți urmări Computershare al Venit net în mod istoric și în timp real.

Profitul în evaluarea unei acțiuni

Istoric, utilizare, calcul și aplicare a câștigurilor în tranzacționarea valorilor mobiliare.

Istoric al câștigurilor datează din începuturile organizației moderne a afacerilor. De la începutul industrializării, companiile au fost înființate pentru a genera profituri, iar profiturile au fost considerate o parte esențială a gestionării corporative. În ultimii ani, importanța câștigurilor pentru investitori a continuat să crească, deoarece mulți investitori caută să găsească acțiuni care generează câștiguri solide.

Utilizarea profiturilor

În tranzacționarea valorilor mobiliare, profiturile sunt utilizate pentru a determina valoarea unei acțiuni. O companie care generează profituri este considerată sănătoasă din punct de vedere financiar și acțiunile sale sunt evaluate mai ridicat, în timp ce o companie care nu generează profituri este considerată mai puțin fiabilă și prin urmare primește o evaluare mai scăzută. Investitorii pot revizui profiturile fiecărei companii prin examinarea documentelor relevante, cum ar fi situația de venit, situațiile financiare anuale și auditurile privind impozitul pe venit.

Calculul profiturilor

Există mai multe modalități diferite de a calcula profiturile. Cel mai simplu mod de a calcula profiturile este prin calculul câștigurilor nete. Câștigurile nete se calculează scăzând cheltuielile companiei din veniturile acesteia. O altă modalitate de a calcula profiturile este prin calculul venitului operațional. Venitul operațional se calculează scăzând costurile de material și salariile angajaților din veniturile companiei.

Utilizarea profiturilor

Există mai multe moduri diferite în care investitorii pot utiliza profiturile atunci când evaluează acțiunile. Un exemplu este calculul raportului preț-profit (raportul P/E). Raportul P/E este relația dintre prețul unei acțiuni și câștigurile companiei. Atunci când calculați raportul P/E, prețul acțiunii este împărțit la câștigurile companiei. O valoare P/E scăzută indică faptul că acțiunea are un raport preț-calitate bun, în timp ce o valoare P/E ridicată indică faptul că acțiunea are un raport preț-calitate slab.

Avantajele și dezavantajele utilizării profiturilor

Există numeroase avantaje ale utilizării câștigurilor în tranzacționarea valorilor mobiliare. În primul rând, investitorii pot verifica sănătatea financiară a unei companii prin analiza câștigurilor. În al doilea rând, investitorii pot lua o decizie mai bună cu privire la evaluarea unei acțiuni prin calculul raportului P/E. În al treilea rând, investitorii pot reduce riscul lor alegând acțiuni cu un raport P/E scăzut.

Cu toate acestea, există și unele dezavantaje în a se baza pe profituri. În primul rând, profiturile pot fi denaturate dacă o companie își mărește profiturile prin măsuri de reducere a costurilor. În al doilea rând, profiturile pot prezenta o imagine inexactă a sănătății financiare a unei companii dacă nu sunt calculate corect. În al treilea rând, profiturile pot să nu fie întotdeauna un indicator fiabil al viitorului unei companii, deoarece pot fluctua ușor.

t('components_kpi_Explanation_34')

În general, se poate spune că profiturile în tranzacționarea valorilor mobiliare sunt un indicator important al sănătății financiare a unei companii. Investitorii pot analiza profiturile pentru a obține o înțelegere mai bună a sănătății financiare a companiei și pentru a lua decizii informate cu privire la evaluarea acțiunilor. Cu toate acestea, există unele dezavantaje ale utilizării profiturilor deoarece pot fi uneori denaturate sau inexacte. Prin urmare, este important pentru investitori să fie prudenți și să analizeze cu atenție profiturile înainte de a lua o decizie privind cumpărarea sau vânzarea de acțiuni.

Accesați aceste date prin API-ul Eulerpool

100.000 cereri/lună gratuit · fără card

Contul de profit și pierdere — Computershare

Toate Indicatorii Cheie — Computershare