Zenotech Laboratories

Zenotech Laboratories ROA

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Zenotech Laboratories (532039.BO) 15.10.2026 päivämäärällä on −0,96 %. Edellisenä vuonna ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) oli 5,06 % — muutos −119,08 % (matalampi).

ROA

−0,96 %

YoY

−119,08%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Zenotech Laboratories:n kokonaisvarallisuuden tuotto (ROA) oli −0,96 %, mikä on −119,08% kasvu verrattuna 5,06 % ROA:han edellisenä vuonna.

Zenotech Laboratories ROA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROA
Päivämäärä
ROA
1.1.2019
−3,70 INR
1.1.2020
12,60 INR
1.1.2021
−1,42 INR
1.1.2022
23,57 INR
1.1.2023
11,49 INR
1.1.2024
7,81 INR
1.1.2025
5,06 INR
1.1.2026
−0,96 INR
Zenotech Laboratories ROA historia
VUOSIROAYoY
−0,96 %−119,08%
5,06 %−35,30%
7,81 %−31,97%
11,49 %−51,27%
23,57 %−1 765,20%
−1,42 %−111,24%
12,60 %−440,75%
−3,70 %−74,50%
−14,50 %−62,97%
−39,15 %+8,26%
−36,16 %+14,85%
−31,49 %−18,51%
−38,64 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Zenotech Laboratories Osakeanalyysi

Mitä Zenotech Laboratories tekee? Zenotech Laboratories Ltd, listed on the Bombay Stock Exchange with ticker 532039.BO and ISIN INE486F01012, is a biotechnology company operating in the healthcare sector. Headquartered in Hyderabad, India, the company employs 150 full-time staff. Founded through an IPO on May 14, 1996, Zenotech focuses on the manufacturing and marketing of pharmaceutical products, specifically specializing in specialty generic injectables. Its production facilities are located in Turkapally village, Shamirpet Mandal, Telangana. The company's product portfolio includes oncology, biotechnology, and general injectables. Zenotech Laboratories Ltd maintains a website at http://zenotechlab.com/ for further information. The firm's operations are centered around the development and distribution of injectable pharmaceutical solutions, targeting both domestic and international markets. With its focus on injectables, the company aims to provide accessible and reliable healthcare products. The company's headquarters in Hyderabad serves as the central hub for its business activities, including research, development, and administrative functions. Zenotech's business model emphasizes the production of generic injectables, which are critical for various medical treatments, particularly in oncology and biotechnology sectors. The company's presence in the Telangana region, with its manufacturing facility in Turkapally, underscores its commitment to local manufacturing and supply chain efficiency. As a publicly traded entity, Zenotech Laboratories Ltd. provides investors with exposure to the biotechnology and pharmaceutical sectors within India's healthcare industry. Zenotech Laboratories on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROA yksityiskohtaisesti

Ymmärtäminen Zenotech Laboratories pääoman tuottoa (ROA)

Zenotech Laboratories pääoman tuotto (ROA) on keskeinen indikaattori, joka mittaa yrityksen kannattavuutta suhteessa sen kokonaisvarallisuuteen. Se lasketaan jakamalla nettotulos kokonaisvarallisuudella. Korkeampi ROA osoittaa varallisuuden tehokasta käyttöä voiton tuottamiseksi ja heijastaa johtamisen tehokkuutta ja taloudellista terveyttä.

Vuosi vuodelta vertailu

Zenotech Laboratories ROA:n vertailu vuodesta toiseen tarjoaa näkemyksiä operatiiviseen tehokkuuteen ja trendeihin yrityksen varallisuuden käytössä. Nouseva ROA osoittaa parantunutta varallisuuden tehokkuutta ja kannattavuutta, kun taas laskeva ROA voi viitata operatiivisiin tai taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat pitävät Zenotech Laboratories ROA:ta ratkaisevana mittarina arvioitaessa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta. Korkeampi ROA tarkoittaa, että yritys käyttää varallisuuttaan tehokkaasti voiton tuottamiseen, mikä tekee siitä potentiaalisesti houkuttelevan sijoituskohteen.

ROA-vaihtelujen tulkinta

Zenotech Laboratories ROA:n vaihtelut voidaan jäljittää nettotuloksen muutoksiin, varallisuuden hankintaan tai operatiiviseen tehokkuuteen. Näiden vaihteluiden analysointi auttaa arvioimaan yrityksen taloudellista suorituskykyä, johtamisen tehokkuutta ja strategista rahoitusasemointia.

Usein kysytyt kysymykset Zenotech Laboratories osakkeesta

Yhtiön Zenotech Laboratories ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) on −0,96 % vuonna 2026.

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Zenotech Laboratories muuttui arvosta 5,06 % arvoon −0,96 %, mikä edustaa −119,08 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) Zenotech Laboratories:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Return on Assets, jota kutsutaan myös ROA:ksi, on taloudellinen tunnusluku, jota käytetään yrityksen kannattavuuden mittaamiseen. Sitä käytetään määrittämään, kuinka tehokkaasti yritys käyttää varojaan voittojen tuottamiseen. Sitä kutsutaan myös nettotuloksen ja kokonaisvarallisuuden suhteeksi. ROA on tärkeä yrityksen yleisen taloudellisen suorituskyvyn indikaattori, koska se mittaa yrityksen kykyä tuottaa enemmän voittoa käyttämästä varallisuudesta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n Zenotech Laboratories alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Zenotech Laboratories

Kaikki tunnusluvut — Zenotech Laboratories