Yu Group

Yu Group ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Yu Group (YU.L) 7.11.2026 päivämäärällä on 65,44 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 58,19 % — muutos 12,45 % (korkeampi).

ROCE

65,44 %

YoY

12,45%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Yu Group:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 65,44 %, mikä on kasvua 12,45% verrattuna 58,19 % edellisen vuoden ROCEen.

Yu Group ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2018
−91,92 GBP
1.1.2019
−94,41 GBP
1.1.2020
−34,88 GBP
1.1.2021
37,57 GBP
1.1.2022
40,07 GBP
1.1.2023
81,38 GBP
1.1.2024
58,19 GBP
1.1.2025
65,44 GBP
Yu Group ROCE historia
VUOSIROCEYoY
65,44 %+12,45%
58,19 %−28,49%
81,38 %+103,08%
40,07 %+6,67%
37,57 %−207,71%
−34,88 %−63,06%
−94,41 %+2,71%
−91,92 %−848,76%
12,28 %−144,30%
−27,71 %−131,25%
88,67 %+14,20%
77,65 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Yu Group Osakeanalyysi

Mitä Yu Group tekee? Yu Group PLC tuottaa tuloja toimittamalla kaasua ja sähköä pienille ja keskisuurille yrityksille (PK-yritykset) tarjoamalla räätälöityjä ratkaisuja niiden energiantarpeisiin. Yritys tarjoaa sähköajoneuvojen latauspisteitä erilaisin vaihtoehdin liiketoimintakäyttäjille sekä mittariasennuksia rakenteilla oleviin kiinteistöihin tai niihin, jotka vaativat hyötypalveluiden muutoksia. Sen kokonaan omistamat tytäryhtiöt, Yu Energy Holding Limited, Yu Energy Retail Limited ja Yu Water Limited, toimivat kaasukuljetuksessa, energian vähittäismyynnissä ja vesihuoltopalveluissa vastaavasti, mikä edistää yrityksen monipuolistuneita tulovirtoja. Toiminnan kohderyhmänä ovat PK-yritykset, jotka hakevat luotettavia hyötypalveluita, mukaan lukien ne, jotka laajentavat infrastruktuuriaan tai ottavat käyttöön kestävän energian ratkaisut. Yu Energy Retail Limited toimittaa energiaa yrityksille muodostaen ytimen Yu Groupin toiminnassa, kun taas Yu Energy Holding Limited hallinnoi kaasukuljetuspalveluita tukemaan toimitusketjua. Yu Water Limited täydentää portfoliota tarjoamalla vesihuoltopalveluita kaupallisille asiakkaille. Nämä tytäryhtiöt toimivat Yu Group -brändin alla keskittyen integroitujen hyötypalveluratkaisujen tarjoamiseen PK-yrityksille eri aloilla, mukaan lukien ne, jotka tarvitsevat uusia infrastruktuuriliitäntöjä tai olemassa olevien hyötypalvelujärjestelmien päivityksiä. Yrityksen tuotevalikoimaan kuuluvat kaasun ja sähkön toimitus, sähköajoneuvojen latausinfrastruktuuri ja mittaripalvelut, jotka on suunniteltu vastaamaan pien- ja keskisuurten yritysten erityistarpeisiin. Hyödyntämällä tytäryhtiöitään Yu Group varmistaa kattavan peiton energian ja veden hyötypalvelutarpeissa, mahdollistaen yritysten tehokkaan operatiivisten resurssien hallinnan ilman palveluntarjoajan vaihtamista. Tämä integroitu lähestymistapa vahvistaa asiakassuhdetta ja luo toistuvaa tuloa pitkäaikaisista sopimuksista PK-asiakkaiden kanssa. Yu Group on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Yu Group

Yrityksen Yu Group sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Yu Group ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Yu Group ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Yu Group ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Yu Group osakkeesta

Yhtiön Yu Group ROCE (Return on Capital Employed) on 65,44 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Yu Group muuttui arvosta 58,19 % arvoon 65,44 %, mikä edustaa 12,45 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Yu Group:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Yu Group alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Yu Group

Kaikki tunnusluvut — Yu Group