Volution Group

Volution Group ROA

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Volution Group (FAN.L) 7.11.2026 päivämäärällä on 8,70 %. Edellisenä vuonna ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) oli 6,89 % — muutos 26,27 % (korkeampi).

ROA

8,70 %

YoY

26,27%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Volution Group:n kokonaisvarallisuuden tuotto (ROA) oli 8,70 %, mikä on 26,27% kasvu verrattuna 6,89 % ROA:han edellisenä vuonna.

Volution Group ROA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROA
Päivämäärä
ROA
1.1.2019
5,56 GBP
1.1.2020
2,96 GBP
1.1.2021
5,43 GBP
1.1.2022
8,66 GBP
1.1.2023
8,48 GBP
1.1.2024
9,95 GBP
1.1.2025
6,89 GBP
1.1.2026
8,70 GBP
Volution Group ROA historia
VUOSIROAYoY
8,70 %+26,27%
6,89 %−30,68%
9,95 %+17,26%
8,48 %−2,02%
8,66 %+59,53%
5,43 %+83,29%
2,96 %−46,77%
5,56 %+36,48%
4,07 %−18,52%
5,00 %−15,75%
5,94 %+11,33%
5,33 %−187,61%
−6,09 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Volution Group Osakeanalyysi

Mitä Volution Group tekee? Volution Group PLC on johtava ilmanvaihtoteknologian alan yritys. Yritys perustettiin vuonna 2002, ja sen pääkonttori sijaitsee Yhdistyneessä kuningaskunnassa. Volution erikoistuu ilmanvaihtojärjestelmien valmistukseen ja jakeluun, ja se tarjoaa asiakkailaan laajan valikoiman ratkaisuja sisäilman laadun parantamiseksi. Volution Group PLC:n historia on suhteellisen lyhyt mutta menestyksekäs. Yritys perustettiin vuonna 2002 Smiths Group plc:stä tehdyn johdon buyoutin kautta. Sen jälkeen Volutionista on tullut johtava toimija ilmanvaihtotekniikan alalla, ja se noteerataan nyt Lontoon pörssissä. Yritys on vahvistanut markkina-asemaansa useiden hankintojen avulla viime vuosina. Volutionin liiketoimintamalli perustuu ilmanvaihtojärjestelmien kehittämiseen ja valmistamiseen sekä näiden järjestelmien jakeluun asiakkaille maailmanlaajuisesti. Yritys tarjoaa laajan tuotevalikoiman, joka soveltuu erilaisiin käyttötarkoituksiin, kuten asuinrakennuksiin, liikekiinteistöihin ja teollisuuslaitoksiin. Volution pyrkii tarjoamaan asiakkailleen innovatiivisia, energiatehokkaita ja kestävää ratkaisuja. Volution toimii kolmessa pääsegmentissä: Residential (asuminen), Ventilation (ilmanvaihto) ja OEM. Residential-segmentissä yritys tarjoaa ratkaisuja asuinrakennusten tarpeisiin, mukaan lukien puhaltimet, lämmöntalteenottolaitteet ja kosteudensäätölaitteet. Ventilation-segmentti kattaa ratkaisut liikekiinteistöihin ja teollisuuslaitoksiin, mukaan lukien ilmanvaihtolaitteet, ilmastointijärjestelmät ja ilmanpuhdistuslaitteet. OEM-segmentti tarjoaa ilmanvaihtoratkaisuja kumppaniyrityksille integroitavaksi niiden omiin tuotteisiin. Volution tarjoaa laajan valikoiman eri vaatimuksiin räätälöityjä tuotteita. Asuinrakennusten ilmanvaihtosektorilla esimerkiksi yritys tarjoaa hajautettuja puhaltimia, hajautettuja lämmöntalteenottolaitteita ja keskitettyjä ilmanvaihtojärjestelmiä. Nämä järjestelmät ovat energiatehokkaita ja voivat auttaa vähentämään energiankulutusta asuinrakennuksissa. Liikekiinteistöjen ilmanvaihtosektorilla yritys tarjoaa erilaisia ilmanvaihtolaitteita, jotka varmistavat tasaisen ilmankuljetuksen ja optimaalisen sisäilman laadun. Lisäksi Volution tarjoaa myös erikoiskosteudensäätöratkaisuja korkean kosteuden ympäristöihin. Yhteenvetona voidaan todeta, että Volution Group PLC on johtava ilmanvaihtoteknologian alan yritys, joka tarjoaa asiakkailleen innovatiivisia, energiatehokkaita ja kestävää ratkaisuja sisäilman laadun parantamiseksi. Yrityksen liiketoimintamalli perustuu ilmanvaihtojärjestelmien kehittämiseen ja valmistamiseen sekä niiden jakeluun asiakkaille maailmanlaajuisesti. Volutionin tavoitteena on tarjota asiakkailleen laaja valikoima tuotelinjoja, jotka soveltuvat erilaisiin käyttötarkoituksiin, kuten asuinrakennuksiin, liikekiinteistöihin ja teollisuuslaitoksiin. Volution Group on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROA yksityiskohtaisesti

Ymmärtäminen Volution Group pääoman tuottoa (ROA)

Volution Group pääoman tuotto (ROA) on keskeinen indikaattori, joka mittaa yrityksen kannattavuutta suhteessa sen kokonaisvarallisuuteen. Se lasketaan jakamalla nettotulos kokonaisvarallisuudella. Korkeampi ROA osoittaa varallisuuden tehokasta käyttöä voiton tuottamiseksi ja heijastaa johtamisen tehokkuutta ja taloudellista terveyttä.

Vuosi vuodelta vertailu

Volution Group ROA:n vertailu vuodesta toiseen tarjoaa näkemyksiä operatiiviseen tehokkuuteen ja trendeihin yrityksen varallisuuden käytössä. Nouseva ROA osoittaa parantunutta varallisuuden tehokkuutta ja kannattavuutta, kun taas laskeva ROA voi viitata operatiivisiin tai taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat pitävät Volution Group ROA:ta ratkaisevana mittarina arvioitaessa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta. Korkeampi ROA tarkoittaa, että yritys käyttää varallisuuttaan tehokkaasti voiton tuottamiseen, mikä tekee siitä potentiaalisesti houkuttelevan sijoituskohteen.

ROA-vaihtelujen tulkinta

Volution Group ROA:n vaihtelut voidaan jäljittää nettotuloksen muutoksiin, varallisuuden hankintaan tai operatiiviseen tehokkuuteen. Näiden vaihteluiden analysointi auttaa arvioimaan yrityksen taloudellista suorituskykyä, johtamisen tehokkuutta ja strategista rahoitusasemointia.

Usein kysytyt kysymykset Volution Group osakkeesta

Yhtiön Volution Group ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) on 8,70 % vuonna 2026.

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Volution Group muuttui arvosta 6,89 % arvoon 8,70 %, mikä edustaa 26,27 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) Volution Group:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Return on Assets, jota kutsutaan myös ROA:ksi, on taloudellinen tunnusluku, jota käytetään yrityksen kannattavuuden mittaamiseen. Sitä käytetään määrittämään, kuinka tehokkaasti yritys käyttää varojaan voittojen tuottamiseen. Sitä kutsutaan myös nettotuloksen ja kokonaisvarallisuuden suhteeksi. ROA on tärkeä yrityksen yleisen taloudellisen suorituskyvyn indikaattori, koska se mittaa yrityksen kykyä tuottaa enemmän voittoa käyttämästä varallisuudesta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n Volution Group alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Volution Group

Kaikki tunnusluvut — Volution Group