Vision Lithium

Vision Lithium ROA

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Vision Lithium (VLI.V) 3.11.2026 päivämäärällä on −23,14 %. Edellisenä vuonna ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) oli −20,08 % — muutos 15,27 % (matalampi).

ROA

−23,14 %

YoY

15,27%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Vision Lithium:n kokonaisvarallisuuden tuotto (ROA) oli −23,14 %, mikä on 15,27% kasvu verrattuna −20,08 % ROA:han edellisenä vuonna.

Vision Lithium ROA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROA
Päivämäärä
ROA
1.1.2018
−12,35 CAD
1.1.2019
−3,87 CAD
1.1.2020
−2,82 CAD
1.1.2021
−3,60 CAD
1.1.2022
−8,87 CAD
1.1.2023
−10,27 CAD
1.1.2024
−20,08 CAD
1.1.2025
−23,14 CAD
Vision Lithium ROA historia
VUOSIROAYoY
−23,14 %+15,27%
−20,08 %+95,57%
−10,27 %+15,79%
−8,87 %+146,23%
−3,60 %+27,83%
−2,82 %−27,18%
−3,87 %−68,68%
−12,35 %−70,88%
−42,40 %−88,46%
−367,33 %+133,38%
−157,40 %+144,69%
−64,32 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Vision Lithium Osakeanalyysi

Mitä Vision Lithium tekee? Vision Lithium, Inc. tuottaa tuloja mineraalien etsinnästä ja akkumineraalikohteiden kehittämisestä, pääasiassa litiumista ja kuparista, Kanadassa. Yritys hankkii mineraalikohteita, kuten Sirmac Lithiumin, Dome Lemieuxin, Red Brookin, Godslithin, Cadillacin ja Decellesin, jotka kattavat laajoja maa-alueita. Nämä projektit on suunnattu sijoittajille, jotka haluavat altistua akkumineraalien etsinnälle turvallisissa oikeusjärjestelmissä; Sirmac Lithium kattaa 7 670 hehtaaria ja Dome Lemieux 12 693 hehtaaria. Yritys keskittyy etsintään eikä tuotantoon, myyden mineraalioikeuksia tai kumppanuussopimuksia suurempien kaivosyritysten kanssa. Vision Lithiumin ensisijaisia ostajia ovat institutionaaliset sijoittajat ja kaivosyhtiöt, jotka ovat kiinnostuneita hankkimaan etsintävaiheen kohteita Kanadassa. Yrityksen kohteet, mukaan lukien Red Brook New Brunswickissa ja Cadillac Riviere Hevan lähellä, on sijoitettu houkuttelemaan sellaisten toimijoiden huomiota, jotka keskittyvät tulevien akkumineraalien toimitusketjujen varmistamiseen. Godslith, jolla on yksi hakemusalue 5 560 hehtaarin laajuudelta, ja Decelles, jossa on 33 hakemusaluetta yhteensä 1 890 hehtaaria, tarjoavat monipuolisia etsintämahdollisuuksia potentiaalisille kumppaneille. Yrityksen liiketoimintamalli perustuu mineraalikohteiden etsintävaiheeseen, eikä tuotannosta tai mineraalien myynnistä mainita. Tulosvirrat syntyvät mineraalikohteiden hankinnasta ja kehittämisestä, kohdennettuina kaivossektorin ostajille, jotka haluavat laajentaa etsintäprojektien portfolioaan turvallisissa oikeusjärjestelmissä. Yrityksen strateginen fokus litiumissa ja kuparissa vastaa globaalia kysyntää akkumateriaaleihin, sijoittaen sen alkuvaiheen etsintämahdollisuuksien tarjoajaksi. Vision Lithium on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROA yksityiskohtaisesti

Ymmärtäminen Vision Lithium pääoman tuottoa (ROA)

Vision Lithium pääoman tuotto (ROA) on keskeinen indikaattori, joka mittaa yrityksen kannattavuutta suhteessa sen kokonaisvarallisuuteen. Se lasketaan jakamalla nettotulos kokonaisvarallisuudella. Korkeampi ROA osoittaa varallisuuden tehokasta käyttöä voiton tuottamiseksi ja heijastaa johtamisen tehokkuutta ja taloudellista terveyttä.

Vuosi vuodelta vertailu

Vision Lithium ROA:n vertailu vuodesta toiseen tarjoaa näkemyksiä operatiiviseen tehokkuuteen ja trendeihin yrityksen varallisuuden käytössä. Nouseva ROA osoittaa parantunutta varallisuuden tehokkuutta ja kannattavuutta, kun taas laskeva ROA voi viitata operatiivisiin tai taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat pitävät Vision Lithium ROA:ta ratkaisevana mittarina arvioitaessa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta. Korkeampi ROA tarkoittaa, että yritys käyttää varallisuuttaan tehokkaasti voiton tuottamiseen, mikä tekee siitä potentiaalisesti houkuttelevan sijoituskohteen.

ROA-vaihtelujen tulkinta

Vision Lithium ROA:n vaihtelut voidaan jäljittää nettotuloksen muutoksiin, varallisuuden hankintaan tai operatiiviseen tehokkuuteen. Näiden vaihteluiden analysointi auttaa arvioimaan yrityksen taloudellista suorituskykyä, johtamisen tehokkuutta ja strategista rahoitusasemointia.

Usein kysytyt kysymykset Vision Lithium osakkeesta

Yhtiön Vision Lithium ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) on −23,14 % vuonna 2025.

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Vision Lithium muuttui arvosta −20,08 % arvoon −23,14 %, mikä edustaa 15,27 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) Vision Lithium:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Return on Assets, jota kutsutaan myös ROA:ksi, on taloudellinen tunnusluku, jota käytetään yrityksen kannattavuuden mittaamiseen. Sitä käytetään määrittämään, kuinka tehokkaasti yritys käyttää varojaan voittojen tuottamiseen. Sitä kutsutaan myös nettotuloksen ja kokonaisvarallisuuden suhteeksi. ROA on tärkeä yrityksen yleisen taloudellisen suorituskyvyn indikaattori, koska se mittaa yrityksen kykyä tuottaa enemmän voittoa käyttämästä varallisuudesta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n Vision Lithium alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Vision Lithium

Kaikki tunnusluvut — Vision Lithium