Value Golf

Value Golf ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Value Golf (3931.T) 2.11.2026 päivämäärällä on 5,00 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 8,00 % — muutos −37,46 % (matalampi).

ROCE

5,00 %

YoY

−37,46%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Value Golf:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 5,00 %, mikä on kasvua −37,46% verrattuna 8,00 % edellisen vuoden ROCEen.

Value Golf ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2019
13,54 JPY
1.1.2020
5,54 JPY
1.1.2021
9,15 JPY
1.1.2022
18,40 JPY
1.1.2023
19,93 JPY
1.1.2024
5,41 JPY
1.1.2025
8,00 JPY
1.1.2026
5,00 JPY
Value Golf ROCE historia
VUOSIROCEYoY
5,00 %−37,46%
8,00 %+48,01%
5,41 %−72,87%
19,93 %+8,33%
18,40 %+100,97%
9,15 %+65,26%
5,54 %−59,10%
13,54 %−26,89%
18,52 %+45,08%
12,77 %−78,67%
59,85 %+15,91%
51,64 %+111,25%
24,44 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Value Golf Osakeanalyysi

Mitä Value Golf tekee? VALUE GOLF Inc. tuottaa tuloja Golf-segmentillään, joka tarjoaa ASP-palvelua golfruhunvarauksiin, Japanin suurimmat kenttä- ja sisäharjoitustilat sekä kuukausittain ilmestyvää golfkurssitietoa sisältävää lehteä, jota jaetaan Kanto- ja Kansai-alueilla. Yritys tarjoaa myös golfkenttien hallinnointia tukevia palveluja ja myy golfvarusteita verkkokauppansa kautta. Matkailusegmentti keskittyy matkapalveluihin ja niihin liittyviin tarjontoihin, kun taas Mainosmediatuotantotoiminta tukee asiakkaiden markkinointia. Yrityksen pääasiakkaita ovat golfkenttäoperaattorit, varusteita ostavat kuluttajat ja yritykset, jotka hankkivat tilaa lehdestään. Golf-segmentin ASP-palvelu mahdollistaa yksittäisten käyttäjien golfruhun varaamisen, kun taas harjoituspalvelut kohdistuvat koulutusta etsiviin golfin harrastajiin. Ilmaiseksi jaettua lehteä Kanto- ja Kansai-alueilla käytetään golfkenttien mainostamisessa ja se houkuttelee mainostajia. Verkkokauppa myy golf tuotteita suoraan kuluttajille, ja Matkailusegmentti palvelee golfiin liittyviä matkoja suunnittelevia asiakkaita. Mainosmediatuotantotoiminta luo sisältöjä asiakkaille hyödyntäen yrityksen mediapresenssiä. VALUE GOLF Inc. rahavoittaa Golf-segmenttiään useiden kanavien kautta: varausmaksut, harjoituspalvelumaksut, lehden mainostulot ja verkkokaupan myynti. Matkailusegmentin tulot syntyvät matkavarauksista ja niihin liittyvistä palveluista. Mainosmediatuotantotoiminta saa tuloja tuottamalla media sisältöjä asiakkaille. Kaikki palvelut on räätälöity segmenteille, kuten golfkenttäoperaattoreille, yksittäisille golf pelaajille ja yrityksille, jotka mainostavat lehdessä. Value Golf on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Value Golf

Yrityksen Value Golf sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Value Golf ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Value Golf ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Value Golf ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Value Golf osakkeesta

Yhtiön Value Golf ROCE (Return on Capital Employed) on 5,00 % vuonna 2026.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Value Golf muuttui arvosta 8,00 % arvoon 5,00 %, mikä edustaa −37,46 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Value Golf:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Value Golf alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Value Golf

Kaikki tunnusluvut — Value Golf