VTM

VTM Velat/EBITDA

Kokonaisvelka suhteessa EBITDA:han yhtiöstä VTM (532893.BO) 5.11.2026 päivämäärällä on 0,64. Edellisenä vuonna Kokonaisvelka suhteessa EBITDA:han oli 0,56 — muutos 14,07 % (korkeampi).

Velat/EBITDA

0,64

YoY

14,07%

Viimeksi päivitetty:

Kokonaisvelka suhteessa EBITDA:han yhtiöstä VTM on 2026 0,64 . Kokonaisvelka suhteessa EBITDA:han yhtiöstä VTM oli 2025 0,56 . Se laskee 14,07% korkeampi edelliseen vuoteen verrattuna.

VTM Velat/EBITDA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Velat/EBITDA
Päivämäärä
Velat/EBITDA
1.1.2019
0,33 INR
1.1.2020
0,39 INR
1.1.2021
0,38 INR
1.1.2022
0,16 INR
1.1.2023
0,14 INR
1.1.2024
0,08 INR
1.1.2025
0,56 INR
1.1.2026
0,64 INR
VTM Velat/EBITDA historia
VUOSIVelat/EBITDAYoY
0,64+14,07%
0,56+568,30%
0,08−41,25%
0,14−11,53%
0,16−57,60%
0,38−2,28%
0,39+17,61%
0,33−37,91%
0,54−87,38%
4,25+780,00%
0,48−47,73%
0,92+521,53%
0,15—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

VTM Osakeanalyysi

Mitä VTM tekee? VTM Ltd valmistaa tekstiilituotteita, kuten Square Inch -kuvioituja kankaita, twill-kankaita, sateenkangasta, pikeekankaita ja monimutkaisia dobbie-kankaita, sekä vientiin että kotimaan markkinoille. Yritys tuottaa kudottuja kankaita, kuten kambricia, voile-kankaita, popliinia, satiinia ja perkalia, muiden tuotteiden ohella käyttäen 258 kangaspuuta, 80 Sulzer-konetta, kuutta rapier-leno-kangaspuuta, 163 ilmajet-kangaspuuta ja yhdeksää jacquard-konetta. Kuukausittainen kangastuotanto on noin 1,8 miljoonaa metriä, ja valmistus tapahtuu Virudhunagarissa, Etelä-Intiassa. Yritys palvelee sekä kotimaan että vientiasiakkaita tarjoamallaan valikoimalla kudottuja tekstiilejä. VTM Ltd:n tuotevalikoima sisältää erikoiskankaita, kuten Feather Proof -kankaita, pinpoint Oxford -kankaita, raitasatiinia, ruutuasatiinia ja weft str. satin -kankaita, jotka vastaavat eri markkinasegmenttien tarpeita. Yritys hyödyntää valmistuskapasiteettiaan tuottaakseen suurimääräisiä tekstiilimääriä keskittyen laatuun ja monipuolisuuteen täyttääkseen asiakkaiden vaatimukset. Sen tuotantolaitokset on varustettu erityisten kankaiden valmistusta varten, mikä tukee räätälöityjä tilauksia. Liiketoimintamalli perustuu kudottujen tekstiilien myymiseen suoraan kotimaan ja kansainvälisten ostajien kanssa. VTM Ltd:n valmistuskyvyt, mukaan lukien edistyneet koneet kuten Sulzer- ja Jacquard-koneet, mahdollistavat monenlaisten kangastyypien tehokkaan tuotannon. Yrityksen kuukausituotanto 1,8 miljoonaa metriä takaa tasaisen toimituksen markkinatarpeiden tyydyttämiseksi eri segmenteissä. VTM on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset VTM osakkeesta

Yhtiön VTM Kokonaisvelka suhteessa EBITDA:han on 0,64 vuonna 2026.

Kokonaisvelka suhteessa EBITDA:han yhtiöstä VTM muuttui arvosta 0,56 arvoon 0,64, mikä edustaa 14,07 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää Kokonaisvelka suhteessa EBITDA:han VTM:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Velka/EBITDA mittaa kokonaisvelkaa suhteessa tulokseen ennen korkoja, veroja ja poistoja. Se osoittaa, kuinka monella vuodella kaikki velat voitaisiin maksaa takaisin EBITDA:sta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata Kokonaisvelka suhteessa EBITDA:han:n VTM alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Vipuvaikutus — VTM

Kaikki tunnusluvut — VTM