VMware

VMware Liikevaihto

Delisted

Liikevaihto yhtiöstä VMware (VMW) 5.11.2026 päivämäärällä on 13,35 Mrd. USD. Edellisenä vuonna Liikevaihto oli 12,85 Mrd. USD — muutos 3,88 % (korkeampi).

Liikevaihto

13,35 Mrd.USD

YoY

3,88%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2023 VMware saavutti liikevaihdon 13,35 Mrd. USD, mikä on 3,88% ero verrattuna edellisen vuoden liikevaihtoon 12,85 Mrd. USD.

Liikevaihto on kasvanut 21,7 % vuodessa viimeisten 18 vuoden aikana 13,35 Mrd. USD:een.

VMware Liikevaihto historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Liikevaihto
Päivämäärä
Liikevaihto
1.1.2022
12,85 Mrd. USD
1.1.2023
13,35 Mrd. USD
1.1.2024 (e)
14,02 Mrd. USD
1.1.2025 (e)
14,90 Mrd. USD
1.1.2026 (e)
15,77 Mrd. USD
1.1.2027 (e)
15,62 Mrd. USD
1.1.2028 (e)
20,71 Mrd. USD
1.1.2029 (e)
22,42 Mrd. USD
VMware Liikevaihto historia
VUOSILiikevaihtoYoY
est22,42 Mrd.USD+8,29%
est20,71 Mrd.USD+32,59%
est15,62 Mrd.USD−0,99%
est15,77 Mrd.USD+5,86%
est14,90 Mrd.USD+6,27%
est14,02 Mrd.USD+5,02%
13,35 Mrd.USD+3,88%
12,85 Mrd.USD+9,21%
11,77 Mrd.USD+8,84%
10,81 Mrd.USD+12,46%
9,61 Mrd.USD+22,27%
7,86 Mrd.USD+1 435,55%
512,00 MUSD−92,30%
6,65 Mrd.USD+10,14%
6,04 Mrd.USD+15,90%
5,21 Mrd.USD+13,07%
4,61 Mrd.USD+22,25%
3,77 Mrd.USD+31,85%
2,86 Mrd.USD+41,16%
2,02 Mrd.USD+7,60%
1,88 Mrd.USD+41,86%
1,33 Mrd.USD+88,35%
704,00 MUSD+81,91%
387,00 MUSD—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

VMware Liikevaihto

VMware osakkeen liikevaihto, EBIT, voitto

  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Liikevaihto
EBIT
Voitto
Tiedot
Päivämäärä
Liikevaihto
EBIT
Voitto
1.1.2024 (e)
14,02 Mrd. USD
3,91 Mrd. USD
3,05 Mrd. USD
1.1.2025 (e)
14,90 Mrd. USD
4,45 Mrd. USD
3,49 Mrd. USD
1.1.2026 (e)
15,77 Mrd. USD
5,18 Mrd. USD
3,57 Mrd. USD
1.1.2026 (e)
15,62 Mrd. USD
3,10 Mrd. USD
2,18 Mrd. USD
1.1.2026 (e)
15,77 Mrd. USD
5,31 Mrd. USD
3,57 Mrd. USD
1.1.2027 (e)
15,62 Mrd. USD
3,10 Mrd. USD
2,18 Mrd. USD
1.1.2028 (e)
20,71 Mrd. USD
0,00 USD
3,90 Mrd. USD
1.1.2029 (e)
22,42 Mrd. USD
0,00 USD
6,01 Mrd. USD

VMware Katteprosentit

VMware osakkeen marginaalit

VMware Margenanalyysi näyttää bruttomarginaalin, EBIT-marginaalin sekä voittomarginaalin VMware osalta. EBIT-marginaali (EBIT/liikevaihto) kertoo, kuinka suuri osuus liikevaihdosta jää operatiivisena voittona. Voittomarginaali näyttää, kuinka suuri osuus VMware liikevaihdosta säilyy.
  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
Tiedot
Päivämäärä
Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
1.1.2024 (e)
81,41 %
27,90 %
21,77 %
1.1.2025 (e)
81,41 %
29,87 %
23,41 %
1.1.2026 (e)
81,41 %
32,82 %
22,63 %
1.1.2026 (e)
81,41 %
19,85 %
13,99 %
1.1.2026 (e)
81,41 %
33,67 %
22,63 %
1.1.2027 (e)
81,41 %
19,85 %
13,99 %
1.1.2028 (e)
81,41 %
0,00 %
18,84 %
1.1.2029 (e)
81,41 %
0,00 %
26,82 %

VMware Osakeanalyysi

Mitä VMware tekee? VMware Inc on yhdysvaltalainen ohjelmistoyritys, joka perustettiin vuonna 1998. Sen pääkonttori sijaitsee Palo Altossa, Kaliforniassa, ja se on noussut yhdeksi maailman suurimmista ja menestyksekkäimmistä IT-yrityksistä. VMware tunnetaan ensisijaisesti virtualisointiteknologiastaan ja tarjoaa alalla lukuisia tuotteita ja palveluita. VMwaren historia alkaa sen perustamisesta Diane Greeneen, Mendel Rosenblumiin ja muihin perustajiin. Alun perin yrityksen tarkoituksena oli tarjota virtualisointiratkaisuja työpöytätietokoneisiin. Pian kuitenkin kävi selväksi, että VMwaren tulisi keskittyä palvelinmarkkinoihin, joissa virtualisointia pidettiin tehokkaana tapana konsolidoida palvelimen resursseja ja säästää kustannuksia. VMwaren liiketoimintamalli perustuu yritysten kattavien virtualisointiratkaisujen tarjoamiseen, jotka mahdollistavat IT-infrastruktuurin joustavan suunnittelun ja tehokkaan käytön. Tähän tarkoitukseen yritys tarjoaa laajan valikoiman tuotteita ja palveluita, mukaan lukien hallintatyökalut, automaatio-ohjelmisto, pilviratkaisut ja paljon muuta. VMwaren suurin menestystarina on ilman muuta virtualisointiohjelmisto vSphere, jonka avulla yritykset voivat virtualisoida palveliminfrasturuktuurinsa tehdä siitä kustannustehokkaamman ja joustavamman. Nykyään VMware vSphere on markkinajohtava virtualisointialusta, jota käyttävät kaikki kokoiset yritykset. Lisäksi VMware tarjoaa joukon muita virtualisointituotteita ja -palveluita, kuten VMware Workstationin ja Fusionin, jotka ovat virtualisointiratkaisuja työpöytäkoneille; VMware Horizonin, joka on virtuaalisen työpöytäinfrastruktuurin tuote, jonka avulla yritykset voivat konfiguroida ja ylläpitää työpöytäympäristöjään virtuaaliympäristössä; sekä VMware NSX:n, joka on verkkovirtualisointiratkaisu, jonka avulla yritykset voivat tehdä verkoistaan tehokkaampia ja turvallisempia. Viime vuosina VMware on myös kiinnittänyt yhä enemmän huomiota pilvipalveluratkaisuihin. Yritys tarjoaa tässä yhteydessä laajan valikoiman palveluita, jotka mahdollistavat yritysten siirtää IT-infrastruktuurinsa pilhiympäristöön ja ylläpitää sitä kustannustehokkaammin ja joustavammin. Lisäksi VMware tarjoaa ratkaisuja ohjelmapohjaiseen tallennustilaan sekä integrointi- ja automaatiotyökaluja. Kaikki nämä tuotteet ja palvelut ovat edistäneet sitä, että VMwareä pidetään yhtenä IT-alan nopeimmin kasvavista yrityksistä. Toinen merkittävä menestystekijä on VMwaren yhteistyö kumppaneiden, kuten Dellin, AWS:n tai Microsoftin, kanssa. Tämä mahdollistaa laajentumisen uusille asiakasalueille ja oman tarjonnan monipuolistamisen. VMware on toiminut usein pioneerina monissa muiden toimijoiden teknologioissa. Esimerkiksi AWS:n kanssa tehty sopimus johti VMware Cloud on AWS -tuotepaketin kehittämiseen, joka tarjoaa yrityksille helpon tavan siirtää olemassa olevat infrastruktuurinsa Amazonin pilveen. VMwaresta on nyt tullut globaali johtaja virtualisointiratkaisuissa, ja sitä arvostavat niin suuret kuin keskisuuret yrityksetkin. VMware tunnetaan innovatiivisista tuotteistaan ja ratkaisuistaan, ja sillä on ehdottomasti tärkeä rooli IT-alalla tulevaisuudessa. VMware on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Liikevaihto yksityiskohtaisesti

Ymmärrys VMware:n liikevaihdosta

VMware myyntiluvut koostuvat kokonaisliikevaihdosta, joka on saatu tietyllä ajanjaksolla tavaroita myymällä tai palveluita tarjoamalla. Nämä luvut ovat suora heijastus yrityksen kyvystä muuntaa tuotteensa tai palvelunsa liikevaihdoksi ja osoittavat kysyntää ja markkinapresenssiä.

Vuosi-vuodelta vertailu

Analysoidessa VMware vuosittaisia myyntilukuja voidaan saada käsitys yrityksen kasvusta ja vakauden. Myyntilukujen nousu viittaa kasvavaan kysyntään sen tarjouksille, tehokkaaseen markkinointiin tai laajentumiseen uusille markkinoille. Lasku voi kuitenkin viitata markkinoiden kyllästymiseen, lisääntyneen kilpailun tai vähemmän tehokkaiden strategioiden olemassaoloon.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat tutkivat usein VMware myyntidataa arvioidakseen yrityksen taloudellista terveyttä ja kasvunäkymiä. Jatkuva myynnin kasvu voi olla lupaava indikaattori yrityksen kannattavuudelle ja potentiaaliselle pääoman tuotolle, mikä vaikuttaa osakekursseihin ja sijoittajien luottamukseen.

Myyntivaihteluiden tulkinta

VMware:n myyntilukujen kasvu viittaa markkinoiden kasvuun, innovaatioihin tai tehokkaaseen markkinointiin ja johtaa usein osakekurssien nousuun. Lasku taas voi viitata haasteisiin, jotka vaativat strategisia muutoksia, jotta voidaan lisätä markkinaosuutta ja kannattavuutta.

Usein kysytyt kysymykset VMware osakkeesta

Yhtiön VMware Liikevaihto on 13,35 Mrd. USD vuonna 2023.

Liikevaihto yhtiöstä VMware muuttui arvosta 12,85 Mrd. USD arvoon 13,35 Mrd. USD, mikä edustaa 3,88 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää Liikevaihto VMware:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Liikevaihto on kaikkien tietyn ajanjakson aikana myytyjen tuotteiden kokonaisarvo. Jokaisen tuotteen kohdalla kerrotaan siis myytyjen tuotteiden lukumäärä myyntihinnalla. Liikevaihdosta ei ole vähennetty kuluja (materiaali-, henkilöstökulut jne.), kun taas nettotuottoon on vähennetty vain myyntiin liittyvät tuottojen vähennykset (alennukset jne.).

Liikevaihto:n USD on sijoittajille tärkeä tekijä. Muutokset tässä tunnusluvussa voivat signaloida parantuvia tai heikentyneitä perustekijöitä, mikä vaikuttaa suoraan osakekurssiin. Eulerpoolissa voit seurata Liikevaihto:n VMware historiallisesti ja reaaliajassa.

Liikevaihto osakkeen arvioimisessa

Liikevaihto on tärkeä rahoitusmitta, jota käytetään osakkeiden arvostuksessa. Se on mittari yrityksen taloudellisesta toiminnasta ja voi toimia indikaattorina yrityksen menestyksestä. Liikevaihtoa pidetään yhtenä tärkeimmistä tekijöistä osakkeiden arvostuksessa. Lisäksi liikevaihtoa voidaan käyttää myös muiden rahoitusmuuttujien, kuten osakekohtaisen voiton ja hinta-tulossuhteen, laskemiseen.

Liikevaihdon historia ja hyödyntäminen

Liikevaihtoa on pitkään pidetty yhtenä tärkeimmistä rahoitusindikaattoreista. Sitä käytettiin 1800-luvulla yhtenä ensimmäisistä rahoitusindikaattoreista yrityksen taloudellisen toiminnan mittaamiseen. Siitä lähtien liikevaihtoa on säännöllisesti käytetty yritysten arvioimiseen.

Liikevaihto lasketaan yleensä prosentteina yrityksen omasta pääomasta. Sitä voidaan myös käyttää yrityksen kokonaiskannattavuuden määrittämiseen. Liikevaihtoon voidaan käyttää monenlaisesti erilaisia mittareita yrityksen taloudellisen toiminnan mittaamiseen, kuten bruttoliikevaihto, nettoliikevaihto ja kansainvälisestä liiketoiminnasta saatava liikevaihto.

Liikevaihtoa voidaan myös käyttää osakkeiden arvostamiseen. Esimerkiksi yrityksen liikevaihto voidaan käyttää yrityksen menestyksen arvioimiseen. Jos yrityksen liikevaihto on korkea, se tarkoittaa, että se on kannattava yritys, koska sen tuotteille tai palveluille on korkea kysyntä.

Liikevaihdon laskeminen ja soveltaminen

Yrityksen liikevaihdon laskemiseksi yrityksen tulot on vähennettävä sen kuluista. Tulot voivat tulla monista lähteistä, kuten myynnistä, lisenssimaksuista, palveluista jne. Kulut voivat sisältää tuotanto-, hankinta-, varastointiskuluja sekä myynti- ja hallintokuluista aiheutuvia kuluja.

Liikevaihtoa voidaan sitten käyttää erilaisten rahoitussuhteiden laskemiseen. Esimerkiksi liikevaihtoa voidaan käyttää yrityksen hinta-tulossuhteen (P/E-suhde) laskemiseen. Tämä on mittari yrityksen kannattavuudesta, joka lasketaan ottamalla osakekurssin ja osakekohtaisen voiton suhde.

Liikevaihtoa voidaan myös käyttää yrityksen osakekohtaisen voiton (EPS) laskemiseen. Tämä on mittari yrityksen voitosta osakkeen kohden. EPS lasketaan jakamalla voitto liikkeeseen laskujen osakkeiden lukumäärällä.

Liikevaihdon käyttö sijoittajien toimesta

Sijoittajat käyttävät liikevaihtoa osakkeiden arvioimiseen, koska liikevaihto on indikaattori yrityksen menestyksestä. Esimerkiksi sijoittaja voi verrata yrityksen liikevaihtoa nähdäkseen, kuinka menestynyt se on. Sijoittaja voi myös käyttää yrityksen liikevaihtoa hinta-tulossuhteensa ja osakekohtaisen voittonsa laskemiseen.

Esimerkki: Sijoittaja katsoo yritystä, jonka liikevaihto on 25 miljoonaa euroa. Hän vertaa tätä liikevaihtoa kilpailijaan, jonka liikevaihto on 35 miljoonaa euroa. Sijoittaja voi sitten nähdä, että yritys, jonka liikevaihto on 25 miljoonaa euroa, on vähemmän menestynyt kuin yritys, jonka liikevaihto on 35 miljoonaa euroa.

Liikevaihdon edut ja haitat.

Liikevaihto on erittäin hyödyllinen työkalu osakkeiden arvostuksessa, koska se mittaa yrityksen taloudellista toimintaa. Liikevaihtoa voidaan myös käyttää muiden rahoitussuhteiden, kuten hinta-tulossuhteen ja osakekohtaisen voiton, laskemiseen.

Haittapuoli on kuitenkin se, että pelkästään liikevaihto ei ole merkityksellinen indikaattori yrityksen menestyksestä. On tärkeää tarkastella liikevaihtoa muihin rahoitusmittareihin, kuten osakekohtaiseen voittoon ja hinta-tulossuhteeseen, verrattuna saadakseen täydellisen kuvan yrityksestä.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Tuloslaskelma — VMware

Kaikki tunnusluvut — VMware