Texmaco Rail & Engineering

Texmaco Rail & Engineering ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Texmaco Rail & Engineering (TEXRAIL.NS) 5.11.2026 päivämäärällä on 14,24 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 23,00 % — muutos −38,11 % (matalampi).

ROCE

14,24 %

YoY

−38,11%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Texmaco Rail & Engineering:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 14,24 %, mikä on kasvua −38,11% verrattuna 23,00 % edellisen vuoden ROCEen.

Texmaco Rail & Engineering ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2019
17,89 INR
1.1.2020
11,60 INR
1.1.2021
32,80 INR
1.1.2022
29,01 INR
1.1.2023
10,85 INR
1.1.2024
8,95 INR
1.1.2025
23,00 INR
1.1.2026
14,24 INR
Texmaco Rail & Engineering ROCE historia
VUOSIROCEYoY
14,24 %−38,11%
23,00 %+157,08%
8,95 %−17,57%
10,85 %−62,59%
29,01 %−11,54%
32,80 %+182,77%
11,60 %−35,17%
17,89 %+376,38%
3,76 %+462,71%
0,67 %−66,28%
1,98 %+8,99%
1,82 %−42,69%
3,17 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Texmaco Rail & Engineering Osakeanalyysi

Mitä Texmaco Rail & Engineering tekee? Texmaco Rail & Engineering Ltd. tuottaa tuloja neljästä liiketoimintasegmentistään: Heavy Engg. Division, Steel Foundry, Infra - Rail & Green Energy ja Infra - Electrical. Yhtiö valmistaa rullavaunuja, kuten vaunuja, matkustajavaunuja, EMU-junia, veturirunkoja ja osia, sekä hydromekaanista laitteistoa ja terasvaluja. Sen rahtivaunut palvelevat keskeisiä teollisuudenaloja, kuten sementti-, teräs-, puolustus-, lannoite-, öljy-, alumiinioksidi-, termisen voimalaitos- ja kemianlaitosteollisuutta. Yritys tarjoaa myös EPC-rakennuspalveluja silloille ja teräsrakenteille. Texmacon tuotteita myydään teollisuudenaloille, jotka tarvitsevat raskasta koneistusta ja rautatieinfrastruktuuria, mukaan lukien puolustus-, sementti-, teräs- ja energiateollisuus. Yhtiön tytäryhtiöt Belur Engineering Private Limited, Texmaco Transtrak Private Limited ja Texmaco Engineering Udyog Private Limited tukevat sen valmistus- ja insinööritoimintaa. Räätälöidyt erityiskäyttöiset rahtivaunut ovat keskeinen tuoteryhmä suurikokoisille teollisuuksille suunnatuille kuljetuksille. Yrityksen valmistusyksiköt tuottavat erikoisrautalaitteita ja teräsrakenteita kotimaan ja kansainvälisten markkinoiden tarpeisiin. Keskittyminen rullavaunujen ja rahtivaunujen valmistukseen vastaa useiden alojen suuren mittakaavan teollisuusasiakkaiden tarpeisiin. Yhtiön tulovirtaukset sisältävät rautalaitteiden, terasvalujen ja EPC-hankkesopimusten suoramyynnin. Texmaco Rail & Engineering on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Texmaco Rail & Engineering

Yrityksen Texmaco Rail & Engineering sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Texmaco Rail & Engineering ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Texmaco Rail & Engineering ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Texmaco Rail & Engineering ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Texmaco Rail & Engineering osakkeesta

Yhtiön Texmaco Rail & Engineering ROCE (Return on Capital Employed) on 14,24 % vuonna 2026.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Texmaco Rail & Engineering muuttui arvosta 23,00 % arvoon 14,24 %, mikä edustaa −38,11 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Texmaco Rail & Engineering:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Texmaco Rail & Engineering alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Texmaco Rail & Engineering

Kaikki tunnusluvut — Texmaco Rail & Engineering