Terex

Terex P/B

P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde) yhtiöstä Terex (TEX) 5.11.2026 päivämäärällä on 3,77. Edellisenä vuonna P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde) oli 4,31 — muutos −12,55 % (matalampi).

P/B

3,77

YoY

−12,55%

Viimeksi päivitetty:

P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde) yhtiöstä Terex on 2025 3,77 . P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde) yhtiöstä Terex oli 2024 4,31 . Se laskee −12,55% matalampi edelliseen vuoteen verrattuna.

Terex P/B historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

P/B
Päivämäärä
P/B
1.1.2018
9,17 USD
1.1.2019
8,47 USD
1.1.2020
8,57 USD
1.1.2021
7,11 USD
1.1.2022
6,68 USD
1.1.2023
4,72 USD
1.1.2024
4,31 USD
1.1.2025
3,77 USD
Terex P/B historia
VUOSIP/BYoY
3,77−12,55%
4,31−8,73%
4,72−29,35%
6,68−6,06%
7,11−16,95%
8,57+1,17%
8,47−7,65%
9,17+37,75%
6,66+25,19%
5,32+26,45%
4,20+6,84%
3,94—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Terex Osakeanalyysi

Mitä Terex tekee? Terex Corporation on johtava globaali raskaiden koneiden ja rakennuskoneiden, teollisuusnostureiden, materiaalinkäsittelykoneiden, kaivoskoneiden sekä rakennuskoneiden toimittaja. Yritys perustettiin vuonna 1925, ja sen pääkonttori sijaitsee Westportissa, Connecticutissa, Yhdysvalloissa. Terex aloitti toimintansa General Motorsin osastona, jossa se valmisti nostureita ja raskaita koneita. Vuonna 1986 Northwest Engineering osti yhtiön, jolloin siitä tuli itsenäinen toimija. 1990-luvulla Terex laajeni useiden hankintojen kautta, mukaan lukien Koehringin ja PPM Cranesin valmistuslaitosten hankinta. Sen jälkeen yritys on kasvanut merkittävästi ja lisännyt menestyksekkäitä brändejä tuotevalikoimaansa. Terex toimii useilla liiketoiminta-alueilla, kuten Nosturit, Materiaalinkäsittely- ja satamaratkaisut, Rakentaminen ja Materiaalien jalostus. Se tarjoaa laajan valikoiman koneita ja palveluita erilaisille teollisuudenaloille, kuten kaivosteollisuudelle, energiasektorille, rakennusteollisuudelle, infrastruktuurille, tielaitosrakentamiselle ja maataloudelle. Terexillä on maailmanlaajuisesti useita valmistuslaitoksia, myyntitoimistoja ja huoltopisteitä, ja sillä on yli 10 000 työntekijää globaalisti. Terexin Nosturit-liiketoiminta-alue on yksi maailman suurimmista mobiilinousureiden, torninousureiden, satamanostureiden ja erikoisnostureiden valmistajista. Tuotevalikoimaan kuuluu nosturimalleja, joiden nostokapasiteetti vaihtelee 10 tonnia 3 000 tonniin. Terex Cranes valmistaa nostureita eri sovelluksiin, kuten öljy- ja kaasuteollisuuteen, merirakentamiseen, korkearakentamiseen ja siviili-insinööritöihin sekä kaivostoimintaan. Yritys tuottaa myös Demag-brändin alla nivel- ja teleskooppisia mobiilinousureita. Terex Material Handling & Port Solutions tuottaa materiaalinkäsittelykoneita, kuten haarukkavaunuja, reach-stackereita ja kapeakulmaisia haarukkavaunuja. Se kehittää myös materiaalinkäsittelyratkaisuja satamiin ja terminaleihin. Lisäksi yritys tarjoaa ratkaisuja raskaisiin nostotoimenpiteisiin, kuten portainer-nostureihin, konttinostureihin, lukostonostureihin ja raskaisiin nostolaitteisiin. Terexin Rakentaminen-liiketoiminta-alueeseen kuuluvat rakennuskoneet, tienrakennuskoneet ja kompaktit rakennuskoneet. Tuotevalikoimaan kuuluvat kaivinkoneliukulavalaitteet, mini-kaivinkoneet, pyöräkuormaajat, lavettiraatit ja muut rakennustyömailla käytettävät koneet. Materiaalien jalostus -liiketoiminta-alue tuottaa koneita kiven, hiilen, malmien ja muiden materiaalien jalostukseen. Tarjontaan kuuluvat murskat- ja seulakoneet, kuljetinjärjestelmät, sahalaitteet ja kierrätystehdaslaitokset. Terexin brändeihin kuuluvat Demag, Genie, Powerscreen, Terex Finlay, Terex Cedarapids ja Terex MPS. Terex on saanut historian aikana useita palkintoja innovatiivisista tuotteistaan ja palveluistaan. Yritys tunnetaan myös kattavista palveluistaan, jotka sisältävät varaosat ja huollon, vuokrauksen sekä koulutuksen. Yhteenvetona voidaan todeta, että Terex Corporation on vakiintunut ja globaali johtava toimija raskaan teollisuuden alalla, joka tuottaa laajan valikoiman nostureita, rakennuskoneita ja materiaalinkäsittelykoneita. Yritys on laajentunut markkinoita useiden viime vuosien hankintojen kautta ja toimii eri liiketoiminta-alueilla, kuten Nosturit, Materiaalinkäsittely- ja satamaratkaisut, Rakentaminen ja Materiaalien jalostus. Terex on laajan tuotevalikoiman omaava yritys, joka tarjoaa kattavia palveluita asiakkailleen ympäri maailmaa. Terex on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset Terex osakkeesta

Yhtiön Terex P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde) on 3,77 vuonna 2025.

P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde) yhtiöstä Terex muuttui arvosta 4,31 arvoon 3,77, mikä edustaa −12,55 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde) Terex:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Hinta-kirjanpitoarvo-suhde vertaa yhtiön markkina-arvoa sen kirjanpitoarvoon. Matala P/B voi viitata aliarvostettuun osakkeeseen, kun taas korkea P/B voi osoittaa yliarvostusta tai vahvoja kasvuodotuksia.

P/B = Osakekurssi / Kirjanpitoarvo per osake

Arvioidakseen P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde):lle.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata P/B (Hinta-kirjanpitoarvo-suhde):n Terex alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Arvostus — Terex

Kaikki tunnusluvut — Terex