Tazmo Co

Tazmo Co ROA

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Tazmo Co (6266.T) 5.11.2026 päivämäärällä on 7,55 %. Edellisenä vuonna ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) oli 8,63 % — muutos −12,52 % (matalampi).

ROA

7,55 %

YoY

−12,52%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Tazmo Co:n kokonaisvarallisuuden tuotto (ROA) oli 7,55 %, mikä on −12,52% kasvu verrattuna 8,63 % ROA:han edellisenä vuonna.

Tazmo Co ROA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROA
Päivämäärä
ROA
1.1.2018
6,20 JPY
1.1.2019
2,82 JPY
1.1.2020
6,33 JPY
1.1.2021
5,95 JPY
1.1.2022
5,75 JPY
1.1.2023
4,97 JPY
1.1.2024
8,63 JPY
1.1.2025
7,55 JPY
Tazmo Co ROA historia
VUOSIROAYoY
7,55 %−12,52%
8,63 %+73,73%
4,97 %−13,50%
5,75 %−3,50%
5,95 %−5,88%
6,33 %+124,57%
2,82 %−54,55%
6,20 %−26,14%
8,39 %−9,09%
9,23 %+0,52%
9,18 %−153,84%
−17,05 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Tazmo Co Osakeanalyysi

Mitä Tazmo Co tekee? Tazmo Co., Ltd. saa tuotonsa kahdesta pääliiketoiminta-alueesta. Käsittelylaitteet -segmentti kehittää, valmistaa ja myy elektroniikkalaitteiden valmistusprosessien laitteita, mukaan lukien nestekidenäyttöjen (LCD) käsittelykoneet, puolijohdekäsittelykoneet ja lisälaitteet. Nämä tuotteet myydään elektroniikkateollisuuden valmistajille. Muottien ja muovivalutteiden segmentti tuottaa tarkkuusmuotteja ja muovivalutteita, kuten kohokuvioidut kantoteipit ja liitännät elektroniikkalaitteille, jotka myydään myös elektroniikkavalmistajille. Molemmat segmentit kohdistavat toimintansa samaan asiakaskuntaan elektroniikan valmistuksen alalla. Yrityksen tuotteet on suunniteltu elektroniikkalaitteiden tuotantoon: LCD-käsittelykoneita ja puolijohdelaitteita käytetään näyttöjen ja sirujen valmistuksessa. Tarkkuusmuotit ja muovivalutteet tukevat elektroniikkakomponenttien kokoonpanoa ja pakkausta. Näillä tarjouksilla vastataan valmistajien erityistarpeisiin korkean tarkan valmistusprosessien vaatimuksiin. Tazmo Co., Ltd. keskittyy tarjoamaan laitteita ja komponentteja, jotka tukevat elektroniikkalaitteiden valmistusta, kohdentaen toimintansa erityisesti nestekidenäytöiden tuotantoon, puolijohdesirujen valmistukseen ja elektroniikkakomponenttien kokoonpanoon osallistuville yrityksille. Yrityksen tulovirta koostuu sekä laitteiden että kuluvien komponenttien myynnistä näissä segmenteissä. Tazmo Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROA yksityiskohtaisesti

Ymmärtäminen Tazmo Co pääoman tuottoa (ROA)

Tazmo Co pääoman tuotto (ROA) on keskeinen indikaattori, joka mittaa yrityksen kannattavuutta suhteessa sen kokonaisvarallisuuteen. Se lasketaan jakamalla nettotulos kokonaisvarallisuudella. Korkeampi ROA osoittaa varallisuuden tehokasta käyttöä voiton tuottamiseksi ja heijastaa johtamisen tehokkuutta ja taloudellista terveyttä.

Vuosi vuodelta vertailu

Tazmo Co ROA:n vertailu vuodesta toiseen tarjoaa näkemyksiä operatiiviseen tehokkuuteen ja trendeihin yrityksen varallisuuden käytössä. Nouseva ROA osoittaa parantunutta varallisuuden tehokkuutta ja kannattavuutta, kun taas laskeva ROA voi viitata operatiivisiin tai taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat pitävät Tazmo Co ROA:ta ratkaisevana mittarina arvioitaessa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta. Korkeampi ROA tarkoittaa, että yritys käyttää varallisuuttaan tehokkaasti voiton tuottamiseen, mikä tekee siitä potentiaalisesti houkuttelevan sijoituskohteen.

ROA-vaihtelujen tulkinta

Tazmo Co ROA:n vaihtelut voidaan jäljittää nettotuloksen muutoksiin, varallisuuden hankintaan tai operatiiviseen tehokkuuteen. Näiden vaihteluiden analysointi auttaa arvioimaan yrityksen taloudellista suorituskykyä, johtamisen tehokkuutta ja strategista rahoitusasemointia.

Usein kysytyt kysymykset Tazmo Co osakkeesta

Yhtiön Tazmo Co ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) on 7,55 % vuonna 2025.

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Tazmo Co muuttui arvosta 8,63 % arvoon 7,55 %, mikä edustaa −12,52 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) Tazmo Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Return on Assets, jota kutsutaan myös ROA:ksi, on taloudellinen tunnusluku, jota käytetään yrityksen kannattavuuden mittaamiseen. Sitä käytetään määrittämään, kuinka tehokkaasti yritys käyttää varojaan voittojen tuottamiseen. Sitä kutsutaan myös nettotuloksen ja kokonaisvarallisuuden suhteeksi. ROA on tärkeä yrityksen yleisen taloudellisen suorituskyvyn indikaattori, koska se mittaa yrityksen kykyä tuottaa enemmän voittoa käyttämästä varallisuudesta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n Tazmo Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Tazmo Co

Kaikki tunnusluvut — Tazmo Co