Talga Group Rule of 40
40. säännön sääntö yhtiöstä Talga Group (TLG.AX) 12.10.2026 päivämäärällä on −9 740,89 %. Edellisenä vuonna 40. säännön sääntö oli −17 332,89 % — muutos −43,80 % (korkeampi).
Get this data via API
Financial Data API
Rule of 40
−9 740,89 %
YoY
−43,80%
Viimeksi päivitetty:
40. säännön sääntö yhtiöstä Talga Group on 2026 −9 740,89 % . 40. säännön sääntö yhtiöstä Talga Group oli 2025 −17 332,89 % . Se laskee −43,80% korkeampi edelliseen vuoteen verrattuna.
Talga Group Rule of 40 historia
3 vuotta
10 vuotta
25 vuotta
Maksimi
Rule of 40
Päivämäärä
Rule of 40
1.1.2019
−151 462,85 AUD
1.1.2020
−155 484,51 AUD
1.1.2021
−19 521,00 AUD
1.1.2022
−211 233,96 AUD
1.1.2023
−14 324,66 AUD
1.1.2024
−17 608,51 AUD
1.1.2025
−17 332,89 AUD
1.1.2026
−9 740,89 AUD
| VUOSI | Rule of 40 | YoY |
|---|---|---|
| −9 740,89 % | −43,80% | |
| −17 332,89 % | −1,57% | |
| −17 608,51 % | +22,92% | |
| −14 324,66 % | −93,22% | |
| −211 233,96 % | +982,09% | |
| −19 521,00 % | −87,45% | |
| −155 484,51 % | +2,66% | |
| −151 462,85 % | +28,94% | |
| −117 468,06 % | −79,26% | |
| −566 326,76 % | +8 046,67% | |
| −6 951,63 % | +53,67% | |
| −4 523,73 % | — |
Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta
Talga Group Osakeanalyysi
Mitä Talga Group tekee? Talga Group Ltd on australialainen vuonna 2010 Mark Thompsonin perustama yhtiö. Alun perin kaivosyhtiönä perustettu yritys on kehittynyt viime vuosina raaka-aineyhtiöstä huipputeknologista edistyneiden materiaalien tuottajaksi.
Talgan liiketoimintamalli perustuu grafeeni- ja graniittituotteiden kehitykseen ja kaupallistamiseen. Nämä materiaalit kiinnostavat monien sovellusten osalta erinomaisen sähkönjohtavuutensa, korkean lujuutensa ja poikkeuksellisen lämmönjohtokykynsä ansiosta. Lisäksi niillä on potentiaalia vähentää raaka-aineiden, kuten koboltin, käyttöä akkuissa ja muissa energiankulutuksessa vaativissa sovelluksissa.
Keskeinen rooli näiden materiaalien kehittämisessä ja tuotannossa on omalla "Talga 2D -teknologialla", joka mahdollistaa grafeeni- ja graniittituotteiden nopean ja tehokkaan tuotannon. Tällä hetkellä "Advanced Materials" -liiketoiminta-alalla on saatavilla erilaisia tuotteita, mukaan lukien grafeeninanosuomulevyt, graniitinanosjauhe, graniittifolio ja sähkömagneettinen suojaus.
Lisäksi Talgalla on kaivostoiminnan ja metallien divisioona, joka keskittyy älykkäiden metallien etsimiseen, kehittämiseen ja tuottamiseen. Näillä metalleilla on suuri kysyntä ja ne ovat harvinaisia. Tällä hetkellä tutkittavia metalleja ovat kupari, nikkeli, koboltti ja sinkki.
Talgan historia alkoi onnistuneella koesarjan porausohjelmalla, joka johti Vittangi-graniittiprojektin löytymiseen pohjois-Ruotsissa. Seuraavina vuosina yhtiö työskenteli projektin kehittämisen ja graniittituotannon parantamisen parissa.
Jatkuvien pyrkimysten ansiosta jotka kohdistuvat graniittituotannon ja jalostuksen parantamiseen, yhtiö saavutti pian menestystä. Vuonna 2016 otettiin käyttöön jalostuslaitos, jonka vuotuinen kapasiteetti oli 10 000 tonnia graniittituotantoa. Pian sen jälkeen tutkimus- ja kehitystoiminta sekä tuotantolaitokset perustettiin Saksaan ja Yhdistyneeseen kuningaskuntaan.
Vuonna 2019 Talga kasvatti pääomia ja listautui Lontoon pörssiin rahoittaakseen kasvuaan ja lisätäkseen näkyvyyttään. Uusia markkinoita kartoitettiin ja tuotevalikoimaa laajennettiin.
Talba on muodostanut menestyksekkäitä kumppansuhteita eri yritysten ja järjestöjen kanssa viime vuosina. Zinergy UK Limitedin kanssa yhteistyössä Talga on kehittänyt uuden johdonmusteen, joka perustuu graniittiin ja jota käytetään painoteollisuudessa sekä aurinkokennojen valmistuksessa.
Lisäksi yhtiö tekee yhteistyötä Volkswagen AG:n kanssa tutkiakseen grafeenin käyttöä akkuissa ja muissa sovelluksissa suorituskyvyn ja tehokkuuden parantamiseksi.
Yhteenvetona voidaan todeta, että Talga Group Ltd on innovatiivinen yhtiö, joka kehittää ja valmistaa edistyneitä materiaaleja ja älykkäitä metalleja, joilla on korkea potentiaali moniin sovelluksiin. Omalla 2D-teknologiallaan ja vahvalla tutkimus- ja kehitysfokuksellaan yhtiöllä on mahdollisuus kasvaa jatkossakin ja tehdä merkittävä panos kestävien teknologioiden kehittämiseen. Talga Group on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.
Usein kysytyt kysymykset Talga Group osakkeesta
Yhtiön Talga Group 40. säännön sääntö on −9 740,89 % vuonna 2026.
Eurpoolissa voit löytää 40. säännön sääntö Talga Group:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.
40. säännön sääntö sanoo, että yrityksen tulojen kasvuvauhti plus voittomarginaali olisi ylitettävä 40 %. Sitä käytetään laajalti SaaS- ja nopeasti kasvavien yritysten arvioimiseen.
Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta
Laatu — Talga Group
Kaikki tunnusluvut — Talga Group
Arvostus
Tuloslaskelma
- Liikevaihto
- Bruttotulos
- EBIT
- EBITDA
- Nettotulos
- Osakekohtainen tulos
- Myytyjen tuotteiden kustannukset
- Tutkimus ja kehitys
- Myynti-, hallinto- ja yleiskulut
- Käyttökulut
- Korkokulut
- Tulos ennen veroja
- Verokulut
- Poistot ja arvonalentumiset
- Liikevaihto per osake
- EBIT per osake
- Laimentunut EPS
- EBITDA per osake
- Muut tuotot/kulut
Katteprosentit
Tase
- Taseen loppusumma
- Vaihtuvat varat
- Rahat ja rahoitusarvopaperit
- Myyntisaamiset
- Varastot
- Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
- Liikearvo
- Aineettomat hyödykkeet
- Oma pääoma
- Velat
- Velka
- Lyhytaikaiset velat
- Pitkäaikaiset velat
- Lyhytaikaiset lainat
- Kertyneet voittovarat
- Oman pääoman arvo per osake
- Aineellinen oman pääoman arvo per osake
- Käyttöpääoma
- Sijoitukset
- Ostovelat
- Pitkäaikaiset varat
- Lyhytaikaiset sijoitukset
- Pitkäaikaiset sijoitukset
- Nettovelamat
- Omat osakkeet
- Vähemmistöintressit
- Laskennalliset verosaamiset
- Netto aineelliset varat
- Liikearvo/Varat
- Aineettomat/Varat
Kassavirta
- Liiketoiminnan rahavirta
- Pääomamenot
- Vapaa rahavirta
- Vapaa rahavirta per osake
- Maksetut osingot
- Osakkeiden takaisinosto
- Investointien rahavirta
- Rahoituksen rahavirta
- Pääomamenot / Liikevaihto
- Rahavirta per osake
- Osakepohjaiset korvaukset
- Käyttöpääoman muutos
- Yritysostot (netto)
- Nettokassavirran muutos
- Pääomamenot/Liiketoiminnan kassavirta
- Vapaa kassavirta/Nettotulo
- Vapaan kassavirran muuntaminen
- Kassavirran muuntaminen
- Kokonais osakkeenomistajille jakaminen
- Pääomamenot/Poistot
Kannattavuus
- ROE
- ROA
- ROCE
- ROIC
- Kokonaisvarojen vaihtosuhde
- Varaston kiertonopeus
- Myyntisaamisten kiertonopeus
- Myyntisaamisten maksuaika
- Varastojen varastointiaika
- Ostovelkojen maksuaika
- Käyttöpääoman kiertoaika
- CROIC
- Bruttotulo/Varat
- Käyttöomaisuuden kiertonopeus
- Oman pääoman kiertonopeus
- Käyttöpääoman kiertonopeus
- Velkojen maksuvelvollisuuksien kiertonopeus
- Pääomaintensiteetti
- Saamiset/Liikevaihto
- Varastot/Liikevaihto
- EBIT/Varat
Vipuvaikutus
- Velkaantuneisuusaste
- Nettovelan suhde EBITDAAN
- Korkojen kattavuus
- Vakuusaste
- Nopea vakuusaste
- Rahan vakuusaste
- Velat / Varat
- Taloudellinen vipuvaikutus
- Oman pääoman osuus
- Pitkäaikaiset velat/Oma pääoma
- Nettovelamat/Oma pääoma
- Velat/EBITDA
- Velanhoitokattavuus
- Rahoitusvelkojen osuus
- Liiketoiminnan kassavirta/Velat
- Vapaa kassavirta/Velat
- Nettovelamat/Vapaa kassavirta
- Velat/Markkina-arvo
Kasvu
- Liikevaihdon kasvu
- Liikevaihdon CAGR 3v
- Liikevaihdon CAGR 5v
- Liikevaihdon CAGR 10v
- Tuloskasvua
- Osakekohtaisen tuloksen kasvu
- EBIT-kasvu
- EBIT CAGR 3V
- EBIT CAGR 5V
- EBIT CAGR 10V
- Osingonkasvu
- Vapaa kassavirta -kasvu
- Kirjanpitoarvon kasvu
- TulosKasvu CAGR 3V
- TulosKasvu CAGR 5V
- Tuloskasvua CAGR 10V
- EPS CAGR 3V
- EPS CAGR 5V
- EBITDA kasvu vuosi-vuodelta
- EBITDA CAGR 3V
- EBITDA CAGR 5V
- Bruttotulon kasvu
- Liiketoiminnan kassavirran kasvu vuosi-vuodelta
- Henkilöstön kasvu
- Osinkojen CAGR 3V
- Osinkojen CAGR 5V
- Osinkojen CAGR 10V
- Omaisuuden kasvu
- Oman pääoman kasvu
- Velan kasvu
- CapEx-kasvu
- Vapaan kassavirran CAGR 3V
- Vapaan kassavirran CAGR 5V
- Markkina-arvon kasvu
- Osakkeiden lukumäärän kasvu