Talbros Automotive Components

Talbros Automotive Components ROA

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Talbros Automotive Components (TALBROAUTO.NS) 16.10.2026 päivämäärällä on 9,59 %. Edellisenä vuonna ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) oli 9,93 % — muutos −3,42 % (matalampi).

ROA

9,59 %

YoY

−3,42%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Talbros Automotive Components:n kokonaisvarallisuuden tuotto (ROA) oli 9,59 %, mikä on −3,42% kasvu verrattuna 9,93 % ROA:han edellisenä vuonna.

Talbros Automotive Components ROA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROA
Päivämäärä
ROA
1.1.2019
5,30 INR
1.1.2020
2,54 INR
1.1.2021
7,40 INR
1.1.2022
7,88 INR
1.1.2023
8,47 INR
1.1.2024
12,84 INR
1.1.2025
9,93 INR
1.1.2026
9,59 INR
Talbros Automotive Components ROA historia
VUOSIROAYoY
9,59 %−3,42%
9,93 %−22,61%
12,84 %+51,47%
8,47 %+7,53%
7,88 %+6,52%
7,40 %+191,02%
2,54 %−52,04%
5,30 %+7,66%
4,92 %+58,39%
3,11 %+26,66%
2,45 %−33,34%
3,68 %−34,04%
5,58 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Talbros Automotive Components Osakeanalyysi

Mitä Talbros Automotive Components tekee? Talbros Automotive Components Ltd is an Indian company headquartered in Gurgaon, Haryana, operating within the Consumer Discretionary sector and Auto Components industry. The company has 610 full-time employees and went public through an IPO on September 29, 2006. Talbros specializes in manufacturing automotive components, offering products such as multi-layer steel gaskets, exhaust manifold gaskets, rubber molded gaskets, cylinder head gaskets, gaskets with electrical controls, edge molded gaskets, and heat shields. The company also produces kingpins, gear blanks, housing and yoke shafts, power transmission parts for hybrid and electric drives, and vehicle structural parts. Its components serve various automobile categories, including two-wheelers, passenger vehicles, commercial vehicles, and farm equipment. Talbros operates manufacturing facilities for gaskets in Faridabad, Haryana; Pune, Maharashtra; and Sitarganj, Uttarakhand. The company also has forging manufacturing facilities, though specific locations are not provided. Talbros Automotive Components Ltd is listed on the National Stock Exchange of India under the ticker TALBROAUTO.NS with ISIN INE187D01029. The company's website is https://www.talbros.com/. Talbros Automotive Components on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROA yksityiskohtaisesti

Ymmärtäminen Talbros Automotive Components pääoman tuottoa (ROA)

Talbros Automotive Components pääoman tuotto (ROA) on keskeinen indikaattori, joka mittaa yrityksen kannattavuutta suhteessa sen kokonaisvarallisuuteen. Se lasketaan jakamalla nettotulos kokonaisvarallisuudella. Korkeampi ROA osoittaa varallisuuden tehokasta käyttöä voiton tuottamiseksi ja heijastaa johtamisen tehokkuutta ja taloudellista terveyttä.

Vuosi vuodelta vertailu

Talbros Automotive Components ROA:n vertailu vuodesta toiseen tarjoaa näkemyksiä operatiiviseen tehokkuuteen ja trendeihin yrityksen varallisuuden käytössä. Nouseva ROA osoittaa parantunutta varallisuuden tehokkuutta ja kannattavuutta, kun taas laskeva ROA voi viitata operatiivisiin tai taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat pitävät Talbros Automotive Components ROA:ta ratkaisevana mittarina arvioitaessa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta. Korkeampi ROA tarkoittaa, että yritys käyttää varallisuuttaan tehokkaasti voiton tuottamiseen, mikä tekee siitä potentiaalisesti houkuttelevan sijoituskohteen.

ROA-vaihtelujen tulkinta

Talbros Automotive Components ROA:n vaihtelut voidaan jäljittää nettotuloksen muutoksiin, varallisuuden hankintaan tai operatiiviseen tehokkuuteen. Näiden vaihteluiden analysointi auttaa arvioimaan yrityksen taloudellista suorituskykyä, johtamisen tehokkuutta ja strategista rahoitusasemointia.

Usein kysytyt kysymykset Talbros Automotive Components osakkeesta

Yhtiön Talbros Automotive Components ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) on 9,59 % vuonna 2026.

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Talbros Automotive Components muuttui arvosta 9,93 % arvoon 9,59 %, mikä edustaa −3,42 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) Talbros Automotive Components:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Return on Assets, jota kutsutaan myös ROA:ksi, on taloudellinen tunnusluku, jota käytetään yrityksen kannattavuuden mittaamiseen. Sitä käytetään määrittämään, kuinka tehokkaasti yritys käyttää varojaan voittojen tuottamiseen. Sitä kutsutaan myös nettotuloksen ja kokonaisvarallisuuden suhteeksi. ROA on tärkeä yrityksen yleisen taloudellisen suorituskyvyn indikaattori, koska se mittaa yrityksen kykyä tuottaa enemmän voittoa käyttämästä varallisuudesta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n Talbros Automotive Components alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Talbros Automotive Components

Kaikki tunnusluvut — Talbros Automotive Components