Suntak Technology Co

Suntak Technology Co ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Suntak Technology Co (002815.SZ) 2.11.2026 päivämäärällä on 6,46 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 4,49 % — muutos 43,86 % (korkeampi).

ROCE

6,46 %

YoY

43,86%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Suntak Technology Co:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 6,46 %, mikä on kasvua 43,86% verrattuna 4,49 % edellisen vuoden ROCEen.

Suntak Technology Co ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2018
22,89 CNY
1.1.2019
15,19 CNY
1.1.2020
10,84 CNY
1.1.2021
15,97 CNY
1.1.2022
14,08 CNY
1.1.2023
6,37 CNY
1.1.2024
4,49 CNY
1.1.2025
6,46 CNY
Suntak Technology Co ROCE historia
VUOSIROCEYoY
6,46 %+43,86%
4,49 %−29,55%
6,37 %−54,77%
14,08 %−11,84%
15,97 %+47,40%
10,84 %−28,66%
15,19 %−33,63%
22,89 %+11,49%
20,53 %+1,67%
20,19 %−38,59%
32,88 %−9,85%
36,47 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Suntak Technology Co Osakeanalyysi

Mitä Suntak Technology Co tekee? Suntak Technology Co., Ltd. saa tuottoja piirilevyjen tutkimisesta ja kehittämisestä, valmistuksesta sekä myynnistä. Yritys tarjoaa kaksipuolisia levyjä, korkean kerroslukumäärän multilaminaatteja, korkean tiheyden interconnectoreita (HDI-levyjä), paksuja kuparilevyjä, takapaneelipohjaisia levyjä, pehmeitä ja kovia levyjä, upotettuja paneelipohjaisia levyjä, kolmiulotteisia levyjä, alumiinipohjaisia levyjä sekä korkean taajuuden levyjä. Nämä tuotteet myydään pääasiassa viestintälaiteteollisuuden, teollisen ohjauksen, lääketieteellisten laitteiden, turvallisuuslaitteiden ja ilmailualan asiakkaille. Yritys palvelee sekä kotimaisia että kansainvälisiä markkinoita kattavan tuotevalikoimansa avulla. Yrityksen tärkeimmät tulonlähteet tulevat monipuolisten piirilevyjen myynnistä aloille, jotka tarvitsevat edistyneitä elektronisia komponentteja. Viestintälaitteiden valmistajat, teollisen ohjauksen järjestelmien toimittajat, lääketieteellisten laitteiden yritykset, turvallisuuslaitteiden valmistajat ja avaruusalan organisaatiot ovat Suntakin tuotteiden keskeisiä ostajia. Suntakin tuotevalikoima täyttää näiden korkean teknologian alojen erityistarpeet, mikä varmistaa vakaan kysynnän vakiintuneilta alan toimijoilta. Suntak Technologyn liiketoimintamalli keskittyy erikoistuneiden piirilevyratkaisujen toimittamiseen teknisiin sovelluksiin. Tarjoamalla laajan valikoiman tuotteita, kuten HDI-levyjä, alumiinipohjaisia levyjä ja korkean taajuuden levyjä, yritys vastaa useiden kasvavien alojen asiakkaiden tarpeisiin. Kotimaan ja ulkomaiden markkinoiden jakautumisstrategia mahdollistaa Suntakin tavoittaa laajan asiakaskunnan samalla kun se ylläpitää vahvaa läsnäoloa sekä alueellisissa että globaaleissa elektroniikan valmistuksen toimitusketjuissa. Suntak Technology Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Suntak Technology Co

Yrityksen Suntak Technology Co sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Suntak Technology Co ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Suntak Technology Co ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Suntak Technology Co ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Suntak Technology Co osakkeesta

Yhtiön Suntak Technology Co ROCE (Return on Capital Employed) on 6,46 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Suntak Technology Co muuttui arvosta 4,49 % arvoon 6,46 %, mikä edustaa 43,86 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Suntak Technology Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Suntak Technology Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Suntak Technology Co

Kaikki tunnusluvut — Suntak Technology Co