Stepan

Stepan Velka

Velkaantuneisuus yhtiöstä Stepan (SCL) 4.11.2026 päivämäärällä on 641,70 M USD. Edellisenä vuonna Velkaantuneisuus oli 625,44 M USD — muutos 2,60 % (korkeampi).

Velka

641,70 MUSD

YoY

2,60%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 oli Stepan velka 641,70 M USD, muutos 2,60% verrattuna 625,44 M USD kokonaisvelkaan edellisenä vuonna.

Stepan Velka historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Velka
Päivämäärä
Velka
1.1.2018
276,10 M USD
1.1.2019
222,10 M USD
1.1.2020
198,70 M USD
1.1.2021
363,58 M USD
1.1.2022
587,14 M USD
1.1.2023
654,15 M USD
1.1.2024
625,44 M USD
1.1.2025
641,70 M USD
Stepan Velka historia
VUOSIVelkaYoY
641,70 MUSD+2,60%
625,44 MUSD−4,39%
654,15 MUSD+11,41%
587,14 MUSD+61,49%
363,58 MUSD+82,98%
198,70 MUSD−10,54%
222,10 MUSD−19,56%
276,10 MUSD−5,06%
290,80 MUSD−8,26%
317,00 MUSD−4,35%
331,40 MUSD+20,99%
273,90 MUSD—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Stepan Osakeanalyysi

Mitä Stepan tekee? Stepan Co on maailmanlaajuinen yritys, joka erikoistuu kemikaalien tuotantoon. Yritys perustettiin vuonna 1932 Alfred C. Stepan Jr:n toimesta, ja sen pääkonttori sijaitsee Northfieldissä, Illinoisissa. Stepan Co aloitti toimintansa autotallissa, jossa perustaja alkoi kehittää pinta-aktiivisia aineita (surfactant). Nykyään se on johtava pinta-aktiivisten aineiden ja muiden kemikaalien tuottaja maailmanlaajuisesti. Stepan Co jakautuu kolmeen liiketoiminta-alueeseen: Pinta-aktiiviset aineet, Polymeerit ja Erityistuotteet. Pinta-aktiiviset aineet -segmentti on suurin ja kattaa eri tyyppisten pinta-aktiivisten aineiden tuotannon, joita käytetään esimerkiksi puhdistusaineissa, maatalouskemikaaleissa, pinnoitteissa sekä elintarvike- ja juomalisäaineissa. Polymeerit -segmentti keskittyy polyuretaani-järjestelmien ja polyesterihartsien valmistukseen, joita käytetään eriste-, pehmuste-, tiiviste- ja pinnoitemateriaaleissa. Erityistuotteet -segmentti tarjoaa laajan valikoiman erikoiskemikaaleja muun muassa muovi-, maatalous-, tekstiili- ja rakennusteollisuudelle. Lisäksi Stepan Co:lla on vahva läsnäolo kansainvälisillä markkinoilla tuotantolaitosten ollessa Pohjois-Amerikassa, Euroopassa, Aasiassa ja Latinalaisessa Amerikassa. Yrityksellä on myös erikoistuneet tutkimus- ja kehitysosastot sekä ympäristöterveyden ja turvallisuuden osastot. Stepan Co korostaa kestävää tuotantoa ja ympäristönsuojelua pyrkien tarjoamaan ekologisesti kestäviä ratkaisuja ja vähentämään tuotteidensa ja prosessiensa ekologista jalanjälkeä. Yhteenvetona voidaan todeta, että Stepan Co on johtava globaali kemianalan yritys, joka tarjoaa laajan valikoiman tuotteita ja toimii kansainvälisesti. Se sitoutuu kestävään tuotantoon ja ympäristönsuojeluun, mikä tekee siitä tärkeän toimijan alalla. Stepan on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Velka yksityiskohtaisesti

Ymmärrys Stepan:n velkarakenteesta

Stepan:n kokonaisvelka viittaa kumulatiivisiin rahoitusvelvoitteisiin, joita yritys on velkaa ulkopuolisille tahoille. Tämä voi sisältää sekä lyhyt- että pitkäaikaiset lainat, joukkovelkakirjalainat, luotot ja muut rahoitusinstrumentit. Yrityksen velan arviointi on ratkaisevan tärkeää sen taloudellisen terveyden, riskiprofiilin ja kyvyn rahoittaa toimintaa ja laajentumista arvioimiseksi.

Vuosi-vuodelta vertailu

Stepan:n velkarakenteen analysointi vuosien mittaan tarjoaa näkemyksiä yrityksen rahoitusstrategiasta ja vakauden tasosta. Velan vähentäminen voi viitata taloudelliseen voimaan ja toiminnalliseen tehokkuuteen, kun taas velan kasvattaminen voi viitata kasvuinvestointeihin tai mahdollisiin taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset investointeihin

Sijoittajat kiinnittävät tarkkaa huomiota Stepan:n velkaantumiseen, sillä se voi vaikuttaa yrityksen riski- ja tuottoprofiiliin. Liiallinen velkaantuminen voi johtaa taloudelliseen rasitukseen, kun taas kohtuullinen ja hyvin hallittu velkaantuminen voi olla katalysaattori kasvulle ja laajentumiselle. Tämä tekee siitä kriittisen näkökohdan sijoitusarvioinneissa.

Velkaantumisen vaihteluiden tulkinta

Stepan:n velkatason muutokset voivat johtua erilaisista operatiivisista ja strategisista tekijöistä. Velan lisääntyminen voi olla suunnattu rahoittamaan laajennusprojekteja tai kasvattamaan operatiivista kapasiteettia, kun taas velan väheneminen voi viitata voittojen realisoitumiseen tai lähestymistapaan minimoida taloudellista riskiä ja vipuvaikutusta.

Usein kysytyt kysymykset Stepan osakkeesta

Yhtiön Stepan Velkaantuneisuus on 641,70 M USD vuonna 2025.

Velkaantuneisuus yhtiöstä Stepan muuttui arvosta 625,44 M USD arvoon 641,70 M USD, mikä edustaa 2,60 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää Velkaantuneisuus Stepan:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Velkaantuneisuus:n USD on sijoittajille tärkeä tekijä. Muutokset tässä tunnusluvussa voivat signaloida parantuvia tai heikentyneitä perustekijöitä, mikä vaikuttaa suoraan osakekurssiin. Eulerpoolissa voit seurata Velkaantuneisuus:n Stepan historiallisesti ja reaaliajassa.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Tase — Stepan

Kaikki tunnusluvut — Stepan