Starzen Co

Starzen Co ROE

ROE (Return on Equity) yhtiöstä Starzen Co (8043.T) 4.11.2026 päivämäärällä on 8,71 %. Edellisenä vuonna ROE (Return on Equity) oli 13,75 % — muutos −36,63 % (matalampi).

ROE

8,71 %

YoY

−36,63%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Starzen Co:n oman pääoman tuotto (ROE) oli 8,71 %, mikä on nousua −36,63% verrattuna 13,75 % ROE:hen edellisenä vuonna.

Starzen Co ROE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROE
Päivämäärä
ROE
1.1.2019
8,74 JPY
1.1.2020
3,33 JPY
1.1.2021
11,71 JPY
1.1.2022
9,32 JPY
1.1.2023
10,63 JPY
1.1.2024
9,63 JPY
1.1.2025
13,75 JPY
1.1.2026
8,71 JPY
Starzen Co ROE historia
VUOSIROEYoY
8,71 %−36,63%
13,75 %+42,72%
9,63 %−9,38%
10,63 %+13,99%
9,32 %−20,35%
11,71 %+251,32%
3,33 %−61,87%
8,74 %−18,27%
10,69 %+1,19%
10,57 %−2,86%
10,88 %+26,20%
8,62 %+45,54%
5,92 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Starzen Co Osakeanalyysi

Mitä Starzen Co tekee? Starzen Co., Ltd. saa tulonsa lihaan liittyvän liiketoimintayksikkönsä kautta, joka jalostaa ja myy lihatuotteita, valmistaa kinkkua ja makkaraa sekä harjoittaa karjatalous- ja tehotuotantotoimintaa. Muiden yksikkö tarjoaa tuetun palveluita lihaan liittyville toiminnoille. Yrityksen pääasiakkaita ovat kuluttajat, jotka ostavat lihatuotteita, kinkkua ja makkaraa, kun taas tukipalveluja käytetään todennäköisesti sisäisesti tai liha-alan sidoksissa olevien yritysten kesken. Starzenin liiketoimintamalli keskittyy pystysuoraan integraatioon lihantuotannon, valmistuksen ja jakelun välillä. Yrityksen tulovirrat tulevat jalostetun lihan, valmiiden syötävien lihatuotteiden kuten kinkun ja makkaroiden sekä lihan tuotantoon liittyvien maatalouspalvelujen myynnistä. Lihaan liittyvä liiketoimintayksikkö on yrityksen keskeinen tulonlähde, kun taas muiden yksikkö tukee operatiivista tehokkuutta. Starzenin kohderyhmään kuuluvat sekä vähittäiskuluttajat että mahdolliset tukkumyyntiasiakkaat lihatuotteille ja niihin liittyville maatalouspalveluille. Starzen Co., Ltd. toimii selkeästi jakautuneena kahteen pääsegmenttiin: lihaan liittyvään liiketoimintaan ja muihin liiketoimintaan. Lihaan liittyvä liiketoiminta hoitaa ydintoiminnot, kuten lihantuotannon, tuotevalmistuksen ja karjatalouden, kun taas muihin liiketoimintaan keskittyy oleellisten tukipalveluiden tarjoamiseen lihatoimintojen sujuvoittamiseksi. Tämä rakenne varmistaa, että yritys säilyttää kontrollin supply chainissa ja palveluiden toimittamisessa. Starzen Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROE yksityiskohtaisesti

Oman pääoman tuoton (ROE) selvittäminen yrityksessä Starzen Co

Yrityksen Starzen Co oman pääoman tuotto (ROE) on perusmittari, joka arvioi yhtiön kannattavuutta suhteessa omaan pääomaan. ROE, joka lasketaan jakamalla nettotulos osakkeenomistajien pääomalla, havainnollistaa, kuinka tehokkaasti yritys tuottaa voittoa osakkeenomistajien sijoituksista. Korkeampi ROE tarkoittaa lisääntynyttä tehokkuutta ja kannattavuutta.

Vuosi vuodelta -vertailu

Analysoimalla Starzen Co:n ROE:n vuosittaista kehitystä voidaan seurata kannattavuuden trendejä ja taloudellista suorituskykyä. Nouseva ROE viittaa kasvavaan kannattavuuteen ja arvonluontiin osakkeenomistajille, kun taas laskeva ROE voi viitata ongelmiin voiton tuotossa tai oman pääoman hallinnassa.

Vaikutukset sijoituksiin

Yrityksen Starzen Co ROE on ratkaisevan tärkeä sijoittajille, jotka arvottavat yrityksen kannattavuutta, tehokkuutta ja sijoitusvetovoimaa. Vankka ROE osoittaa yrityksen kykyä muuttaa oman pääoman sijoituksia voitoiksi, ja lisää siten sen houkuttelevuutta potentiaalisille ja nykyisille sijoittajille.

ROE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Starzen Co ROE:ssa voivat johtua nettovoiton, oman pääoman tai molempien vaihteluista. Näitä vaihteluita tutkitaan arvioitaessa johtamisen tehokkuutta, taloudellisia strategioita sekä niihin liittyviä riskejä ja mahdollisuuksia tukeakseen sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Starzen Co osakkeesta

Yhtiön Starzen Co ROE (Return on Equity) on 8,71 % vuonna 2026.

ROE (Return on Equity) yhtiöstä Starzen Co muuttui arvosta 13,75 % arvoon 8,71 %, mikä edustaa −36,63 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROE (Return on Equity) Starzen Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROE (Return on Equity):n Starzen Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROE (Return on Equity):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROE (Return on Equity):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Starzen Co

Kaikki tunnusluvut — Starzen Co