Stanmore Resources

Stanmore Resources ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Stanmore Resources (SMR.AX) 18.10.2026 päivämäärällä on 0,10 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 14,49 % — muutos −99,28 % (matalampi).

ROCE

0,10 %

YoY

−99,28%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Stanmore Resources:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 0,10 %, mikä on kasvua −99,28% verrattuna 14,49 % edellisen vuoden ROCEen.

Stanmore Resources ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2018
90,62 USD
1.1.2019
35,90 USD
1.1.2020
−12,07 USD
1.1.2021
18,22 USD
1.1.2022
62,63 USD
1.1.2023
44,38 USD
1.1.2024
14,49 USD
1.1.2025
0,10 USD
Stanmore Resources ROCE historia
VUOSIROCEYoY
0,10 %−99,28%
14,49 %−67,35%
44,38 %−29,15%
62,63 %+243,76%
18,22 %−250,95%
−12,07 %−133,62%
35,90 %−60,38%
90,62 %+48,45%
61,05 %+80,44%
33,83 %+138,68%
14,17 %−304,72%
−6,92 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Stanmore Resources Osakeanalyysi

Mitä Stanmore Resources tekee? Stanmore Resources Ltd, headquartered in Brisbane, Australia, operates in the Materials sector with a focus on Metals & Mining. The company explores and develops thermal and coking coal properties, controlling the Isaac Plains Complex, South Walker Creek, and Poitrel metallurgical coal mines in Queensland's Bowen Basin. It also manages undeveloped projects like Wards Well and Isaac Plains South, alongside a 50% stake in MetRes Pty Limited, which operates the Millennium and Mavis Downs Mine. Projects include Lilyvale, Mackenzie, The Range, Belview, and Clifford. Stanmore Resources on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Stanmore Resources

Yrityksen Stanmore Resources sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Stanmore Resources ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Stanmore Resources ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Stanmore Resources ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Stanmore Resources osakkeesta

Yhtiön Stanmore Resources ROCE (Return on Capital Employed) on 0,10 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Stanmore Resources muuttui arvosta 14,49 % arvoon 0,10 %, mikä edustaa −99,28 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Stanmore Resources:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Stanmore Resources alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Stanmore Resources

Kaikki tunnusluvut — Stanmore Resources