StableX Technologies

StableX Technologies EV/EBIT

EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) yhtiöstä StableX Technologies (SBLX) 4.11.2026 päivämäärällä on −0,37. Edellisenä vuonna EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) oli −0,20 — muutos 85,32 % (matalampi).

EV/EBIT

−0,37

YoY

85,32%

Viimeksi päivitetty:

EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) yhtiöstä StableX Technologies on 2025 −0,37 . EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) yhtiöstä StableX Technologies oli 2024 −0,20 . Se laskee 85,32% matalampi edelliseen vuoteen verrattuna.

StableX Technologies EV/EBIT historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

EV/EBIT
Päivämäärä
EV/EBIT
1.1.2018
−1,72 USD
1.1.2019
−0,45 USD
1.1.2020
−0,38 USD
1.1.2021
−0,12 USD
1.1.2022
−0,17 USD
1.1.2023
−0,14 USD
1.1.2024
−0,20 USD
1.1.2025
−0,37 USD
StableX Technologies EV/EBIT historia
VUOSIEV/EBITYoY
−0,37+85,32%
−0,20+45,31%
−0,14−17,33%
−0,17+42,33%
−0,12−69,49%
−0,38−15,95%
−0,45−73,74%
−1,72+183,09%
−0,61−36,15%
−0,95−73,48%
−3,60+926,86%
−0,35−99,99%
−4 977,94+248,71%
−1 427,55−45,13%
−2 601,70—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

StableX Technologies Arvostus

Tiedot

Historiallisia arvostusmultiplikaattoreita

ⓘ

Hinta-tulosuhde (P/E)

P/E-suhde jakaa StableX Technologies:n osakekurssin sen osakekohtaisella tuloksella. Se kertoo, kuinka monta vuotta nykyistä tulosta maksat osakkeen ostamisella. P/E 20 tarkoittaa, että maksat 20 dollaria jokaista ansaitun dollarin osalta vuodessa. S&P 500 on historiallisesti vaihtunut keskimäärin noin 15–17:n P/E:llä. Merkittävästi sitä korkeampi P/E voi viitata korkeisiin kasvuodotuksiin; alhaisempi voi viitata aliarvostukseen — tai heikkenevään liiketoiminnan laatuun.

Hinta-liikevaihto-suhde (P/S)

P/S-suhde jakaa markkina-arvon kokonaisliikevaihdolla. Toisin kuin P/E-suhde, se toimii myös yrityksille, joita ei ole vielä kannattava, mikä tekee siitä välttämättömän nopeasti kasvavien yritysten arvioimiseksi. P/S alle 1,0 voi viitata aliarvostukseen, kun taas suhteet yli 10 on tyypillisesti varattu nopeasti kasvavissa teknologia- tai SaaS-yrityksissä, joilla on korkeat odotetut tulevat marginaalit.

Hinta-EBIT-suhde

Tämä suhde liittää StableX Technologies:n markkinahinnan sen liikevoittoihin, poissulkien velkarakenteen ja verotusjurisdiktion vaikutukset. Se on erityisen hyödyllinen eri maissa tai eri velkaottoasteilla olevien yritysten vertailussa, koska se keskittyy puhtaasti operatiiviseen kannattavuuteen. Alhaisemmat arvot viittaavat halvempiin operatiivisiin tuloihin.

Kuinka käyttää tätä kaaviota

Tämä kaavio kuvaa StableX Technologies:n arvostuksen kerrannaisia ajan kuluessa. Vertaa nykyistä P/E-, P/S- ja P/EBIT-suhdetta niiden omiin historiallisiin keskiarvoihin — jos nykyinen suhde on selvästi alle monivuotisen keskiarvon, osake saattaa olla suhteellisen halpa verrattuna omaan track recordiin. Yhdistä tämä toimialaa koskeviin vertailuihin: P/E, joka näyttää korkealta absoluuttisesti, voi olla perusteltu, jos StableX Technologies kasvattaa tuloja nopeammin kuin sen kilpailijat.

StableX Technologies Osakeanalyysi

Mitä StableX Technologies tekee? StableX Technologies Inc. myy kaupunkialueille ja lyhyille kuljetusmatkoille räätälöityjä AYRO 311- ja Club Car 411-sähköajoneuvoja. AYRO 311:ssä on kolmen pyörän rakenne, rivissä olevat istuimet ja nelioviset ovet, ja se on saatavissa täysin suljettuina kaksipaikkaisina, puoliovina sekä yhden hengen kokoonpanoina, joissa on lastitila. Club Car 411 on suunnattu matalan nopeuden logistiikkaan ja rahtipalveluihin, ja se on tarjolla täysin suljettuna kuorma-autona, pick-upin lavana sekä tasalavan varianttina. Nämä tuotteet palvelevat kampusalueiden hallintaa, viimeisen mailin toimituksia, kaupunkiliikennettä ja suljettujen kampusalueiden kuljetusta. AYRO, Inc. saa tuloja sähköajoneuvomallien suorista myynneistä organisaatioille, jotka tarvitsevat tehokkaita sähköisiä liikennejärjestelyitä. AYRO 311 palvelee ammattikäyttöön ja henkilökohtaiseen käyttöön tarkoitettuja käyttäjiä, jotka etsivät kompaktia liikkuvuutta, kun taas Club Car 411 tukee logistiikka- ja rahtitoimintaa. Molemmat mallit on konfiguroitu vastaamaan tiettyjä toiminnallisia tarpeita useissa käyttötarkoituksissa. Yrityksen ensisijaisia asiakkaita ovat kampusalueita hallinnoivat laitokset, viimeisen mailin logistiikkaa hoitavat toimituspalvelut sekä kaupungin ympäristössä toimivat tahot, jotka tarvitsevat matalan nopeuden sähköliikennettä. Nämä segmentit arvostavat AYRO 311:n ja Club Car 411:n kompakteja ja monipuolisia ratkaisuja niiden toiminnallisen tehokkuuden ja soveltuvuuden vuoksi ahtaissa tiloissa. StableX Technologies on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset StableX Technologies osakkeesta

Yhtiön StableX Technologies EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) on −0,37 vuonna 2025.

EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) yhtiöstä StableX Technologies muuttui arvosta −0,20 arvoon −0,37, mikä edustaa 85,32 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) StableX Technologies:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

EV/EBIT-suhde mittaa yrityksen arvoa suhteessa sen liikevoittoon. Se huomioi velan, mikä tekee siitä käyttökelpoisen yritysten vertailuun, joilla on erilainen pääomarakenne.

EV/EBIT = Yrityksen arvo / Liikevoitto ennen korkoja ja veroja

Arvioidakseen EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon):lle.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon):n StableX Technologies alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Arvostus — StableX Technologies

Kaikki tunnusluvut — StableX Technologies