Spring Ventures

Spring Ventures Nettotulos

Nettotulo yhtiöstä Spring Ventures (SPRG.TA) 5.11.2026 päivämäärällä on 3,42 M ILS. Edellisenä vuonna Nettotulo oli 254 000,00 ILS — muutos 1 245,67 % (korkeampi).

Nettotulos

3,42 MILS

YoY

1 245,67%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Spring Ventures:n voitto oli 3,42 M ILS, mikä on 1 245,67% enemmän kuin 254 000,00 ILS edellisvuoden voitto.

Spring Ventures Nettotulos historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Nettotulos
Päivämäärä
Nettotulos
1.1.2018
−5,48 M ILS
1.1.2019
2,87 M ILS
1.1.2020
8,51 M ILS
1.1.2021
52,63 M ILS
1.1.2022
28,96 M ILS
1.1.2023
−35,89 M ILS
1.1.2024
254 000,00 ILS
1.1.2025
3,42 M ILS
Spring Ventures Nettotulos historia
VUOSINettotulosYoY
3,42 MILS+1 245,67%
254 000,00ILS−100,71%
−35,89 MILS−223,93%
28,96 MILS−44,98%
52,63 MILS+518,48%
8,51 MILS+196,21%
2,87 MILS−152,39%
−5,48 MILS+540,65%
−856 000,00ILS−102,08%
41,07 MILS−678,56%
−7,10 MILS+169,11%
−2,64 MILS−58,86%
−6,41 MILS+25,80%
−5,10 MILS−17,08%
−6,15 MILS+22,62%
−5,01 MILS−34,74%
−7,68 MILS+3 407,31%
−219 000,00ILS−95,61%
−4,99 MILS+272,54%
−1,34 MILS—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Spring Ventures Liikevaihto

Spring Ventures osakkeen liikevaihto, EBIT, voitto

  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Liikevaihto
EBIT
Voitto
Tiedot
Päivämäärä
Liikevaihto
EBIT
Voitto
1.1.2018
2,84 M ILS
−1,55 M ILS
−5,48 M ILS
1.1.2019
11,26 M ILS
6,31 M ILS
2,87 M ILS
1.1.2020
383 000,00 ILS
13,92 M ILS
8,51 M ILS
1.1.2021
75,85 M ILS
69,20 M ILS
52,63 M ILS
1.1.2022
45,90 M ILS
38,74 M ILS
28,96 M ILS
1.1.2023
−40,84 M ILS
−46,28 M ILS
−35,89 M ILS
1.1.2024
6,97 M ILS
1,26 M ILS
254 000,00 ILS
1.1.2025
2,53 M ILS
4,82 M ILS
3,42 M ILS

Spring Ventures Katteprosentit

Spring Ventures osakkeen marginaalit

Spring Ventures Margenanalyysi näyttää bruttomarginaalin, EBIT-marginaalin sekä voittomarginaalin Spring Ventures osalta. EBIT-marginaali (EBIT/liikevaihto) kertoo, kuinka suuri osuus liikevaihdosta jää operatiivisena voittona. Voittomarginaali näyttää, kuinka suuri osuus Spring Ventures liikevaihdosta säilyy.
  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
Tiedot
Päivämäärä
Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
1.1.2018
97,85 %
−54,46 %
−193,17 %
1.1.2019
99,75 %
56,09 %
25,53 %
1.1.2020
4 913,84 %
3 634,47 %
2 221,93 %
1.1.2021
100,00 %
91,23 %
69,39 %
1.1.2022
100,00 %
84,40 %
63,10 %
1.1.2023
100,00 %
113,31 %
87,87 %
1.1.2024
100,00 %
18,12 %
3,64 %
1.1.2025
56,36 %
190,59 %
135,10 %

Spring Ventures Osakeanalyysi

Mitä Spring Ventures tekee? Spring Ventures Ltd. kehittää ja sijoittaa teknologiaan keskittyviin yrityksiin, erityisesti myöhäisen vaiheen teknologiayrityksiin ja globaaleihin toimijoihin. Yhtiö kohdistaa toimintansa Israelin ja Yhdysvaltojen markkinoille, tarjoten sijoituspääomaa ja strategista tukea teknologiapohjaisille yrityksille. Sen ensisijainen tulo tulee osakesijoituksista näissä myöhäisen vaiheen teknologiayrityksissä, joissa yhtiöllä on omistusosuuksia ja se hyötyy pääoman arvonnoususta sekä mahdollisista osingoista. Spring Ventures Ltd. keskittyy globaalisti toimiviin teknologiapohjaisiin yrityksiin palvellen asiakkaitaan Israelin ja Yhdysvaltojen markkinoilla. Yhtiö saa tuloksensa sijoitusportfoliostaan, joka sisältää osuuksia kansainvälisesti toimivista myöhäisen vaiheen teknologiayrityksistä. Nämä sijoitukset vastaavat yhtiön painotusta teknologiaan ja globaaliin markkina-asemaansa. Yhtiön liiketoimintamalli perustuu osakesijoituksiin myöhäisen vaiheen teknologiayrityksissä, hyödyntäen globaalien toimijoiden painotusta saadakseen tuottoja teknologian vauhdittamasta kasvusta. Spring Ventures Ltd. palvelee asiakkaitaan Israelissa ja Yhdysvalloissa, ja sen tulovirrat johdetaan näiden keskeisten markkinoiden portfolioyritysten suorituskyvystä. Spring Ventures on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Nettotulos yksityiskohtaisesti

Ymmärrys Spring Ventures:n tuloksesta

Spring Ventures:n tulos edustaa nettotulosta, joka jää jäljelle kaikkien toimintakulujen, kustannusten ja verojen vähentämisen jälkeen liikevaihdosta. Tämä luku on selkeä indikaattori yrityksen taloudellisesta terveydestä, operatiivisesta tehokkuudesta ja kannattavuudesta. Suuremmat voittomarginaalit merkitsevät parempaa kustannusten hallintaa ja tulojen hankintaa.

Vuosi-vuodelta vertailu

Spring Ventures:n tuloksen arviointi vuosittain voi tarjota merkittävää näkemystä sen taloudelliseen kasvuun, vakauteen ja trendeihin. Jatkuva tuloksen kasvu viittaa parantuneeseen operatiiviseen tehokkuuteen, kustannusten hallintaan tai lisääntyneeseen liikevaihtoon, kun taas lasku voi viitata kasvaviin kustannuksiin, laskeviin myynteihin tai operatiivisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Spring Ventures:n tulostiedot ovat ratkaisevia sijoittajille, jotka haluavat ymmärtää yrityksen taloudellisen tilan ja tulevaisuuden kasvunäkymät. Nousevat tulot johtavat usein korkeampiin osakearvostuksiin, kasvattavat sijoittajien luottamusta ja houkuttelevat lisää sijoituksia.

Tuloksen vaihteluiden tulkinta

Kun Spring Ventures:n tulos kasvaa, se viittaa usein parantuneeseen operatiiviseen tehokkuuteen tai kasvaneisiin myynteihin. Toisaalta tuloslasku voi viitata operatiivisiin tehottomuuksiin, kasvaneisiin kustannuksiin tai kilpailupaineisiin, mikä vaatii strategisia toimenpiteitä kannattavuuden lisäämiseksi.

Usein kysytyt kysymykset Spring Ventures osakkeesta

Yhtiön Spring Ventures Nettotulo on 3,42 M ILS vuonna 2025.

Nettotulo yhtiöstä Spring Ventures muuttui arvosta 254 000,00 ILS arvoon 3,42 M ILS, mikä edustaa 1 245,67 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää Nettotulo Spring Ventures:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Voiton saavuttaminen on yrityksen suurin tavoite. Voittoa voidaan käyttää jakeluun tai uudelleensijoitukseen. Voitto (kutsutaan myös vuosituloiksi tai EAT, Earnings after taxes) on positiivinen ero tulojen ja menojen välillä ajanjaksolla, joka näkyy tuloslaskelmassa. Negatiivinen vuosivuosituotto on vuosivajaus. Molemmat suorituskyvyn mittarit yhdistetään myös neutraalin termin vuosittaisen tuloksen alle.

Nettotulo saadaan kaikista tuloista/myynnistä vähennettynä kaudella syntyneet kulut. Seuraava yhteenveto osoittaa selvästi, mitkä kohteet vaikuttavat vuosituloihin ja mitkä erot ovat muihin voiton muotoihin, kuten EBT, EBIT ja EBITDA, verrattuna.

Nettotulo:n ILS on sijoittajille tärkeä tekijä. Muutokset tässä tunnusluvussa voivat signaloida parantuvia tai heikentyneitä perustekijöitä, mikä vaikuttaa suoraan osakekurssiin. Eulerpoolissa voit seurata Nettotulo:n Spring Ventures historiallisesti ja reaaliajassa.

Voitto osakkeen arvioinnissa

Tuottojen historia, käyttö, laskeminen ja soveltaminen arvopaperikaupassa.

Tuottojen historia ulottuu nykymäisen liiketoiminnan järjestelyn alkuihin. Teollistumisen alusta lähtien yrityksiä on perustettu tuottamaan voittoja, ja voitot on pidetty yritysjohtamisen olennaisena osana. Viime vuosina sijoittajien kannalta tuottojen merkitys on jatkanut kasvamista, koska monet sijoittajat yrittävät löytää osakkeita, jotka tuottavat vankka voittoja.

Tuottojen käyttö

Arvopaperikaupassa voittoja käytetään osakkeen arvon määrittämiseen. Yritystä, joka tuottaa voittoja, pidetään taloudellisesti terveenä ja sen osakkeisiin kohdistuu korkeampi arvostus, kun taas yritystä, joka ei tuota voittoja, pidetään vähemmän luotettavana ja siten se saa alhaisemman arvostuksen. Sijoittajat voivat tarkistaa kunkin yrityksen voitot tutkimalla asiakirjoja, kuten tuloslaskelmaa, vuositilinpäätöstä ja tuloverojen tarkastuksia.

Voittojen laskeminen

Voittoja voidaan laskea monella eri tavalla. Helpoin tapa laskea voitot on laskea nettotulos. Nettotulos lasketaan vähentämällä yrityksen kulut sen liikevaihdosta. Toinen tapa laskea voitot on laskea liikevoitto. Liikevoitto lasketaan vähentämällä yrityksen materiaalikustannukset ja työntekijöiden palkat ja palkat sen liikevaihdosta.

Tuottojen käyttö

Sijoittajat voivat käyttää voittoja monella eri tavalla arvioidessaan osakkeita. Yksi esimerkki on hinta-tulossuhteen (P/E-suhde) laskeminen. P/E-suhde on suhde osakkeen hinnan ja yrityksen tuloksen välillä. P/E-suhteen laskemisessa osakekurssi jaetaan yrityksen tuloksella. Matala P/E-arvo osoittaa, että osakkeella on hyvä hinta-suoritussuhde, ja korkea P/E-arvo osoittaa, että osakkeella on huono hinta-suoritussuhde.

Tuottojen käytön edut ja haitat

Tuottojen käyttämisellä arvopaperikaupassa on monia etuja. Ensinnäkin sijoittajat voivat tarkistaa yrityksen taloudellisen kunnon analysoimalla voittoja. Toiseksi sijoittajat voivat tehdä paremman päätöksen osakkeen arvostuksesta laskemalla P/E-suhteen. Kolmanneksi sijoittajat voivat pienentää riskiään valitsemalla osakkeita, joilla on matala P/E-suhde.

On kuitenkin myös joitakin haittoja luottaa voittoihin. Ensinnäkin voitot voivat vääristyä, jos yritys kasvattaa voittojaan kustannusten leikkaamisen kautta. Toiseksi voitot voivat antaa epätarkan kuvan yrityksen taloudellisesta terveydestä, jos niitä ei lasketa oikein. Kolmanneksi voitot eivät välttämättä ole aina luotettava indikaattori yrityksen tulevaisuudesta, koska ne voivat vaihdella helposti.

t('components_kpi_Explanation_34')

Kaiken kaikkiaan voidaan sanoa, että voitot arvopaperikaupassa ovat tärkeä indikaattori yrityksen taloudellisesta terveydestä. Sijoittajat voivat analysoida voittoja saadakseen paremman käsityksen yrityksen taloudellisesta terveydestä ja tehdä tietoisia päätöksiä osakkeen arvostuksesta. Tuottojen käytössä on kuitenkin joitakin haittoja, koska ne voivat joskus vääristyä tai olla epätarkkoja. Siksi on tärkeää, että sijoittajat ovat varovaisia ja analysoivat voitot huolellisesti ennen kuin päättävät ostaa tai myydä osakkeita.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Tuloslaskelma — Spring Ventures

Kaikki tunnusluvut — Spring Ventures