Spencer's Retail

Spencer's Retail ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Spencer's Retail (SPENCERS.NS) 3.11.2026 päivämäärällä on 8,82 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 12,44 % — muutos −29,08 % (matalampi).

ROCE

8,82 %

YoY

−29,08%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Spencer's Retail:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 8,82 %, mikä on kasvua −29,08% verrattuna 12,44 % edellisen vuoden ROCEen.

Spencer's Retail ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2019
−3,01 INR
1.1.2020
−29,51 INR
1.1.2021
−43,59 INR
1.1.2022
−150,00 INR
1.1.2023
63,68 INR
1.1.2024
28,50 INR
1.1.2025
12,44 INR
1.1.2026
8,82 INR
Spencer's Retail ROCE historia
VUOSIROCEYoY
8,82 %−29,08%
12,44 %−56,35%
28,50 %−55,25%
63,68 %−142,46%
−150,00 %+244,16%
−43,59 %+47,72%
−29,51 %+879,01%
−3,01 %−14,62%
−3,53 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Spencer's Retail Osakeanalyysi

Mitä Spencer's Retail tekee? Spencer's Retail Ltd. tuottaa tuloja vähittäiskaupoistaan, joissa myydään monenlaisia tuoteryhmiä, kuten elintarvikkeita, henkilökohtaisen hygienian tuotteita, muotivaatteita, kotitarvikkeita ja elektroniikkaa. Yritys toimii eri muodoissa, kuten tavarataloina ja naapurustokaupoina, ja sen kodinhoitotuotevalikoimaan kuuluvat pesuaineet, astianpesusaippuat, wc- puhdistusaineet sekä lattiapuhdistusaineet. Omia brändejä, kuten 2Bme, Smart Choice, Healthy Alternatives, BESSER, doubletick, Kitch, Tasty Wonders, Clean Home, Hands-on ja Inscapes, markkinoidaan näiden tuoteryhmien kautta. Yrityksen lahjastudio (TGS) tarjoaa räätälöityjä lahjoja, kukkia, gourmet-elintarvikkeita ja gadgetteja, mikä tuo lisätuloja. Yrityksen myymälät, mukaan lukien Natures Basket, ovat keskeisiä myyntikanavia sen omille merkeille ja tuotevalikoimille. Tytäryhtiöt, kuten Natures Basket Limited ja Omnipresent Retail India Private Limited, tukevat vähittäiskauppatoimintaa ja vahvistavat brändiportfoliota. Spencer's Retail Ltd. kohdistaa toimintansa kuluttajiin, jotka etsivät järjestelmällistä vähittäiskauppakokemusta, jossa painopiste on mukavuudessa ja valikoiman laajuudessa, ja sillä on noin 186 myymälää koko Intiassa. Tulot syntyvät kaikkien tuoteryhmien tuotteiden myynnistä, ja omat merkit vetävät merkittävän osan asiakkaista. Yrityksen kodinhuolto- ja lahjastudiosegmentit tarjoavat lisätuloja erikoistuneiden tarjousten kautta. Vähittäismallissa korostaa laajaa tuotevalikoimaa useissa muodoissa, vastaamaan Intian monimuotoisiin kuluttajatarpeisiin. Spencer's Retail on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Spencer's Retail

Yrityksen Spencer's Retail sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Spencer's Retail ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Spencer's Retail ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Spencer's Retail ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Spencer's Retail osakkeesta

Yhtiön Spencer's Retail ROCE (Return on Capital Employed) on 8,82 % vuonna 2026.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Spencer's Retail muuttui arvosta 12,44 % arvoon 8,82 %, mikä edustaa −29,08 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Spencer's Retail:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Spencer's Retail alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Spencer's Retail

Kaikki tunnusluvut — Spencer's Retail