SoluM Co

SoluM Co ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä SoluM Co (248070.KS) 2.11.2026 päivämäärällä on 8,26 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 15,91 % — muutos −48,05 % (matalampi).

ROCE

8,26 %

YoY

−48,05%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 SoluM Co:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 8,26 %, mikä on kasvua −48,05% verrattuna 15,91 % edellisen vuoden ROCEen.

SoluM Co ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2018
−37,14 KRW
1.1.2019
83,80 KRW
1.1.2020
48,36 KRW
1.1.2021
9,88 KRW
1.1.2022
26,07 KRW
1.1.2023
38,64 KRW
1.1.2024
15,91 KRW
1.1.2025
8,26 KRW
SoluM Co ROCE historia
VUOSIROCEYoY
8,26 %−48,05%
15,91 %−58,83%
38,64 %+48,19%
26,07 %+163,80%
9,88 %−79,56%
48,36 %−42,29%
83,80 %−325,66%
−37,14 %−23,43%
−48,50 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

SoluM Co Osakeanalyysi

Mitä SoluM Co tekee? SoluM Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä SoluM Co

Yrityksen SoluM Co sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen SoluM Co ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen SoluM Co ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen SoluM Co ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset SoluM Co osakkeesta

Yhtiön SoluM Co ROCE (Return on Capital Employed) on 8,26 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä SoluM Co muuttui arvosta 15,91 % arvoon 8,26 %, mikä edustaa −48,05 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) SoluM Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n SoluM Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — SoluM Co

Kaikki tunnusluvut — SoluM Co