Signature Leisure

Signature Leisure ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Signature Leisure (SGLS) 21.10.2026 päivämäärällä on 51,91 %.

ROCE

51,91 %

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2007 Signature Leisure:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 51,91 %, mikä on kasvua % verrattuna - edellisen vuoden ROCEen.

Signature Leisure ROCE historia

Signature Leisure ROCE historia
VUOSIROCEYoY
51,91 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Signature Leisure Osakeanalyysi

Mitä Signature Leisure tekee? Signature Leisure Inc on yhdysvaltalainen yritys, joka erikoistuu vapaa-ajan ja viihdetuotteiden myyntiin. Yritys perustettiin vuonna 1994 Robert Kirkmanin ja James Groganin toimesta Miamissa, Floridassa. Alussa yrityksen toiminta keskittyi pöytätennispöytien ja niihin liittyvien lisävarusteiden myyntiin, minkä jälkeen tuotevalikoimaa laajennettiin kattamaan useita muita vapaa-ajan ja viihteen tuotteita. Signature Leisure Inc nousi nopeasti yhdeksi johtavista vapaa-ajan tuotteiden toimittajista Yhdysvalloissa ja toimii nykyään monilla eri aloilla. Sen pääasiallisia liiketoiminta-alueita ovat biljardituotteet, pöytätennis- ja dartstuotteet, kuntolaitteet sekä leikkikenttävarusteet. Yritys tarjoaa jokaisessa kategoriassa laajan valikoiman tuotteita täyttääkseen monipuoliset vaatimukset ja tarpeet. Se toimittaa biljardilaitteita, kuten suodatinpumput, puhdistusrobottit, uimaloiston ja altaaseen liittyvät lisävarusteet. Standardituotteiden myynnin lisäksi yritys tarjoaa räätälöityjä ratkaisuja, jotka on suunniteltu vastaamaan asiakkaiden erityistarpeita. Pöytätennis-, dartsi- ja biljardiosastot ovat olleet osa yrityksen liiketoimintamallia sen perustamisesta lähtien. Signature Leisure Inc tarjoaa erilaisia pöytiä, palloja, mailoja sekä dartsilautoja, nuolia ja kaappirakenteisia asetuksia. Näitä tuotteita voidaan käyttää niin kotikäyttöön kuin ammattimaiseenkin käyttöön. Signature Leisure Inc:n kuntolaitetosasto on myös keskeinen osa liiketoimintamallia. Yritys tarjoaa korkealaatuisia kuntolaitteita, kuten sisäkuntopyöriä, juoksumattoja ja käsipainoja. Nämä tuotteet myydään sekä kotitalouksille että kuntosalien tai hotellien kaltaisille ammattilaisasiakkaille. Mainittujen pääsektoreiden lisäksi Signature Leisure Inc tarjoaa myös leikkikenttävarusteita. Asiakkaat voivat laajentaa keinun tai leikkivälineistöään lisätäkseen hauskuutta. Yritys tarjoaa myös kaiteita ja portaita turvallisen ympäristön luomiseksi. Signature Leisure Inc tunnetaan korkeasta tuotellaadusta, asiakastyytyväisyydestä ja ammattimaisesta palvelusta. Yritys tekee tiivistä yhteistyötä asiakkaidensa kanssa tarjoten heidän tarpeitaan vastaavia ratkaisuja. Lisäksi yrityksellä on erinomainen saatavuus, mikä mahdollistaa tuotteiden nopean ja helpon vastaanoton. Vuosien kokemuksen ja korkean asiantuntemuksensa ansiosta Signature Leisure Inc on luotettava ja innovatiivinen kumppani vapaa-ajan ja viihdetuotteiden alalla. Yrityksen tavoitteena on tarjota asiakkaille korkealaatuisia tuotteita kilpailukykyisin hinnoin ja parantaa heidän vapaa-aikaansa parhaalla mahdollisella tavalla. Signature Leisure on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Signature Leisure

Yrityksen Signature Leisure sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Signature Leisure ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Signature Leisure ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Signature Leisure ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Signature Leisure osakkeesta

Yhtiön Signature Leisure ROCE (Return on Capital Employed) on 51,91 % vuonna 2007.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Signature Leisure:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Signature Leisure alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Signature Leisure

Kaikki tunnusluvut — Signature Leisure