Sescom

Sescom Nettotulos

Delisted·3.12.2024

Nettotulo yhtiöstä Sescom (SES.WA) 7.11.2026 päivämäärällä on 20,03 M PLN. Edellisenä vuonna Nettotulo oli −3,13 M PLN — muutos −739,73 % (korkeampi).

Nettotulos

20,03 MPLN

YoY

−739,73%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2023 Sescom:n voitto oli 20,03 M PLN, mikä on −739,73% enemmän kuin −3,13 M PLN edellisvuoden voitto.

Sescom Nettotulos historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Nettotulos
Päivämäärä
Nettotulos
1.1.2016
4,43 M PLN
1.1.2017
5,21 M PLN
1.1.2018
8,32 M PLN
1.1.2019
5,41 M PLN
1.1.2020
5,08 M PLN
1.1.2021
2,72 M PLN
1.1.2022
−3,13 M PLN
1.1.2023
20,03 M PLN
Sescom Nettotulos historia
VUOSINettotulosYoY
20,03 MPLN−739,73%
−3,13 MPLN−215,02%
2,72 MPLN−46,40%
5,08 MPLN−6,13%
5,41 MPLN−34,97%
8,32 MPLN+59,54%
5,21 MPLN+17,77%
4,43 MPLN+41,09%
3,14 MPLN+25,52%
2,50 MPLN+257,14%
700 000,00PLN−56,25%
1,60 MPLN+77,78%
900 000,00PLN—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Sescom Liikevaihto

Sescom osakkeen liikevaihto, EBIT, voitto

  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Liikevaihto
EBIT
Voitto
Tiedot
Päivämäärä
Liikevaihto
EBIT
Voitto
1.1.2016
70,42 M PLN
5,43 M PLN
4,43 M PLN
1.1.2017
96,20 M PLN
7,11 M PLN
5,21 M PLN
1.1.2018
131,37 M PLN
10,59 M PLN
8,32 M PLN
1.1.2019
131,59 M PLN
7,06 M PLN
5,41 M PLN
1.1.2020
135,78 M PLN
6,77 M PLN
5,08 M PLN
1.1.2021
134,39 M PLN
4,95 M PLN
2,72 M PLN
1.1.2022
158,85 M PLN
244 000,00 PLN
−3,13 M PLN
1.1.2023
229,37 M PLN
16,23 M PLN
20,03 M PLN

Sescom Katteprosentit

Sescom osakkeen marginaalit

Sescom Margenanalyysi näyttää bruttomarginaalin, EBIT-marginaalin sekä voittomarginaalin Sescom osalta. EBIT-marginaali (EBIT/liikevaihto) kertoo, kuinka suuri osuus liikevaihdosta jää operatiivisena voittona. Voittomarginaali näyttää, kuinka suuri osuus Sescom liikevaihdosta säilyy.
  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
Tiedot
Päivämäärä
Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
1.1.2016
23,20 %
7,71 %
6,29 %
1.1.2017
19,54 %
7,39 %
5,42 %
1.1.2018
19,86 %
8,06 %
6,33 %
1.1.2019
17,92 %
5,36 %
4,11 %
1.1.2020
19,40 %
4,99 %
3,74 %
1.1.2021
19,62 %
3,68 %
2,03 %
1.1.2022
24,54 %
0,15 %
−1,97 %
1.1.2023
21,64 %
7,07 %
8,73 %

Sescom Osakeanalyysi

Mitä Sescom tekee? Sescom SA tuottaa tuloja tarjoamalla rakennusten ylläpito- ja teknisiä palveluratkaisuja viidellä liiketoiminta-alueella: elintarvikekauppa, rahoitus, telekommunikaatio, rakentaminen ja kauppa. Yritys tarjoaa hallinnointi-, teknisen huolto- ja korjauspalveluita lämmitys-, ilmanvaihto-, ilmastointi- ja sähköasennuksiin. Sen asiakaskuntaan kuuluvat brändit kuten Reserved, Mohito, Gatta, Credit Agricole, Eurobank, Panasonic, Douglas, Jysk ja The United Colors of Benetton, jotka ostavat näitä palveluja kiinteistöihinsä. Sescom SA toimii kotimaassaan Puolassa sekä kansainvälisesti Tšekissä, Slovakiassa, Unkarissa, Romaniassa ja Saksassa keskittyen kiinteistöjen ylläpitoon ja kiinteiden verkkojen palveluihin. Yrityksen ensisijaiset tulovirrat tulevat pitkäaikaisista sopimuksista mainituilla aloilla toimivien vakiintuneiden brändien ja yritysten kanssa. Asiakkaat kuten Credit Agricole ja Eurobank, jotka toimivat rahoituksessa, sekä Panasonic ja Douglas telekommunikaatiossa ja vähittäiskaupassa, luottavat Sescom SA:n teknisiin huolto- ja korjauspalveluihin. Yrityksen palvelutarjonta on räätälöity kunkin alan tarpeisiin varmistaen pysyvän kysynnän sen rakennusten ylläpitöratkaisuille. Sescom SA:n palvelumalli korostaa teknistä asiantuntijuutta LVI-järjestelmissä (lämmitys, ilmanvaihto, ilmastointi) ja sähköjärjestelmissä, jotka ovat kriittisiä monipuolisen asiakaskunnan toiminnalle. Ylläpitämällä kiinteistöjä useissa maissa yritys varmistaa toistuvan tulon esimerkiksi The United Colors of Benettonilta ja Jyskilta, jotka tarvitsevat jatkuvaa tukea rakennusinfrastruktuurilleen. Tämä lähestymistapa mahdollistaa Sescom SA:n kasvun sekä kotimaisen että kansainvälisen markkina-laajentumisen kautta. Sescom on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Nettotulos yksityiskohtaisesti

Ymmärrys Sescom:n tuloksesta

Sescom:n tulos edustaa nettotulosta, joka jää jäljelle kaikkien toimintakulujen, kustannusten ja verojen vähentämisen jälkeen liikevaihdosta. Tämä luku on selkeä indikaattori yrityksen taloudellisesta terveydestä, operatiivisesta tehokkuudesta ja kannattavuudesta. Suuremmat voittomarginaalit merkitsevät parempaa kustannusten hallintaa ja tulojen hankintaa.

Vuosi-vuodelta vertailu

Sescom:n tuloksen arviointi vuosittain voi tarjota merkittävää näkemystä sen taloudelliseen kasvuun, vakauteen ja trendeihin. Jatkuva tuloksen kasvu viittaa parantuneeseen operatiiviseen tehokkuuteen, kustannusten hallintaan tai lisääntyneeseen liikevaihtoon, kun taas lasku voi viitata kasvaviin kustannuksiin, laskeviin myynteihin tai operatiivisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sescom:n tulostiedot ovat ratkaisevia sijoittajille, jotka haluavat ymmärtää yrityksen taloudellisen tilan ja tulevaisuuden kasvunäkymät. Nousevat tulot johtavat usein korkeampiin osakearvostuksiin, kasvattavat sijoittajien luottamusta ja houkuttelevat lisää sijoituksia.

Tuloksen vaihteluiden tulkinta

Kun Sescom:n tulos kasvaa, se viittaa usein parantuneeseen operatiiviseen tehokkuuteen tai kasvaneisiin myynteihin. Toisaalta tuloslasku voi viitata operatiivisiin tehottomuuksiin, kasvaneisiin kustannuksiin tai kilpailupaineisiin, mikä vaatii strategisia toimenpiteitä kannattavuuden lisäämiseksi.

Usein kysytyt kysymykset Sescom osakkeesta

Yhtiön Sescom Nettotulo on 20,03 M PLN vuonna 2023.

Nettotulo yhtiöstä Sescom muuttui arvosta −3,13 M PLN arvoon 20,03 M PLN, mikä edustaa −739,73 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää Nettotulo Sescom:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Voiton saavuttaminen on yrityksen suurin tavoite. Voittoa voidaan käyttää jakeluun tai uudelleensijoitukseen. Voitto (kutsutaan myös vuosituloiksi tai EAT, Earnings after taxes) on positiivinen ero tulojen ja menojen välillä ajanjaksolla, joka näkyy tuloslaskelmassa. Negatiivinen vuosivuosituotto on vuosivajaus. Molemmat suorituskyvyn mittarit yhdistetään myös neutraalin termin vuosittaisen tuloksen alle.

Nettotulo saadaan kaikista tuloista/myynnistä vähennettynä kaudella syntyneet kulut. Seuraava yhteenveto osoittaa selvästi, mitkä kohteet vaikuttavat vuosituloihin ja mitkä erot ovat muihin voiton muotoihin, kuten EBT, EBIT ja EBITDA, verrattuna.

Nettotulo:n PLN on sijoittajille tärkeä tekijä. Muutokset tässä tunnusluvussa voivat signaloida parantuvia tai heikentyneitä perustekijöitä, mikä vaikuttaa suoraan osakekurssiin. Eulerpoolissa voit seurata Nettotulo:n Sescom historiallisesti ja reaaliajassa.

Voitto osakkeen arvioinnissa

Tuottojen historia, käyttö, laskeminen ja soveltaminen arvopaperikaupassa.

Tuottojen historia ulottuu nykymäisen liiketoiminnan järjestelyn alkuihin. Teollistumisen alusta lähtien yrityksiä on perustettu tuottamaan voittoja, ja voitot on pidetty yritysjohtamisen olennaisena osana. Viime vuosina sijoittajien kannalta tuottojen merkitys on jatkanut kasvamista, koska monet sijoittajat yrittävät löytää osakkeita, jotka tuottavat vankka voittoja.

Tuottojen käyttö

Arvopaperikaupassa voittoja käytetään osakkeen arvon määrittämiseen. Yritystä, joka tuottaa voittoja, pidetään taloudellisesti terveenä ja sen osakkeisiin kohdistuu korkeampi arvostus, kun taas yritystä, joka ei tuota voittoja, pidetään vähemmän luotettavana ja siten se saa alhaisemman arvostuksen. Sijoittajat voivat tarkistaa kunkin yrityksen voitot tutkimalla asiakirjoja, kuten tuloslaskelmaa, vuositilinpäätöstä ja tuloverojen tarkastuksia.

Voittojen laskeminen

Voittoja voidaan laskea monella eri tavalla. Helpoin tapa laskea voitot on laskea nettotulos. Nettotulos lasketaan vähentämällä yrityksen kulut sen liikevaihdosta. Toinen tapa laskea voitot on laskea liikevoitto. Liikevoitto lasketaan vähentämällä yrityksen materiaalikustannukset ja työntekijöiden palkat ja palkat sen liikevaihdosta.

Tuottojen käyttö

Sijoittajat voivat käyttää voittoja monella eri tavalla arvioidessaan osakkeita. Yksi esimerkki on hinta-tulossuhteen (P/E-suhde) laskeminen. P/E-suhde on suhde osakkeen hinnan ja yrityksen tuloksen välillä. P/E-suhteen laskemisessa osakekurssi jaetaan yrityksen tuloksella. Matala P/E-arvo osoittaa, että osakkeella on hyvä hinta-suoritussuhde, ja korkea P/E-arvo osoittaa, että osakkeella on huono hinta-suoritussuhde.

Tuottojen käytön edut ja haitat

Tuottojen käyttämisellä arvopaperikaupassa on monia etuja. Ensinnäkin sijoittajat voivat tarkistaa yrityksen taloudellisen kunnon analysoimalla voittoja. Toiseksi sijoittajat voivat tehdä paremman päätöksen osakkeen arvostuksesta laskemalla P/E-suhteen. Kolmanneksi sijoittajat voivat pienentää riskiään valitsemalla osakkeita, joilla on matala P/E-suhde.

On kuitenkin myös joitakin haittoja luottaa voittoihin. Ensinnäkin voitot voivat vääristyä, jos yritys kasvattaa voittojaan kustannusten leikkaamisen kautta. Toiseksi voitot voivat antaa epätarkan kuvan yrityksen taloudellisesta terveydestä, jos niitä ei lasketa oikein. Kolmanneksi voitot eivät välttämättä ole aina luotettava indikaattori yrityksen tulevaisuudesta, koska ne voivat vaihdella helposti.

t('components_kpi_Explanation_34')

Kaiken kaikkiaan voidaan sanoa, että voitot arvopaperikaupassa ovat tärkeä indikaattori yrityksen taloudellisesta terveydestä. Sijoittajat voivat analysoida voittoja saadakseen paremman käsityksen yrityksen taloudellisesta terveydestä ja tehdä tietoisia päätöksiä osakkeen arvostuksesta. Tuottojen käytössä on kuitenkin joitakin haittoja, koska ne voivat joskus vääristyä tai olla epätarkkoja. Siksi on tärkeää, että sijoittajat ovat varovaisia ja analysoivat voitot huolellisesti ennen kuin päättävät ostaa tai myydä osakkeita.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Tuloslaskelma — Sescom

Kaikki tunnusluvut — Sescom