Seres Group Co

Seres Group Co ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Seres Group Co (601127.SS) 5.11.2026 päivämäärällä on 19,91 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 41,51 % — muutos −52,04 % (matalampi).

ROCE

19,91 %

YoY

−52,04%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Seres Group Co:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 19,91 %, mikä on kasvua −52,04% verrattuna 41,51 % edellisen vuoden ROCEen.

Seres Group Co ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2018
10,50 CNY
1.1.2019
−6,52 CNY
1.1.2020
−39,51 CNY
1.1.2021
−37,32 CNY
1.1.2022
−53,91 CNY
1.1.2023
−87,90 CNY
1.1.2024
41,51 CNY
1.1.2025
19,91 CNY
Seres Group Co ROCE historia
VUOSIROCEYoY
19,91 %−52,04%
41,51 %−147,23%
−87,90 %+63,05%
−53,91 %+44,44%
−37,32 %−5,54%
−39,51 %+505,94%
−6,52 %−162,10%
10,50 %−56,83%
24,32 %+61,80%
15,03 %+34,07%
11,21 %−12,82%
12,86 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Seres Group Co Osakeanalyysi

Mitä Seres Group Co tekee? Seres Group Co., Ltd. tuottaa tuloja uusiutuvan energian ajoneuvojen, moottoreiden ja komponenttien tutkimiseen, kehittämiseen, valmistamiseen ja myyntiin. Yritys tarjoaa uusiutuvan energian ajoneuvoja, polttomoottoriajoneuvoja, täyssähköajoneuvoja, jatkotoimintavarmennettuja ajoneuvoja, henkilöautoja ja kauppa-autoja. Sen automallit myydään kotimaassa ja ulkomailla, ja rahoitusvuokrauspalvelut tukevat ajoneuvomyyntiä. Yrityksen tärkeimmät asiakkaat ovat automarkkinoiden kuluttajat ja kauppa-autoja ostavat yritykset. Seres Group keskittyy uusiutuvan energian ajoneuvojen ja voimansiirtojärjestelmien valmistukseen kohdistuen sekä henkilö- että kauppa-autosegmentteihin. Yrityksen tuotevalikoimaan kuuluvat täyssähköajoneuvot ja jatkotoimintavarmennetut ajoneuvot, jotka ovat osa sen uusiutuvan energian ajoneuvotarjontaa. Rahoitusvuokrauspalvelut on integroitu automallien myyntiprosessiin. Yrityksen läsnäolo kotimaassa täydentää sen toimintaa ulkomaanmarkkinoilla, ja ajoneuvomyynti kattaa useita segmenttejä. Seres Groupin tulovirta koostuu ajoneuvujen valmistuksesta, komponenttimyynnistä ja rahoitusvuokrauspalveluista. Yrityksen tuotevalikoima ulottuu henkilöautoista kauppa-autoihin, palvellen monipuolisia asiakasvaatimuksia sekä paikallisilla että kansainvälisillä markkinoilla. Seres Group Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Seres Group Co

Yrityksen Seres Group Co sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Seres Group Co ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Seres Group Co ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Seres Group Co ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Seres Group Co osakkeesta

Yhtiön Seres Group Co ROCE (Return on Capital Employed) on 19,91 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Seres Group Co muuttui arvosta 41,51 % arvoon 19,91 %, mikä edustaa −52,04 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Seres Group Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Seres Group Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Seres Group Co

Kaikki tunnusluvut — Seres Group Co