Scope Metals Group

Scope Metals Group ROA

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Scope Metals Group (SCOP.TA) 6.11.2026 päivämäärällä on 6,14 %. Edellisenä vuonna ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) oli 6,39 % — muutos −3,95 % (matalampi).

ROA

6,14 %

YoY

−3,95%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Scope Metals Group:n kokonaisvarallisuuden tuotto (ROA) oli 6,14 %, mikä on −3,95% kasvu verrattuna 6,39 % ROA:han edellisenä vuonna.

Scope Metals Group ROA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROA
Päivämäärä
ROA
1.1.2018
6,72 ILS
1.1.2019
5,32 ILS
1.1.2020
4,02 ILS
1.1.2021
10,95 ILS
1.1.2022
10,13 ILS
1.1.2023
7,26 ILS
1.1.2024
6,39 ILS
1.1.2025
6,14 ILS
Scope Metals Group ROA historia
VUOSIROAYoY
6,14 %−3,95%
6,39 %−11,88%
7,26 %−28,39%
10,13 %−7,46%
10,95 %+172,26%
4,02 %−24,41%
5,32 %−20,79%
6,72 %−1,98%
6,85 %+14,76%
5,97 %+116,37%
2,76 %−5,39%
2,92 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Scope Metals Group Osakeanalyysi

Mitä Scope Metals Group tekee? Scope Metals Group Ltd. saa tuottoaan raaka-aineiden ja teräs- sekä metallituotteiden tuonnista ja markkinoinnista useilla eri teollisuuden aloilla. Yritys myy metalleja ja insinööriteknisiä muoveja, kuten levyjä, arkkeja, kelamateriaaleja, sauvoja, palkkeja, ekstruusiotuotteita, putkia, letkuja ja lankoja asiakkaille, jotka tarvitsevat teollisuuskäyttöön soveltuvia materiaaleja. Tuotevalikoimaan kuuluvat myös palosuojausjärjestelmiin, höyry- ja ilmanvaihtojärjestelmiin, elintarvike- ja puhtausalan sovelluksiin, viemäri- ja vesijärjestelmiin sekä infrastruktuuritarvikkeisiin tarkoitetut putket, liitososat, venttiilit ja lisävarusteet. Lisäksi yritys tarjoaa hitsauslaitteita ja -tarvikkeita, kiinnitystarvikkeita sekä koristeellisia tuotteita, kuten portaita, kaiteita, lattiaristikkoja ja koristeellisia ruostumattomasta teräksestä valmistettuja levyjä. Yritys kohdistaa toimintansa erilaisiin teollisuuden sektoreihin, mukaan lukien ilmailu, palosuojaus, ilmastointi, ilmanvaihto, viemäri- ja vesihuolto, teollisuusjärjestelmät sekä sanitaatio- ja farmaseuttiset sovellukset. Näillä segmenteillä toimivat asiakkaat hankkivat metalleja, insinööriteknisiä muoveja ja erikoiskomponentteja valmistus- ja rakennustarpeisiinsa. Monipuolinen tuotevalikoima mahdollistaa useiden markkina-alueiden palvelemisen ilman riippuvuutta yhdestä yksittäisestä teollisuudenalasta. Scope Metals Group Ltd. markkinoi tuotteitaan omalla brändillään osana tuonti- ja markkinointimalliaan. Yritys ei mainitse kolmansien osapuolten brändejä tai tarkkoja asiakasnimiä liiketoimintakuvauksessaan. Yrityksen tulonlähteet tulevat fyysisten tuotteiden myynnistä eikä palveluista tai tilauksista, ja kaikki kaupat koskevat aineellisia hyödykkeitä teollisuus- ja rakennussovelluksiin. Scope Metals Group on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROA yksityiskohtaisesti

Ymmärtäminen Scope Metals Group pääoman tuottoa (ROA)

Scope Metals Group pääoman tuotto (ROA) on keskeinen indikaattori, joka mittaa yrityksen kannattavuutta suhteessa sen kokonaisvarallisuuteen. Se lasketaan jakamalla nettotulos kokonaisvarallisuudella. Korkeampi ROA osoittaa varallisuuden tehokasta käyttöä voiton tuottamiseksi ja heijastaa johtamisen tehokkuutta ja taloudellista terveyttä.

Vuosi vuodelta vertailu

Scope Metals Group ROA:n vertailu vuodesta toiseen tarjoaa näkemyksiä operatiiviseen tehokkuuteen ja trendeihin yrityksen varallisuuden käytössä. Nouseva ROA osoittaa parantunutta varallisuuden tehokkuutta ja kannattavuutta, kun taas laskeva ROA voi viitata operatiivisiin tai taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat pitävät Scope Metals Group ROA:ta ratkaisevana mittarina arvioitaessa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta. Korkeampi ROA tarkoittaa, että yritys käyttää varallisuuttaan tehokkaasti voiton tuottamiseen, mikä tekee siitä potentiaalisesti houkuttelevan sijoituskohteen.

ROA-vaihtelujen tulkinta

Scope Metals Group ROA:n vaihtelut voidaan jäljittää nettotuloksen muutoksiin, varallisuuden hankintaan tai operatiiviseen tehokkuuteen. Näiden vaihteluiden analysointi auttaa arvioimaan yrityksen taloudellista suorituskykyä, johtamisen tehokkuutta ja strategista rahoitusasemointia.

Usein kysytyt kysymykset Scope Metals Group osakkeesta

Yhtiön Scope Metals Group ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) on 6,14 % vuonna 2025.

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Scope Metals Group muuttui arvosta 6,39 % arvoon 6,14 %, mikä edustaa −3,95 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) Scope Metals Group:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Return on Assets, jota kutsutaan myös ROA:ksi, on taloudellinen tunnusluku, jota käytetään yrityksen kannattavuuden mittaamiseen. Sitä käytetään määrittämään, kuinka tehokkaasti yritys käyttää varojaan voittojen tuottamiseen. Sitä kutsutaan myös nettotuloksen ja kokonaisvarallisuuden suhteeksi. ROA on tärkeä yrityksen yleisen taloudellisen suorituskyvyn indikaattori, koska se mittaa yrityksen kykyä tuottaa enemmän voittoa käyttämästä varallisuudesta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n Scope Metals Group alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Scope Metals Group

Kaikki tunnusluvut — Scope Metals Group