Scan Steels

Scan Steels ROIC

Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) yhtiöstä Scan Steels (511672.BO) 5.11.2026 päivämäärällä on 4,91 %. Edellisenä vuonna Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) oli 4,51 % — muutos 8,88 % (korkeampi).

ROIC

4,91 %

YoY

8,88%

Viimeksi päivitetty:

Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) yhtiöstä Scan Steels on 2025 4,91 % . Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) yhtiöstä Scan Steels oli 2024 4,51 % . Se laskee 8,88% korkeampi edelliseen vuoteen verrattuna.

Scan Steels ROIC historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROIC
Päivämäärä
ROIC
1.1.2018
1,61 INR
1.1.2019
0,08 INR
1.1.2020
8,00 INR
1.1.2021
11,41 INR
1.1.2022
3,32 INR
1.1.2023
4,08 INR
1.1.2024
4,51 INR
1.1.2025
4,91 INR
Scan Steels ROIC historia
VUOSIROICYoY
4,91 %+8,88%
4,51 %+10,30%
4,08 %+22,87%
3,32 %−70,85%
11,41 %+42,55%
8,00 %+10 006,29%
0,08 %−95,07%
1,61 %−467,58%
−0,44 %−83,11%
−2,59 %+560,20%
−0,39 %−91,26%
−4,48 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Scan Steels Osakeanalyysi

Mitä Scan Steels tekee? Scan Steels Ltd. valmistaa terästuotteita, mukaan lukien termomekaanisesti käsiteltyjä (TMT) tankoja tuotenimellä SHRISHTII TMT sekä aaltopeltiprofiileja tuotenimellä SHRISHTII ROOFING. Yritys tuottaa rauta- ja terästuotteita, kuten MS-harkkoja ja TMT-tankoja, toissijaisen teräsvalmistusprosessin kautta. Sen tuotantolaitokset sijaitsevat Rajgangpurissa, Odishassa, ja niissä on integroitu terästehdas, jonka TMT-valmistuskapasiteetti on 100 000 tonnia. Laitoksessa on SMS- ja DRI-yksiköt sekä omatoiminen voimalaitos. Yrityksellä on myös toimipiste Bellaryssä, Karnatakan osavaltiossa, joka palvelee teräsalaan kuuluvia asiakkaita. Yritys myy TMT-tankojaan ja kattopeltiään rakennusyhtiöille ja infrastruktuurikehittäjille, jotka tarvitsevat korkealaatuisia terästuotteita rakennushankkeisiinsa. SHRISHTII TMT -brändi kohdistuu rakennusteollisuuteen rakenteellisiin sovelluksiin, kun taas SHRISHTII ROOFING täyttää asuin- ja liikerakentamisen kattotarpeet. Yrityksen toissijainen teräsvalmistusprosessi mahdollistaa MS-harkkojen ja TMT-tankojen tehokkaan tuotannon näille markkinoille. Scan Steels Ltd. saa pääosan tuloistaan brändattujen terästuotteidensa myynnistä. Rajgangpurin tuotantokapasiteetti tukee TMT-tankojen ja kattopeltien valmistusta, kun taas Bellaryn toimipiste täydentää tuotantomäärää. Omatoimisen voimalaitoksen omaava integroitu terästehdas varmistaa kustannustehokkaan tuotannon, mikä mahdollistaa yrityksen kilpailun teräsvalmistusalan segmentissä. Scan Steels on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset Scan Steels osakkeesta

Yhtiön Scan Steels Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) on 4,91 % vuonna 2025.

Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) yhtiöstä Scan Steels muuttui arvosta 4,51 % arvoon 4,91 %, mikä edustaa 8,88 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) Scan Steels:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROIC mittaa, kuinka tehokkaasti yritys käyttää sijoitettua pääomaansa voittojen tuottamiseen. ROIC, joka ylittää pääoman kustannukset, luo osakkeenomistajille arvoa.

ROIC = NOPAT / Sijoitettu pääoma

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC):n Scan Steels alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Scan Steels

Kaikki tunnusluvut — Scan Steels