Samrat Forgings

Samrat Forgings EBIT

EBIT yhtiöstä Samrat Forgings (543229.BO) 18.10.2026 päivämäärällä on 136,65 M INR. Edellisenä vuonna EBIT oli 137,10 M INR — muutos −0,32 % (matalampi).

EBIT

136,65 MINR

YoY

−0,32%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Samrat Forgings:n EBIT oli 136,65 M INR, joka on −0,32% nousu edellisen vuoden 137,10 M INR EBIT-suhteeseen verrattuna.

Samrat Forgings EBIT historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

EBIT
Päivämäärä
EBIT
1.1.2019
55,28 M INR
1.1.2020
54,75 M INR
1.1.2021
86,52 M INR
1.1.2022
95,60 M INR
1.1.2023
119,27 M INR
1.1.2024
94,31 M INR
1.1.2025
137,10 M INR
1.1.2026
136,65 M INR
Samrat Forgings EBIT historia
VUOSIEBITYoY
136,65 MINR−0,32%
137,10 MINR+45,38%
94,31 MINR−20,93%
119,27 MINR+24,76%
95,60 MINR+10,50%
86,52 MINR+58,01%
54,75 MINR−0,96%
55,28 MINR+4,18%
53,06 MINR+20,77%
43,94 MINR—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Samrat Forgings Liikevaihto

Samrat Forgings osakkeen liikevaihto, EBIT, voitto

  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Liikevaihto
EBIT
Voitto
Tiedot
Päivämäärä
Liikevaihto
EBIT
Voitto
1.1.2019
961,78 M INR
55,28 M INR
10,14 M INR
1.1.2020
821,09 M INR
54,75 M INR
391 500,00 INR
1.1.2021
1,18 Mrd. INR
86,52 M INR
22,50 M INR
1.1.2022
1,39 Mrd. INR
95,60 M INR
35,63 M INR
1.1.2023
1,81 Mrd. INR
119,27 M INR
48,86 M INR
1.1.2024
1,62 Mrd. INR
94,31 M INR
29,74 M INR
1.1.2025
1,91 Mrd. INR
137,10 M INR
50,99 M INR
1.1.2026
2,03 Mrd. INR
136,65 M INR
43,89 M INR

Samrat Forgings Katteprosentit

Samrat Forgings osakkeen marginaalit

Samrat Forgings Margenanalyysi näyttää bruttomarginaalin, EBIT-marginaalin sekä voittomarginaalin Samrat Forgings osalta. EBIT-marginaali (EBIT/liikevaihto) kertoo, kuinka suuri osuus liikevaihdosta jää operatiivisena voittona. Voittomarginaali näyttää, kuinka suuri osuus Samrat Forgings liikevaihdosta säilyy.
  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
Tiedot
Päivämäärä
Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
1.1.2019
53,99 %
5,75 %
1,05 %
1.1.2020
54,03 %
6,67 %
0,05 %
1.1.2021
25,67 %
7,35 %
1,91 %
1.1.2022
24,57 %
6,85 %
2,55 %
1.1.2023
23,04 %
6,58 %
2,69 %
1.1.2024
24,73 %
5,82 %
1,84 %
1.1.2025
26,07 %
7,18 %
2,67 %
1.1.2026
26,45 %
6,73 %
2,16 %

Samrat Forgings Osakeanalyysi

Mitä Samrat Forgings tekee? Samrat Forgings Ltd is a company based in Chandigarh, India, with an employee count of 747. The company went public through an IPO on November 13, 2020. Samrat Forgings Ltd manufactures and supplies components for various industries including automotive, locomotive, farm equipment, earth moving and construction equipment, and oil and energy sectors. The company's product range includes crank shafts, cam shafts, stub axles, and arms for farm equipment; drive gears, plates, hanging links, actuator pins, and L & S shafts for locomotives; arm knuckles, gears, shackle & pulley, output flange, knuckles, and other components for automotive applications; drive and driven shafts and drill bits for oil and energy; and bosses, ring gear, links, and trunnions for earth moving and construction equipment. The company also provides fully machined components. Samrat Forgings Ltd serves customers across multiple industrial sectors, focusing on supplying specialized parts for machinery and equipment used in these fields. The company's headquarters is located in Chandigarh, and it operates with a workforce of 747 full-time employees as of the latest available information. Samrat Forgings on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

EBIT yksityiskohtaisesti

Analyysi kohteen Samrat Forgings EBIT:stä

Kohteen Samrat Forgings EBIT (Earnings Before Interest and Taxes) edustaa yrityksen operatiivista voittoa. Se lasketaan vähentämällä kaikki liiketoiminnan kulut, myytyjen tavaroiden kustannukset (COGS) ja operatiiviset menot, kokonaisliikevaihdosta, mutta jättämällä huomioimatta korot ja verot. Se tarjoaa näkemyksiä yrityksen operatiivisesta kannattavuudesta ottamatta huomioon rahoituksen ja verorakenteiden vaikutuksia.

Vuosi-vuosi -vertailu

Vuotuinen EBIT:n vertailu kohteelle Samrat Forgings voi osoittaa suuntauksia yrityksen operatiivisessa tehokkuudessa ja kannattavuudessa. EBIT:n kasvu vuosien mittaan voi viitata parantuneeseen operatiiviseen tehokkuuteen tai liikevaihdon kasvuun, kun taas lasku saattaa herättää huolta kasvaneista operatiivisista kustannuksista tai laskevista liikevaihdoista.

Vaikutukset sijoituksiin

Kohteen Samrat Forgings EBIT on tärkeä mittari sijoittajille. Positiivinen EBIT viittaa siihen, että yritys tuottaa tarpeeksi liikevaihtoa kattamaan sen operatiiviset kulut, mikä on olennainen seikka yrityksen taloudellisen terveyden ja vakauden arvioinnissa. Sijoittajat seuraavat EBIT:tä tarkasti arvioidakseen yrityksen kannattavuutta ja potentiaalia tulevalle kasvulle.

EBIT-vaihteluiden tulkinta

Vaihtelut kohteen Samrat Forgings EBIT:ssä voivat johtua muutoksista tuloissa, liiketoiminnan kuluissa tai molemmissa. Nouseva EBIT viittaa parantuneeseen operatiiviseen suorituskykyyn tai kasvaneisiin myynteihin, kun taas laskeva EBIT voi viitata nousseisiin operatiivisiin kustannuksiin tai vähentyneisiin tuloihin, mikä saattaa vaatia strategisia säätöjä.

Usein kysytyt kysymykset Samrat Forgings osakkeesta

Yhtiön Samrat Forgings EBIT on 136,65 M INR vuonna 2026.

EBIT yhtiöstä Samrat Forgings muuttui arvosta 137,10 M INR arvoon 136,65 M INR, mikä edustaa −0,32 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää EBIT Samrat Forgings:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

"Earnings before interest and taxes", lyhennetty EBIT, jota kutsutaan myös yrityksen käyttötulokseksi. Se on keskeinen luku, jonka avulla voitto voidaan arvioida tietyltä ajanjaksolta, yleensä tilikaudelta. Verot ja korko ei vähennetä EBIT:sta, joten se sopii kansainvälisiin eri yritysten vertailuihin.

Nettotulo
+ Verokulut
+ Korkokulut ja muut rahoituskulut
- Korkotuotot ja muut rahoitustuotot
= EBIT (käyttötulos)

EBIT:n INR on sijoittajille tärkeä tekijä. Muutokset tässä tunnusluvussa voivat signaloida parantuvia tai heikentyneitä perustekijöitä, mikä vaikuttaa suoraan osakekurssiin. Eulerpoolissa voit seurata EBIT:n Samrat Forgings historiallisesti ja reaaliajassa.

Liikevaihto on tärkeä osakkeen arvioinnissa.

EBIT on lyhenne sanoista "Earnings Before Interest and Tax" (voitto ennen korkoja ja veroja) ja edustaa yrityksen bruttovoittoa ennen veroja ja korkoja vähennetään. EBIT-summaa käytetään usein mittarina yrityksen arviointiin.

Historia

EBIT otettiin alun perin käyttöön 1940-luvulla, kun Yhdysvaltojen veroviranomaiset (IRS) hyväksyivät uuden verolain. Tämä laki vaati yrityksiä laskemaan voittonsa ennen veroja ja lainakorkoja (tai "korkoja ja veroja") vähentämistä. Siitä lähtien EBITia on käytetty yhtenä tärkeimmistä rahoitumindikaattoreista yrityksen arviointiin.

Käyttö

EBITia voidaan käyttää yrityksen arvioimiseen vertaamalla sen rahoitustuloksia vertailuarvoon tai vertailuarvoon. EBITia käytetään myös määrittämään, kuinka paljon yrityksen osakkeenomistajat saavat sen liiketuloksesta.

Laskeminen

EBIT lasketaan vähentämällä yrityksen nettovoitosta verot ja lainakorkot. Tämän summan voidaan laskea eri tavoin, mutta yleisin menetelmä on seuraava:

EBIT = Nettotulos + korot ja verot

Esimerkki:
XYZ Co:n nettotulos = 1 000 000 €
Korot ja verot = 500 000 €
XYZ Co:n EBIT = 1 500 000 €

Soveltaminen

EBIT-arvoa käytetään usein yrityksen taloudellisen vakauden määrittämiseen ja arvioimiseen. EBIT-arvoa voidaan myös käyttää määrittämään, kuinka paljon rahaa yritys voi käyttää sijoituksiin tai osinkeihin.

EBITin käyttö osakesinvestoinneissa

Sijoittajat käyttävät EBITia määrittämään, onko osake yli- vai aliarvostettu. Jos yrityksen EBIT-arvo on korkea, se voi osoittaa, että sen osake on yliarvostettu, koska sen tuottama voitto voi olla pienempi kuin voitto, jonka se tuottaisi eri osakkeella.

EBITin edut

EBIT on hyödyllinen mittari yrityksen taloudellisen vakauden määrittämiseen. EBITin käytöllä liittyy useita etuja, kuten:
- EBIT eliminoi rahoituksen vaikutuksen yrityksen tuottoon.
- Se on hyödyllinen mittari määritettäessä voittoja, jotka yritys voi jakaa osakkeenomistajille.
- Sitä voidaan käyttää määrittämään, onko osake yli- vai aliarvostettu.

EBITin haitat

EBITin käytöllä on myös joitakin haittoja, kuten:
- EBITia ei voida käyttää ainoana mittarina yrityksen arvioimiseen, koska se ei heijasta yrityksen kokonaisvoittoa.
- EBITia voivat vaikuttaa odottamattomat tapahtumat, kuten verojen nousu.
- EBIT ei aina ole luotettava indikaattori yrityksen tulevalle voittojen kehitykselle.

Johtopäätös

EBIT on tärkeä mittari, jota käytetään yrityksen arvioimiseen. Sitä voidaan käyttää määrittämään, kuinka paljon rahaa yritys voi tuottaa liiketoimintansa tuloksista ja onko osake yli- vai aliarvostettu. EBITilla on kuitenkin myös joitain haittoja, koska se ei heijasta yrityksen kokonaiskannattavuutta ja voi vaikuttaa odottamattomat tapahtumat. Siksi on tärkeää tarkastella EBITia yhdessä muiden rahoitusindikaattoreiden kanssa saadakseen täydellisen kuvan yrityksestä.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Tuloslaskelma — Samrat Forgings

Kaikki tunnusluvut — Samrat Forgings