Saison Technology Co

Saison Technology Co ROA

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Saison Technology Co (9640.T) 3.11.2026 päivämäärällä on 5,09 %. Edellisenä vuonna ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) oli 7,03 % — muutos −27,55 % (matalampi).

ROA

5,09 %

YoY

−27,55%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Saison Technology Co:n kokonaisvarallisuuden tuotto (ROA) oli 5,09 %, mikä on −27,55% kasvu verrattuna 7,03 % ROA:han edellisenä vuonna.

Saison Technology Co ROA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROA
Päivämäärä
ROA
1.1.2019
9,85 JPY
1.1.2020
5,61 JPY
1.1.2021
11,98 JPY
1.1.2022
9,78 JPY
1.1.2023
6,73 JPY
1.1.2024
2,63 JPY
1.1.2025
7,03 JPY
1.1.2026
5,09 JPY
Saison Technology Co ROA historia
VUOSIROAYoY
5,09 %−27,55%
7,03 %+167,49%
2,63 %−60,94%
6,73 %−31,25%
9,78 %−18,30%
11,98 %+113,32%
5,61 %−43,03%
9,85 %−52,17%
20,61 %+94,00%
10,62 %−140,63%
−26,14 %+42,38%
−18,36 %−355,05%
7,20 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Saison Technology Co Osakeanalyysi

Mitä Saison Technology Co tekee? Saison Information Systems Co., Ltd. tuottaa liikevaihtoa kolmen keskeisen liiketoimintasegmentin kautta. Korttijärjestelmäsegmentti kehittää ja ylläpitää luottoalan järjestelmiä tarjoamalla rahoituslaitoksille erikoistuneita ohjelmistoratkaisuja. Vähittäiskaupan ja IT-ratkaisujen segmentti tarjoaa vähittäis- ja palvelualojen järjestelmäkehitys- ja toimipalveluita, mukaan lukien räätälöityjä IT-ratkaisuja. HULFT-segmentti myy ja ylläpitää viestintävälimuovia HULFT:ta sekä muita paketoituja ohjelmistoja järjestelmäkehityspalveluiden ohella. Nämä segmentit kohdistuvat yhteensä rahoituslaitoksiin, vähittäiskauppayrityksiin ja palvelualan asiakkaisiin, jotka hakevat integroituja teknologiaratkaisuja. Yrityksen tulonlähteisiin kuuluvat järjestelmäkehityssopimukset, toimipalvelut ja ohjelmistomyynnit. Korttijärjestelmäsegmentin asiakkaat ovat pääasiassa luottoalalla toimivia tahoja, jotka tarvitsevat maksujenkäsittelyjärjestelmiä. Vähittäiskaupan ja IT-ratkaisujen segmentin asiakkaat ovat vähittäiskauppa- ja palveluyrityksiä, jotka tarvitsevat digitaalisen muuntamisen työkaluja. HULFT-asiakkaat ostavat välimuovia turvalliseen datansiirtoon, ja lisätuloja syntyy ylläpitosopimuksista. Kaikki segmentit hyödyntävät yrityksen asiantuntemusta järjestelmäkehityksessä ja toiminnan hallinnassa. Saison Information Systemsin tuotevalikoimaan kuuluu HULFT avainvälimuoriratkaisuna sekä mukautetusti kehitetyt järjestelmät luotto- ja vähittäisaloille. Yrityksen toimintamalli perustuu pitkäaikaisiin sopimuksiin järjestelmien ylläpidosta ja kehityksestä, mikä varmistaa vakaan tulon olemassa olevista asiakassuhteista. Tämä lähestymistapa vastaa yrityksen keskittymistä kokonaisvaltaisten IT-ratkaisujen tarjoamiseen sen kohdealoilla. Saison Technology Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROA yksityiskohtaisesti

Ymmärtäminen Saison Technology Co pääoman tuottoa (ROA)

Saison Technology Co pääoman tuotto (ROA) on keskeinen indikaattori, joka mittaa yrityksen kannattavuutta suhteessa sen kokonaisvarallisuuteen. Se lasketaan jakamalla nettotulos kokonaisvarallisuudella. Korkeampi ROA osoittaa varallisuuden tehokasta käyttöä voiton tuottamiseksi ja heijastaa johtamisen tehokkuutta ja taloudellista terveyttä.

Vuosi vuodelta vertailu

Saison Technology Co ROA:n vertailu vuodesta toiseen tarjoaa näkemyksiä operatiiviseen tehokkuuteen ja trendeihin yrityksen varallisuuden käytössä. Nouseva ROA osoittaa parantunutta varallisuuden tehokkuutta ja kannattavuutta, kun taas laskeva ROA voi viitata operatiivisiin tai taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat pitävät Saison Technology Co ROA:ta ratkaisevana mittarina arvioitaessa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta. Korkeampi ROA tarkoittaa, että yritys käyttää varallisuuttaan tehokkaasti voiton tuottamiseen, mikä tekee siitä potentiaalisesti houkuttelevan sijoituskohteen.

ROA-vaihtelujen tulkinta

Saison Technology Co ROA:n vaihtelut voidaan jäljittää nettotuloksen muutoksiin, varallisuuden hankintaan tai operatiiviseen tehokkuuteen. Näiden vaihteluiden analysointi auttaa arvioimaan yrityksen taloudellista suorituskykyä, johtamisen tehokkuutta ja strategista rahoitusasemointia.

Usein kysytyt kysymykset Saison Technology Co osakkeesta

Yhtiön Saison Technology Co ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) on 5,09 % vuonna 2026.

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Saison Technology Co muuttui arvosta 7,03 % arvoon 5,09 %, mikä edustaa −27,55 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) Saison Technology Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Return on Assets, jota kutsutaan myös ROA:ksi, on taloudellinen tunnusluku, jota käytetään yrityksen kannattavuuden mittaamiseen. Sitä käytetään määrittämään, kuinka tehokkaasti yritys käyttää varojaan voittojen tuottamiseen. Sitä kutsutaan myös nettotuloksen ja kokonaisvarallisuuden suhteeksi. ROA on tärkeä yrityksen yleisen taloudellisen suorituskyvyn indikaattori, koska se mittaa yrityksen kykyä tuottaa enemmän voittoa käyttämästä varallisuudesta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n Saison Technology Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Saison Technology Co

Kaikki tunnusluvut — Saison Technology Co