Saison Cement JSC

Saison Cement JSC EV/EBIT

EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) yhtiöstä Saison Cement JSC (SCJ.VN) 3.11.2026 päivämäärällä on 2,09. Edellisenä vuonna EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) oli 1,71 — muutos 22,81 % (korkeampi).

EV/EBIT

2,09

YoY

22,81%

Viimeksi päivitetty:

EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) yhtiöstä Saison Cement JSC on 2025 2,09 . EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) yhtiöstä Saison Cement JSC oli 2024 1,71 . Se laskee 22,81% korkeampi edelliseen vuoteen verrattuna.

Saison Cement JSC EV/EBIT historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

EV/EBIT
Päivämäärä
EV/EBIT
1.1.2018
3,02 VND
1.1.2019
1,80 VND
1.1.2020
1,40 VND
1.1.2021
1,16 VND
1.1.2022
0,94 VND
1.1.2023
1,14 VND
1.1.2024
1,71 VND
1.1.2025
2,09 VND
Saison Cement JSC EV/EBIT historia
VUOSIEV/EBITYoY
2,09+22,81%
1,71+49,04%
1,14+22,01%
0,94−18,86%
1,16−17,20%
1,40−22,39%
1,80−40,36%
3,02−50,64%
6,11−158,39%
−10,46−82,90%
−61,18−1 906,08%
3,39−10,15%
3,77+38,60%
2,72+15,74%
2,35−32,28%
3,47−14,53%
4,06+69,87%
2,39−86,02%
17,10—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Saison Cement JSC Arvostus

Tiedot

Historiallisia arvostusmultiplikaattoreita

ⓘ

Hinta-tulosuhde (P/E)

P/E-suhde jakaa Saison Cement JSC:n osakekurssin sen osakekohtaisella tuloksella. Se kertoo, kuinka monta vuotta nykyistä tulosta maksat osakkeen ostamisella. P/E 20 tarkoittaa, että maksat 20 dollaria jokaista ansaitun dollarin osalta vuodessa. S&P 500 on historiallisesti vaihtunut keskimäärin noin 15–17:n P/E:llä. Merkittävästi sitä korkeampi P/E voi viitata korkeisiin kasvuodotuksiin; alhaisempi voi viitata aliarvostukseen — tai heikkenevään liiketoiminnan laatuun.

Hinta-liikevaihto-suhde (P/S)

P/S-suhde jakaa markkina-arvon kokonaisliikevaihdolla. Toisin kuin P/E-suhde, se toimii myös yrityksille, joita ei ole vielä kannattava, mikä tekee siitä välttämättömän nopeasti kasvavien yritysten arvioimiseksi. P/S alle 1,0 voi viitata aliarvostukseen, kun taas suhteet yli 10 on tyypillisesti varattu nopeasti kasvavissa teknologia- tai SaaS-yrityksissä, joilla on korkeat odotetut tulevat marginaalit.

Hinta-EBIT-suhde

Tämä suhde liittää Saison Cement JSC:n markkinahinnan sen liikevoittoihin, poissulkien velkarakenteen ja verotusjurisdiktion vaikutukset. Se on erityisen hyödyllinen eri maissa tai eri velkaottoasteilla olevien yritysten vertailussa, koska se keskittyy puhtaasti operatiiviseen kannattavuuteen. Alhaisemmat arvot viittaavat halvempiin operatiivisiin tuloihin.

Kuinka käyttää tätä kaaviota

Tämä kaavio kuvaa Saison Cement JSC:n arvostuksen kerrannaisia ajan kuluessa. Vertaa nykyistä P/E-, P/S- ja P/EBIT-suhdetta niiden omiin historiallisiin keskiarvoihin — jos nykyinen suhde on selvästi alle monivuotisen keskiarvon, osake saattaa olla suhteellisen halpa verrattuna omaan track recordiin. Yhdistä tämä toimialaa koskeviin vertailuihin: P/E, joka näyttää korkealta absoluuttisesti, voi olla perusteltu, jos Saison Cement JSC kasvattaa tuloja nopeammin kuin sen kilpailijat.

Saison Cement JSC Osakeanalyysi

Mitä Saison Cement JSC tekee? Sai Son Cement JSC valmistaa ja myy cementtiä, klinkkeriä ja muita rakennusmateriaaleja. Yritys harjoittaa cementin ja klinkkerin sekä muiden siihen liittyvien rakennusmateriaalien valmistusta ja kauppaa. Se rakentaa myös siviili- ja teollisuusrakenteita, kastelutöitä ja liikenneinfrastruktuuria sekä tarjoaa maanraivauspalveluja. Lisäksi yritys toimii kiinteistöjen kaupassa ja matkatoimistopalveluissa. Sai Son Cement JSC:n pääasiallisia tuotteita ovat cementti, klinkkeri ja muut rakennusmateriaalit. Nämä tuotteet myydään rakennusyhtiöille, kiinteistönkehittäjille ja julkisille infrastruktuurihankkeille. Yrityksen rakennuspalvelut kohdistuvat siviili- ja teollisuusasiakkaisiin, jotka tarvitsevat rakenteellista kehitystä. Kiinteistökauppa ja matkatoimistopalvelut toimivat lisätulojen lähteinä. Sai Son Cement JSC:n tärkeimmät asiakassegmentit ovat rakennusfirmat, kiinteistönkehittäjät ja hallinnon infrastruktuurista vastaavat viranomaiset. Yrityksen rakennuspalvelut palvelevat asiakkaita, jotka tarvitsevat siviili- ja teollisuusrakenteita, kun taas sen rakennusmateriaalit jakellaan urakoitsijoille ja kehittäjille laajamittaisiin hankkeisiin. Kiinteistökauppa ja matkatoimistopalvelut monipuolistavat further sen tulolähteitä. Saison Cement JSC on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset Saison Cement JSC osakkeesta

Yhtiön Saison Cement JSC EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) on 2,09 vuonna 2025.

EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) yhtiöstä Saison Cement JSC muuttui arvosta 1,71 arvoon 2,09, mikä edustaa 22,81 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon) Saison Cement JSC:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

EV/EBIT-suhde mittaa yrityksen arvoa suhteessa sen liikevoittoon. Se huomioi velan, mikä tekee siitä käyttökelpoisen yritysten vertailuun, joilla on erilainen pääomarakenne.

EV/EBIT = Yrityksen arvo / Liikevoitto ennen korkoja ja veroja

Arvioidakseen EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon):lle.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata EV/EBIT (Yrityksen arvo suhteessa liikevoittoon):n Saison Cement JSC alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Arvostus — Saison Cement JSC

Kaikki tunnusluvut — Saison Cement JSC