Sabre Insurance Group

Sabre Insurance Group ROIC

Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) yhtiöstä Sabre Insurance Group (SBRE.L) 3.11.2026 päivämäärällä on 14,70 %. Edellisenä vuonna Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) oli 13,92 % — muutos 5,63 % (korkeampi).

ROIC

14,70 %

YoY

5,63%

Viimeksi päivitetty:

Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) yhtiöstä Sabre Insurance Group on 2025 14,70 % . Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) yhtiöstä Sabre Insurance Group oli 2024 13,92 % . Se laskee 5,63% korkeampi edelliseen vuoteen verrattuna.

Sabre Insurance Group ROIC historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROIC
Päivämäärä
ROIC
1.1.2018
18,69 GBP
1.1.2019
17,08 GBP
1.1.2020
14,93 GBP
1.1.2021
11,92 GBP
1.1.2022
4,98 GBP
1.1.2023
7,45 GBP
1.1.2024
13,92 GBP
1.1.2025
14,70 GBP
Sabre Insurance Group ROIC historia
VUOSIROICYoY
14,70 %+5,63%
13,92 %+86,79%
7,45 %+49,67%
4,98 %−58,22%
11,92 %−20,17%
14,93 %−12,60%
17,08 %−8,63%
18,69 %−4,35%
19,54 %−20,46%
24,57 %+118,15%
11,26 %−13,46%
13,02 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Sabre Insurance Group Osakeanalyysi

Mitä Sabre Insurance Group tekee? Sabre Insurance Group PLC on brittiläinen vakuutusyhtiö, joka erikoistuu autovakuutuksiin. Yrityksen perustivat Angus Ball ja Keith Morris vuonna 1982, ja sillä on tällä hetkellä yli 800 työntekijää Yhdistyneessä kuningaskunnassa ja Euroopassa. Yhtiön pääkonttori sijaitsee Dorkingissa, Surreyssä. Sabre Insurance Groupin liiketoimintamalli keskittyy autovakuutuksiin. Yhtiö jakaa vakuutuksiaan ensisijaisesti välittäjien kautta, jotka ovat keskeisessä roolissa autovakuutusten jakelussa Yhdistyneessä kuningaskunnassa. Sabre käyttää erikoistunutta riskien arviointitiimiä, joka arvioi asiakkaiden riskejä ja tekee päätöksiä vakuutusten myöntämisestä. Sabre tekee tiivistä yhteistyötä eri kumppaneiden, kuten ulkoisten analytiikka- ja palveluntarjoajien, kanssa tarjotakseen kilpailukykyisiä hintoja ja korkealaatuisia palveluja. Sabre Insurance Groupin liiketoimintamalli perustuu selkeään markkinasegmentointiin. Yhtiö keskittyy korkean riskin kuljettajiin, kuten nuoriin tai kokemattomiin kuljettajiin, sekä vanhempiin kuljettajiin, joiden ajoneuvot ovat vähemmän arvokkaita, ja kuljettajiin, joilla on aiempia tuomioita. Keskittyminen näihin niche-markkina-segmentteihin on mahdollistanut yhtiölle vahvan markkina-aseman luomisen. Sabre Insurance Group operoi kahta pääbrändiä: Sabre Insurance ja Go Girl. Sabre Insurance on laajemman asiakaskunnan vakuutusbrändi, kun taas Go Girl on erityisesti naisille suunnattu brändi autovakuutusmarkkinoilla. Molemmat brändit ovat saatavilla Yhdistyneessä kuningaskunnassa ja tarjoavat erilaisia alennuksia ja vakuutustuotteita vastaamaan asiakkaiden tarpeisiin. Viime vuosina yhtiö on erikoistunut myös telematiikkaan perustuviin vakuutuksiin, mikä on nopeasti kehittyvä segmentti autovakuutusalan sisällä. Tämä sisältää GPS-pohjaisen laitteen asentamisen ajoneuvoon ajokäyttäytymisen ja datan keräämiseksi, ja vakuutusehtojen mukauttamisen sen perusteella. Telematiikkaan perustuvien vakuutusten avulla Sabre Insurance Group voi tarjota asiakkaille yksilöllisiä alennuksia heidän todellisen ajokäyttäytymisensä perusteella. Sabre Insurance Group listautui menestyksekkäästi Lontoon pörssiin (London Stock Exchange) vuonna 2017, ja sen jälkeen se on kokenut vahvaa liiketoiminnan kasvua. Yhtiö on onnistuneesti rakentanut uusia kumppansuhteita ja vahvistanut asemaansa markkinoilla. Viime vuosina Sabre Insurance on myös laajentanut läsnäoloaan hyödyntääkseen paremmin mahdollisuuksia eurooppalaisilla markkinoilla. Yhtiö on laajentunut tarjoamaan kaupallisia autovakuutuksia Ranskassa ja lisännyt läsnäoloaan Espanjassa ja Portugalissa. Yhteenvetona Sabre Insurance Group on hyvin sijoitettu ja vakiintunut autovakuutusten tarjoaja Yhdistyneessä kuningaskunnassa ja Euroopassa. Yhtiöllä on selkeä liiketoimintamalli, joka keskittyy niche-markkina-segmentteihin, ja se jakaa vakuutuksensa pätevien jakelukumppaneiden kautta. Yhtiö on viime aikoina myös keskittynyt telematiikkaan perustuviin vakuutuksiin vastatakseen kasvaviin markkinatrendeihin. Kaiken kaikkiaan Sabre Insurance Groupilla on vahva liiketoiminnallinen perusta, ja se on hyvin sijoitettu saavuttamaan lisäkasvua ja menestystä dynaamisessa toimialassa. Sabre Insurance Group on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset Sabre Insurance Group osakkeesta

Yhtiön Sabre Insurance Group Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) on 14,70 % vuonna 2025.

Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) yhtiöstä Sabre Insurance Group muuttui arvosta 13,92 % arvoon 14,70 %, mikä edustaa 5,63 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) Sabre Insurance Group:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROIC mittaa, kuinka tehokkaasti yritys käyttää sijoitettua pääomaansa voittojen tuottamiseen. ROIC, joka ylittää pääoman kustannukset, luo osakkeenomistajille arvoa.

ROIC = NOPAT / Sijoitettu pääoma

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC):n Sabre Insurance Group alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Sabre Insurance Group

Kaikki tunnusluvut — Sabre Insurance Group